Connect with us

EVENIMENT

Patru urmăriţi internaţional, aduşi în ţară de poliţişti pentru executarea pedepselor

Publicat

mascati politisti perchezitii
Arhivă foto

Poliţia Română a adus în ţară, joi, patru persoane ce aveau emise pe numele lor decizii de executare a unor pedepse.

Un tânăr de 18 ani, din Cluj, urmărit internaţional pentru furt calificat, a fost adus din Marea Britanie, pe numele lui fiind emis de către Judecătoria Cluj o sentinţă de internare într-un centru educativ, informează un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR) transmis, vineri, AGERPRES.

Un bărbat de 42 de ani, din Bucureşti, a fost escortat din Marea Britanie, fiind urmărit internaţional pentru săvârşirea infracţiunii de înşelăciune. Judecătoria Răcari a emis pe numele acestuia un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea, fiind condamnat la 3 ani.

"La aceeaşi dată, a fost adus în ţară, din Spania, un bărbat de 30 de ani din Gorj, având emis de Judecătoria Caransebeş un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani şi 2 luni. Acesta era urmărit internaţional pentru infracţiuni la regimul rutier", arată sursa citată.

De asemenea, un alt bărbat, de 39 de ani, din Bihor, a fost escortat din Spania, pentru a executa o pedeapsă de 8 ani şi 2 luni de închisoare pentru tâlhărie.

Cei în cauză au fost încarceraţi, în vederea executării mandatelor sau sentinţelor, după caz. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Deținut al Penitenciarului Aiud, nervos după ce un polițist l-a făcut moldovean și i-a luat TV-ul. Este închis pentru viol în grup

Publicat

un deținut închis la aiud pentru o faptă greu de

Un deținut încarcerat la Penitenciarul Aiud a fost ”penalizat” de conducerea instituției după ce a devenit nervos. Mai exact a fost sancționat cu izolarea pe zece zile, dar și restricții la magazinul din penitenciar. 

Deținutul nu a fost de acord cu sancțiunea primită și a făcut o plângere pe rolul instanțelor din Alba. În data de 12 ianuarie 2026, dosarul a primit o rezolvare pe rolul Tribunalului Alba, iar decizia a devenit publică. 

Deținutul în cauză este Mihai...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Pasiunea pentru jocurile LEGO se transmite la Cluj din tată în fiu. Expoziție la Muzeul Etnografic al Transilvaniei

Publicat

lego 2.jpeg






O expoziţie complexă de proiecte realizate cu piese LEGO este găzduită până duminică de Muzeul Etnografic al Transilvaniei din Cluj-Napoca. Evenimentul este organizat anual de Asociaţia Brickenburg, care activează încă din 2008 şi întruneşte în prezent în jur de 100 de pasionaţi. Există doar 350 de astfel se asociaţii partenere LEGO în întreaga lume.

Sever Alicu, organizator al evenimentului şi ambasador...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Polițiștii locali vor putea să utilizeze camere foto-video-audio portabile în exercitarea atribuțiilor. Legea a fost promulgată

Publicat

polițiștii locali vor putea să utilizeze camere foto video audio portabile în

Polițiștii locali vor putea să utilizeze camere foto-video-audio portabile în exercitarea atribuțiilor de serviciu. Președintele Nicușor Dan a promulgat legea.

„Noua reglementare stabilește clar situațiile în care aceste sisteme pot fi folosite în spațiul public, fără consimțământul persoanelor vizate, precum legitimarea, constatarea contravențiilor, utilizarea mijloacelor de imobilizare sau intervențiile pentru protejarea vieții și a ordinii publice”, a transmis șeful...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Elevii care fac naveta vor beneficia de transport gratuit și pe perioada desfășurării examenelor naționale

Publicat

elevii care fac naveta vor beneficia de transport gratuit și

Elevii de gimnaziu și liceu care învață în altă localitate decât cea de domiciliu vor beneficia de transport gratuit și pe perioada examenelor naționale, potrivit unei prevederi care modifică legea Educației și care a fost publicată joi, 15 ianuarie, în Monitorul Oficial.

Până în prezent, elevii de clasa a XII-a și cei de clasa a VIII-a nu primeau transport gratuit pe perioada examenelor pentru că acestea se desfășoară în vacanță. Legea Educației prevedea ca transportul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe