EVENIMENT
Patru noi focare de Covid, descoperite în spitalele din Iași. Unul, la UPU Pașcani
Patru noi focare de Covid au fost descoperite vineri în spitalele din județul Iași. În una dintre secțiile Spitalului de Recuperare s-a decis sistarea internărilor pentru două săptămâni. Unul dintre focare a fost identificat la UPU Pașcani.
Potrivit DSP Iași, în Secția de Recuperare Neurologie a Spitalului Clinic de Recuperare au fost depistate 10 cazuri, la 3 pacienți și 7 cadre medicale. Pacienții au fost izolați în spital, iar personalul la domiciliu. S-a decis sistarea internărilor pentru două săptămâni. S-a efectuat curățenia și dezinfecția secției.
În Pavilionul Administrativ al Spitalul de Psihiatrie și pentru Măsuri de Siguranță au fost infectate 5 persoane, dintre care 3 din rândul personalui sanitar. Acestea au fost izolate la domiciliu.
Un alt focar a fost depistat la Secția VII Acuți a Institutului de Psihiatrie Socola, unde 7 pacienți au fost confirmați cu Covid. S-a dispus testarea tuturor pacienților contacți și izolarea celor pozitivi în zona roșie.
Al patrulea focar a fost înregistrat în Compartimentul Primiri Urgențe al Spitalului Municipal de Urgențe Pașcani. Trei cadre medicale sunt infectate, acestea fiind izolate la domiciliu.
(sursa: Mediafax)
Citește Romania24.ro pe Google News
Un val dens de ceață a acoperit în această dimineață Cluj-Napoca, iar imaginile surprinse de pe dealul Feleacu oferă un tablou aproape ireal.
Orașul a dispărut complet sub o pătură lăptoasă de ceață, transformând panorama într-un peisaj desprins parcă dintr-un film.
Clujul în ceață
Nicio clădire nu se mai distinge, iar liniile familiare ale orașului au fost înlocuite de o mare albă, compactă și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Spații scoase la licitație de Primăria Alba Iulia, în șanțurile Cetății. Care sunt locațiile și prețurile de pornire
Primăria Alba Iulia organizează licitații publice pentru închirierea, respectiv concesionarea unor spații din Cetatea Alba Carolina.
Ambele spații se află în șanțurile Cetății. Unul este locația în care se intenționează amenajarea unei cafenele, în apropierea bazinului cu pești. Celălalt este spațiu pentru terasă în zona Piața Toboșarului.
Potrivit documentației prezentate de primărie, se concesionează un spațiu de 37 mp, în prezent ocupat de o clădire…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Alba, reținut de polițiști după ce a încălcat un ordin de protecție. Ce s-a întâmplat
Un bărbat din Alba a fost reținut de polițiști după ce a încălcat un ordin de protecție. Acesta avea interdicție să se apropie de fosta soție.
Potrivit IPJ Alba, vineri, 14 noiembrie, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 48 de ani, din localitatea Ohaba, județul Alba.
Acesta este cercetat pentru încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție.
Din cercetări a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO: Claudiu Lucian Pop întronizat Arhiepiscop Major al Bisericii Greco-Catolice, la Blaj
Claudiu Lucian Pop întronizat Arhiepiscop Major: Un eveniment de mare importanță pentru comunitatea greco-catolică se desfășoară sâmbătă, 15 noiembrie 2025, la Blaj.
Episcopul Claudiu-Lucian Pop este întronizat ca Arhiepiscop și Mitropolit de Alba Iulia și Făgăraș și Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.
Este cea mai înaltă funcție în ierarhia acestei Biserici, poziție deținută până recent de cardinalul Lucian Mureșan.


Citește mai mult pe Alba24.ro


