EVENIMENT
Patru tineri, reținuți de polițiști după ce au tâlhărit un curier care livra mâncare în Sectorul 4 al Capitalei
Poliţiştii au reţinut, luni, patru tineri care au tâlhărit un curier ce livra mâncare în Sectorul 4 al Capitalei, informează un comunicat al Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti (DGPMB) transmis, marţi, AGERPRES.
„Cercetările au fost declanşate la data de 29 septembrie, când poliţişti din cadrul Secţiei 16 Poliţie au fost sesizaţi de către un bărbat, angajat al unei firme de livrare mâncare, cu privire la faptul că în jurul orei 1,00, în timp ce se afla pe o stradă din Sectorul 4 pentru a livra o comandă, două persoane necunoscute ar fi pulverizat asupra lui spray iritant lacrimogen, apoi l-ar fi deposedat de mai multe pachete cu mâncare”, potrivit sursei citate.
În urma cercetărilor au fost identificaţi doi tineri, de 18 şi 21 de ani, bănuiţi de comiterea faptei. Probatoriul administrat a relevat faptul că în urma unei înţelegeri prealabile, imediat după săvârşirea infracţiunii, bănuiţii ar fi împărţit bunurile cu alţi doi tineri, de 19, respectiv 20 de ani.
„Cei patru bănuiţi au fost depistaţi şi conduşi la audieri, iar în urma probatoriului administrat în cauză, aceştia au fost reţinuţi pentru o perioadă de 24 de ore, urmând a fi prezentaţi magistraţilor cu propunere legală”, arată sursa citată.
Cercetările sunt continuate de către Secţia 16 Poliţie, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 4, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de tâlhărie calificată şi complicitate la furt calificat. Agerpres
EVENIMENT
Fonduri europene 2025-2026: Bani pentru tineri fermieri, procesare și ferme mici. LISTA programelor de finanțare derulate de AFIR
Fonduri europene 2025-2026. Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) va lansa, în intervalul decembrie 2025 – februarie 2026, opt programe de finanțare cu o valoare totală de 665 de milioane euro. Fondurile sunt destinate către tinerii agricultori, micii fermieri și sectorul de procesare a produselor agroalimentare.
Potrivit AFIR, calendarul estimativ de lansare a sesiunilor de depunere a cererilor de finanțare aferente intervențiilor din cadrul Pilonului II din Planul…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Legendele folk revin în forță. TVA – Trupa cu Valoare Adăugată, joi seara pe scena din Cluj-Napoca
Pregătiți-vă sufletele pentru o seară memorabilă! După succesul răsunător de la Gala Poveste Folk, TVA – Trupa cu Valoare Adăugată revine în inima Transilvaniei pentru un concert de excepție la Euphoria Music Hall.
Joi seara, membrii fondatori – Teo Boar, Vladi Cnejevici, Dorin Andone și Adrian Vascu – aduc pe scenă nu doar muzica lor consacrată, ci și un omagiu emoționant adus legendarului Florian…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Închisoare pe viață pentru femicid. Ministerul Justiției propune modificarea legislației. Proiect în dezbatere
Închisoare pe viață pentru femicid. Ministerul Justiției propune schimbarea legislației, după o serie de crime petrecute în România, în ultima perioadă.
Ministerul Justiției a lansat în consultare publică un proiect de lege care prevede ca omorul comis pe motiv de gen — cunoscut sub denumirea de femicid — să poată fi sancționat cu închisoare pe viață.
Anunțul a fost făcut de ministrul Radu Marinescu, care a precizat că măsura urmărește înăsprirea pedepselor…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Contabilii cer măsuri de relaxare fiscală în condițiile creșterii salariului minim din 2026: ”Alfel va fi presiune pe angajatori”
Patronatul Antreprenorilor din Contabilitate, Taxe și Audit din România (PACR) a transmis că sunt necesare măsuri de relaxare fiscală dacî anul viitor va avea loc o majorare a salariului minim brut.
În absența lor, spun contabilii, ar avea loc o presiune suplimentară pe angajator, respectiv o creștere semnificativă a costului total suportat de aceștia. Ar fi afectate direct microîntreprinderile și IMM-urile.
Solicitarea apare în contextul discuțiilor privind creșterea…
Citește mai mult pe Alba24.ro

