Connect with us

ACTUALITATE

Patru poliţişti din Marsilia anchetați privind lovirea violentă a unui tânăr în timpul revoltelor din Franţa

Publicat

Arhivă foto

Vineri, surse apropiate Parchetului au anunţat că patru poliţişti din Marsilia, sud-estul Franţei, sunt suspectaţi de lovirea violentă a unui tânăr în contextul revoltelor care au cuprins Franţa la începutul lunii iulie. Aceşti poliţişti fac obiectul unei anchete, iar unul dintre ei a fost plasat în arest preventiv. Informaţia a fost transmisă de AFP.

Suspectaţi că l-au bătut pe tânărul de 21 de ani în centrul Marsiliei, în noapte de 1 spre 2 iulie, cei patru poliţişti au fost reţinuţi în cadrul unei anchete judiciare.

După ce a fost spitalizat, tânărul, pe nume Hedi, a declarat pentru cotidianul regional La Provence că fusese lovit de un grup de 4-5 persoane pe care el i-a identificat drept poliţişti din brigada antiinfracţională (BAC), după ce fusese lovit în cap de un glonţ de cauciuc.

Revoltele au cuprins centrul şi străzile comerciale din Marsilia după moartea lui Nahel (17 de ani) în timpul unui control rutier la Nanterre, în suburbiile de vest ale Parisului, pe 27 iunie. Incidentul a declanşat un val de violenţă, cu incendieri de automobile, deterioarea unor clădiri publice şi ciocniri cu forţele de ordine în numeroase alte oraşe din Franţa, timp de mai multe nopţi consecutive.

O altă anchetă pentru posibile violenţe ale poliţiei a fost deschisă pe 4 iulie de Parchetul din Marsilia, de această dată cu privire la moartea unui tânăr de 27 de ani survenită probabil după un ”şoc violent la nivelul toracelui”, cauzat de un proiectil de ”tip flash-ball” în centrul metropolei mediteraneene, în cursul aceleiaşi nopţi de 1 spre 2 iulie.

Patru poliţişti din Marsilia anchetați privind lovirea violentă a unui tânăr în timpul revoltelor din Franţa. 1.300 de persoane au fost deferite Parchetului

Peste 1.000 de persoane au fost condamnate în legătură cu revoltele izbucnite în Franţa după decesul la finalul lunii iunie al unui adolescent, dintre care 600 au fost întemniţate, a anunţat miercuri Ministerul Justiţiei francez.

În total, au fost date 1.278 de hotărâri judecătoreşti, în 95% din cazuri fiind vorba despre condamnări, a detaliat ministrul justiţiei francez Eric Dupond-Moretti, pentru postul de radio RTL.

El a adăugat că 1.300 de persoane au fost deferite Parchetului şi că 905 au trebuit să compară imediat în faţa instanţei.

La finalul acestor audieri, 1.056 de persoane au fost condamnate la pedepse cu închisoarea, dintre care 742 la o pedeapsă medie cu executare de 8,2 luni.

În 2005, după trei săptămâni de revoltă urbană ca urmare a morţii a doi adolescenţi în regiunea pariziană ce erau urmăriţi de poliţişti, 4.728 de persoane au fost reţinute şi justiţia a pronunţat peste 400 de condamnări la închisoare cu executare. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Un bărbat de 39 de ani, din municipiul Botoșani, este de negăsit! Sunați la 112, dacă aveți informații

Publicat

un bărbat de 39 de ani, din municipiul botoșani, este

Publicitate

Polițiștii botoșăneni efectuează verificări pentru localizarea unui bărbat, de 39 de ani, din municipiul Botoșani, care astăzi dimineață, a părăsit domiciliul, iar până în prezent nu a revenit și nici nu a putut fi contactat de familie.

Olaru Petru Iulian are următoarele semnalmente: 1,80 m înălțime, aproximativ 85 de kg, ochi calrui, păr șaten.

Vestimentația cunoscută: Tricou verde, pantaloni de culoare închisă.

Rugăm cetățenii care…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO Lacrimi, rugăciuni și dor: Paștele Blajinilor, la Stăuceni. Zeci de botoșăneni s-au rugat pentru cei trecuți în veșnicie. „Parcă o aud pe mama cum mă strigă din poartă”

Publicat

video lacrimi, rugăciuni și dor: paștele blajinilor, la stăuceni. zeci

Publicitate

Sub o ploaie rece și stăruitoare, care părea să spele durerea și dorul adunate în suflete, Paștele Blajinilor a adunat la Stăuceni zeci de fii ai satului – unii rămași acasă, alții întorși din colțuri îndepărtate ale țării sau chiar de peste hotare. Cu toții au venit să-și cinstească rădăcinile și să-și îmbrățișeze amintirile la mormintele celor plecați la Domnul.

Ziua a început în liniștea cimitirului, unde bisericuța cu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Peste 160 de sancțiuni  aplicate de polițiști în ultimele 24 de ore

Publicat

razie politisti blocada 3 1000x600.jpeg

Publicitate

În ultimele 24 de ore, polițiștii botoșăneni au intervenit la peste 40 de evenimente, majoritatea sesizate prin apel la 112.

 

Totodată, au fost organizate acțiuni punctuale pentru menținerea unui climat de siguranță publică și pentru prevenirea accidentelor rutiere.

 

În urma neregulilor constatate au fost aplicate 165 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 54.000 de lei. Dintre sancțiuni, cele mai multe au fost aplicate pentru…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Dosar penal pentru bărbat de 61 de ani, din Ibănești, care s-a urcat la volan cu toate că avea permisul anulat

Publicat

razie e dac documente 3 1000x600.jpeg

Publicitate

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Pomârla au oprit, vineri pentru control, pe drumul comunal DC 80, din comuna Ibănești, un autoturism condus de un bărbat, de 61 de ani, din aceeași localitate.

 

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit faptul că acesta avea permisul de conducere anulat.

 

Polițiștii efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de conducere fără permis, urmând ca în funcție de rezultatele…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe