EVENIMENT
Patru țări, printre care și România, destinaţiile cu cele mai mari vânzări pentru sejururile de vară în 2023
Potrivit unei analize realizate de un turoperator, Bulgaria și Grecia se numără printre destinațiile care au înregistrat cele mai mari vânzări pentru sejururile de vară în 2023. Pe locurile următoare se află Turcia și România, cu toate că prețurile au înregistrat o creștere de aproximativ 10-20% față de anul 2022.
Astfel, Bulgaria a consemnat o creştere a vânzărilor cu 127% faţă de anul precedent, Grecia - 92%, Turcia - 40%, iar România, un plus de 10%.
"Cu mici excepţii, staţiunile şi hotelurile din România şi Bulgaria sunt pregătite pentru sezonul de vară.
O parte din hoteluri s-au deschis deja de la 1 Mai, dar majoritatea se deschid după 1 iunie.
Multe hoteluri şi-au diversificat serviciile, oferind servicii de animaţie pentru copii, programe de divertisment pentru adulţi.
Hotelurile de top din Bulgaria invită chiar artişti români, deoarece peste 60% din turişti sunt români.
În România, foarte multe hoteluri au apelat la forţa de muncă din afara ţării şi în felul acesta au reuşit să-şi acopere necesarul pentru acest sezon cu forţa de muncă calificată (bucătari, ospătari, cameriste)", susţin reprezentanţii turoperatorului IRI Travel.
De asemenea, administraţiile locale au venit cu modificări în favoarea turiştilor.
De exemplu, taxa de parcare Constanţa zona 2 (care include o mare parte din staţiunea Mamaia) este de 1 leu/oră sau 10 lei/zi, iar în intervalul 20:00 - 8:00 - parcarea este gratuită.
Patru țări, printre care și România, destinaţiile cu cele mai mari vânzări pentru sejururile de vară în 2023. Atât în Bulgaria, cât şi în România, serviciile all-inclusive sunt foarte populare
Potrivit sursei citate, atât în Bulgaria, cât şi în România, serviciile all-inclusive sunt foarte populare.
România dispune de hoteluri cu servicii all-inclusive de calitate, chiar dacă numărul lor este mai mic decât în Bulgaria.
Majoritatea hotelurilor din România, inclusiv cele mai vechi, au fost renovate şi modernizate, oferind condiţii optime pentru turişti, indiferent de clasificarea lor (2 şi 3 stele), cu mobilier nou, toalete refăcute şi spaţii publice renovate.
"Chiar şi în absenţa personalului român în hoteluri, unităţile de cazare şi-au acoperit necesarul cu angajaţi din afara ţării, asigurând astfel un nivel ridicat de servicii şi ospitalitate", transmite turoperatorul menţionat.
Multe hoteluri acordă o atenţie deosebită sustenabilităţii, adoptând practici eco-friendly, precum utilizarea energiei verzi, utilizarea produselor alimentare locale sau chiar din producţie proprie (aşa cum se întâmplă în Albena), evitând folosirea excesivă a ambalajelor şi a produselor de plastic.
Cele mai căutate hoteluri sunt cele de 4 şi 5 stele, care oferă servicii all-inclusive şi au primit recenzii pozitive din partea turiştilor în anii precedenţi, precum şi hotelurile de 2-3 stele care au fost renovate.
Patru țări, printre care și România, destinaţiile cu cele mai mari vânzări pentru sejururile de vară în 2023. IRI Travel este unul dintre cei mai importanţi turoperatori
"Este important de menţionat că preţurile au înregistrat o creştere de aproximativ 10-20% faţă de anul 2022, ceea ce este firesc având în vedere inflaţia şi creşterea costurilor cu energia, alimentele şi penuria de forţă de muncă", au precizat reprezentanţii turoperatorului IRI Travel.
"Pentru a avea o vacanţă reuşită, turiştii sunt îndrumaţi să apeleze la un consultant de turism, care îi va ajuta să identifice oferta cea mai potrivită în funcţie de nevoile şi dorinţele lor.
Toate cele trei destinaţii vizitate de către echipa noastră şi de către partenerii noştri - litoralul românesc, bulgăresc şi grecesc - oferă opţiuni pentru toate categoriile de turişti, iar alegerea destinaţiei şi hotelului trebuie făcută luând în considerare preferinţele şi necesităţile fiecărui turist pentru a asigura o vacanţă memorabilă", subliniază Lucian Bădîrcea, CEO IRI Travel.
IRI Travel este unul dintre cei mai importanţi turoperatori pentru unele dintre cele mai cerute destinaţii de vacanţă ale românilor - România, Bulgaria, Grecia, Turcia, Austria şi Italia.
Acesta are o reţea de peste 1000 de agenţii partenere pe teritoriul întregii ţări.Agerpres
EVENIMENT
FOTO ȘTIREA TA: Au apărut primii ghiocei la Lunca Ampoiței. Florile care vestesc primăvara
Au apărut primii ghiocei la Lunca Ampoiței. Primele semne ale apropierii primăverii au fost observate la Lunca Ampoiței de un cititor Alba24.
La început de februarie, au apărut primii ghiocei, profitând de temperaturile ușor mai ridicate din această perioadă.


Apariția ghioceilor este un fenomen obișnuit pentru sfârșitul iernii, însă momentul exact depinde de condițiile meteorologice.
Ghioceii sunt considerați vestitori ai primăverii și reprezintă un indicator al...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Grevă de avertisment în primăriile comunelor din Alba și din țară. Cer să nu fie incluse în ”grila de salarizare a săracilor”
Funcționarii din primăriile de comune din Alba și din țară anunță că intră în grevă de avertisment, marți, 10 februarie. Nemulțumirile acestora sunt legate de măsurile de austeritate impuse în pachetul privind administrația publică, de către Guvernul Bolojan.
Anunțul a fost făcut de Federația Columna-SCOR (Solidaritatea Comunelor și Orașelor din România). Aceasta reunește membri de sindicat din administrația locală din 1.342 de primării de comune, inclusiv în județul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un minor a ajuns la spital după ce a fost înjunghiat într-o stație de autobuz din Cluj-Napoca
Un adolescent de 17 ani a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii clujeni, fiind suspectat că a agresat un alt minor, tot de 17 ani, într-o stație de autobuz din municipiul Cluj-Napoca. Incidentul a avut loc la finalul lunii ianuarie, iar victima a ajuns la spital din cauza rănilor suferite.
Potrivit IPJ Cluj, fapta s-ar fi petrecut în data de 28 ianuarie, în jurul orei 18:10, în stația de autobuz Piața Mihai...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Când este programată vacanța de schi, în funcție de județ, urmată de vacanța de Paște. Când au liber elevii din Alba
Când este programată vacanța de schi în funcție de județ este întrebarea zilei între părinți, mai ales că, de săptămâna viitoare, primele județe intră deja în această perioadă. Vacanța de schi este urmată de vacanța de Paște, la aceeași dată pentru toți elevii.
Ministerul Educației a lăsat la alegerea inspectoratelor școlare județene să aleagă perioadele de vacanță.
Elevii din Alba vor avea vacanța de schi în ultima săptămână din luna februarie, între...
Citește mai mult pe Alba24.ro
