Connect with us

ACTUALITATE

Patru constănţeni, reţinuţi pentru înşelăciune. Au obţinut 130.000 de euro de la o bătrână din Brașov prin metoda „accidentul”

Publicat

Arhivă foto

O vârstnică din Braşov a fost înşelată de patru tineri din Constanţa prin metoda „accidentul”, aceştia pretinzând de la femeie 130.000 de euro pentru aşa-zisa plată a anumitor cheltuieli în cazul unui accident pe care fiul acesteia l-ar fi produs în străinătate.

Conform unui comunicat transmis miercuri AGERPRES, poliţiştii braşoveni i-au identificat pe făptaşi în persoana a patru bărbaţi din Constanţa, cu vârste cuprinse între 27 de ani şi 33 de ani, care, ulterior, au fost reţinuţi pentru 24 de ore.

„Din cercetări a reieşit că o femeie, în vârstă de 82 de ani, din municipiul Braşov, ar fi fost indusă în eroare, prin prezentarea ca adevărată a împrejurării mincinoase că fiul său ar fi provocat un accident rutier grav, în urma căruia a rezultat o victimă, ce necesită intervenţii chirurgicale urgente în străinătate, pentru care este necesară plata unei sume de bani.

Persoana vătămată, fiind menţinută în stare de eroare cu privire la aceste aspecte, ar fi înmânat unui bărbat, aproximativ 130.000 de euro”, a precizat, conform comunicatului citat, purtătorul de cuvânt al IPJ Braşov, Alina Ivan.

În vederea identificării făptaşilor, poliţiştii din Braşov, în colaborare cu colegi din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa, au pus în executare 4 mandate de percheziţie domiciliară, fiind depistate persoanele în cauză.

Au fost ridicate sume de bani și bunuri, precum și un autoturism

De asemenea, în vederea continuării cercetărilor, au fost ridicate sume de bani şi bunuri, precum şi un autoturism, despre care există bănuiala că ar fi fost achiziţionat cu bani proveniţi din săvârşirea infracţiunilor.

Totodată, poliţiştii din Braşov au pus în executare 4 mandate de aducere, cele patru persoane fiind conduse la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Braşov, în vederea audierii. Ulterior, cei patru bărbaţi au fost reţinuţi.

În prezent, aceştia sunt cercetaţi într-un dosar instrumentat de poliţişti braşoveni de la Serviciul de Investigaţii Criminale, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Braşov, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de înşelăciune.

Activităţile au fost desfăşurate cu sprijinul poliţiştilor din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române – Direcţia Operaţiuni Speciale şi Unitatea Centrală de Analiză a Informaţiilor.

AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Bolojan: Săptămâna viitoare vor fi anunțate măsurile pentru reducerea deficitului. Doar două cote de TVA și majorarea taxelor pentru bănci

Publicat

bolojan: săptămâna viitoare vor fi anunțate măsurile pentru reducerea deficitului.

Publicitate

Premierul Ilie Bolojan a anunțat vineri, într-o conferință de presă, că Guvernul va prezenta săptămâna viitoare pachetul de măsuri pentru reducerea deficitului bugetar, care va include atât reduceri de cheltuieli, cât și majorări de taxe. El a precizat că sistemul actual de TVA, cu trei cote (5%, 9% și 19%), va fi înlocuit cu unul care va cuprinde doar două cote, scrie alba24.ro.

De asemenea, urmează să crească taxele pentru bănci și sectorul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Guvernul a prelungit până la 30 septembrie măsura plafonării adaosului comercial pentru alimentele de bază. Lista produselor vizate rămâne neschimbată

Publicat

vine “marele val” al scumpirilor: ce alimente de bază se

Publicitate

Guvernul a decis vineri să extindă cu încă trei luni aplicarea OUG nr. 67/2023, care prevede limitarea temporară a adaosului comercial pentru alimentele de bază, noul termen fiind 30 septembrie 2025, scrie alba24.ro.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), măsura are ca scop combaterea creșterii excesive a prețurilor și protejarea puterii de cumpărare a populației.

De asemenea, în ședința de guvern, a fost…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tragedie la Mitoc! Râul Prut a mai luat o viață. Bărbatul de 65 de ani a fost găsit de echipele de intervenție la circa doi kilometri de locul unde se presupunea că a intrat în apă

Publicat

tragedie la mitoc! râul prut a mai luat o viață.

Publicitate

Pompierii au fost solicitați, în această seară, să intervină pentru căutarea unui bărbat, în vârstă de 65 de ani, care era la pescuit pe malul râului Prut, în localitatea Horea, comuna Mitoc, și nu s-a mai întors acasă. Alerta a fost dată de familie, după ce bărbatul nu a mai putut fi contactat.

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Punctului de Lucru Coțușca, cu o barcă și o ambulanță SMURD, dar și un echipaj aparținând…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Primele taxe care se vor aplica din 2026: Vor crește impozitele pe locuințe, terenuri și dividende.

Publicat

primele taxe care se vor aplica din 2026: vor crește

Publicitate

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că, în perioada următoare, vor fi anunțate noi măsuri fiscale care vor intra în vigoare la 1 ianuarie 2026. Printre acestea se numără introducerea unui sistem de impozitare a terenurilor și locuințelor bazat pe valoarea de piață. Totodată, impozitul pe dividende va fi majorat de la începutul anului 2026, scrie alba24.ro.

„Un alt pachet de măsuri se referă la cele care vor intra în vigoare de anul viitor,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe