EVENIMENT
FOTO: Patru persoane rănite după ce mașina în care se aflau s-a izbit de un cap de pod în județul Argeș

Șoferul unui autoturism a pierdut controlul asupra volanului, a ieșit de pe drum și s-a izbit cu mașina de un cap de pod, în comuna Căteasca, județul Argeș. În urma impactului doi adulți și doi copii au fost răniți.
UPDATE: soț și soție ambii 42 de ani au suferit răni la nivelul membrului inferior și membrului superior , cei doi băieței ai lor, unul de 9 ani a suferit răni la nivelul toracelui iar cel de 8 ani a suferit atac de panica.
La fața locului s-au deplasat, pompierii din cadrul Detașamentului Bradu cu o autospeciala de stingere cu apa și spuma și o ambulantă Smurd de prim ajutor calificat.
Polițiștii efectuează cercetări la fața locului pentru a stabili cu exactitate circumstanțele producerii accidentului.
EVENIMENT
Un fost deținut al Penitenciarului Aiud, trimis în judecată după ce s-a enervat din cauza TV-ului din celulă. Ce a făcut

Un fost deținut al Penitenciarului Aiud, condamnat în trecut pentru o faptă penală, se va întoarce în fața instanței de judecată. Mai exact va fi judecat pentru o faptă de distrugere, faptă comisă în timp ce era închis în penitenciar.
În data de 17 septembrie 2025, magistrații Judecătoriei Aiud au dat undă verde în dosarul de distrugere. Asta înseamnă că dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară.
Faptele pentru care fostul deținut…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Profesorul Szász Levente de la UBB, distins cu Ordinul Steaua Italiei în grad de Cavaler pentru cercetarea economică

Profesorul universitar dr. Szász Levente, prorector al Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca și cadru didactic la Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor (FSEGA), a primituna dintre cele mai importante distincții acordate de statul italian, Ordinul Steaua Italiei în grad de Cavaler (Ordine della Stella d’Italia nel grado di Cavaliere).
Distincția, conferită de Președintele Republicii…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
20-21 septembrie: „Bucurie în mișcare”, eveniment dedicat promovării sportului de masă, pe Câmpia Libertății din Blaj

În weekendul 20-21 septembrie 2025, Câmpia Libertății din Blaj va fi gazda evenimentului „Bucurie în Mișcare”, ajuns la cea de-a XII-a ediție. Blăjenii de toate vârstele sunt așteptați să ia parte la o multitudine de activități sportive și recreative.
Organizat în parteneriat cu Asociația Culturală In Ars Veritas, cu sprijinul Primăriei Blaj și alături de partenerii locali implicați activ în program, evenimentul va oferi participanților momente pline de energie precum:…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Povești false din Alba Iulia generate cu AI și postate pe YouTube: ”Documentare” inventate cu baba exorcistă și copii dispăruți

O serie de clipuri generate cu AI care prezintă povești inventate, înfricoșătoare, cazuri macabre, sau fenomene stranii legate de județul Alba sau Alba Iulia sunt rostogolite pe YouTube.
Este vorba despre video-uri cu mii de vizualizări și zeci de comentarii, care prezintă cazuri ireale, sau povești inventate. Toate video-urile de pe canalele respective sunt generate cu AI, inteligența artificială.
La o simplă căutare pe YouTube, pe cuvântul cheie ”Alba Iulia”, momentan…
Citește mai mult pe Alba24.ro