Connect with us

EVENIMENT

Patru români din zona de focar a infecției cu coronavirus din China au fost repatriați. Aceștia sunt în prezent în carantină

Publicat

Patru cetăţeni români din zona de focar a infecţiei cu coronavirus din China au fost repatriaţi, sâmbătă şi duminică, prin activarea mecanismului de protecţie civilă al Uniunii Europene, a anunţat Ministerul Afacerilor Externe (MAE).

Unul dintre cetăţenii români a fost repatriat cu un zbor organizat de către Republica Federală Germania, iar ceilalţi trei – cu un zbor organizat de către Republica Franceză.

Demersurile de repatriere au fost sprijinite la faţa locului şi de către reprezentanţii misiunii diplomatice a Confederaţiei Elveţiene la Beijing.

MAE – prin intermediul Ambasadelor României la Beijing, Paris şi Berlin şi al Consulatelor Generale la Bonn şi Marsilia – a întreprins demersurile necesare atât pe lângă toate autorităţile competente ale statelor membre ale Uniunii Europene, cât şi pe lângă autorităţile chineze pentru demararea şi facilitarea operaţiunilor de repatriere având în vedere restricţiile de circulaţie impuse în zonă.

De asemenea, Ambasada României la Beijing a păstrat legătura în permanenţă cu toţi cei patru cetăţeni români, inclusiv pe parcursul desfăşurării operaţiunilor necesare repatrierii, aceştia fiind informaţi cu privire la condiţiile de repatriere şi obligativitatea celor 14 zile de carantină pe teritoriul Republicii Federale Germania, respectiv al Republicii Franceze.

În prezent, cei patru cetăţeni români se află în carantină

Totodată, misiunea diplomatică a oferit sprijin consular pentru trei marinari români în vederea părăsirii navelor înainte de finalizarea contractelor, aceştia aflându-se pe vapoare în diverse zone din Republica Populară Chineză. În acelaşi timp, misiunea este în contact şi cu studenţii români bursieri care se află în acest stat în vederea acordării de asistenţă consulară, dacă este necesar, în contextul epidemiei cauzate de coronavirus.

Ministerul Afacerilor Externe, prin Ambasada României la Beijing, afirmă că rămâne în contact cu reprezentanţii misiunilor diplomatice ale celorlalte state membre UE acreditate în Republica Populară Chineză şi cu organismele europene relevante şi depune eforturi pentru identificarea altor cetăţeni români care ar putea fi prezenţi în zonă. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Reformă majoră la liceu. Daniel David: Analfabetismul funcțional, un risc de securitate națională, va fi drastic redus

Publicat

examen ai generated pixabay.jpg






Programele școlare pentru liceu au fost publicate în transparență instituțională, a anunțat ministrul Educației, clujeanul Daniel David.

Oficialul spune că acestea marchează o schimbare profundă a unui curriculum vechi de aproape 20 de ani și subliniază că reforma este esențială pentru reducerea analfabetismului funcțional, pe care îl consideră „un risc de securitate națională”.

Programe noi pentru…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Șoferul beat care a spulberat cu mașina trei tineri pe o trecere de pietoni din Poieni, Cluj, pus sub control judiciar

Publicat

accident poieni1.jpg






Bărbatul de 38 de ani care, în urmă cu câteva zile, a lovit cu mașina trei tineri care traversau strada regulamentar, pe trecerea de pietoni, a fost plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.

Accidentul deosebit de grav a avut loc sâmbătă, 22 noiembrie, pe DN1–E60, în localitatea Poieni. Toți cei trei pietoni au ajuns la spital.

A lovit cu mașina trei tineri și a primit control judiciar

Polițiștii au…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tinerii clujeni se luptă cu drogurile. 26 au ajuns la spital în ultimele luni

Publicat

droguri cannabis joint pixabay.jpg






168 de pacienți au beneficiat de intervenții, evaluări, testări și consiliere, iar 46 de pacienți noi au fost înregistrați doar în ultimele luni în serviciile de internare de zi și ambulator ale Centrelor de Sănătate Mintală și pentru Prevenirea Adicțiilor din Cluj.

Dintre aceștia, 26 sunt cazuri de adicție la droguri, multe în rândul tinerilor, iar 23 sunt cazuri de adicție la alcool. Aceste cifre,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Rareș Bogdan avertizează asupra dependenței UE de materiile critice: „Reparăm pagubele făcute de politicieni ignoranți”

Publicat

rares bogdan e1747844148813.jpg






Europarlamentarul PNL Rareș Bogdan a criticat modul în care Uniunea Europeană a gestionat în ultimele decenii problema materiilor prime critice, subliniind că securitatea economică a celor peste 450 de milioane de cetățeni europeni a fost tratată superficial.

Bogdan a reamintit că încă din 2011 Parlamentul European avertiza asupra riscurilor generate de dependența de materiile critice provenite din state terțe,…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe