Connect with us

ACTUALITATE

Pedeapsă grea pentru fostul poliţist Derek Chauvin pentru uciderea afro-americanului George Floyd

Publicat

Fostul ofiţer de poliţie Derek Chauvin a fost condamnat vineri la Minneapolis (Minnesota, SUA) la 22 de ani şi jumătate de închisoare pentru uciderea afro-americanului George Floyd în mai 2020, transmit agenţiile internaţionale de presă.

Judecătorul Peter Cahill a citit sentinţa în cadrul unei şedinţe care a avut loc la tribunalul din comitatul Hennepin, unde Chauvin a fost găsit vinovat în aprilie de un juriu pentru uciderea lui Floyd.

Moartea violentă a lui Floyd, la 25 mai 2020, în timpul unei operaţiuni a poliţiei din Minneapolis, a declanşat manifestaţii împotriva rasismului şi violenţei poliţiei în Statele Unite.

Derek Chauvin a prezentat vineri "condoleanţe" familiei victimei sale.

''Din cauza unor probleme juridice nerezolvate, nu sunt în măsură să fac o declaraţie oficială în acest moment, dar, pe scurt, aş dori să transmit condoleanţe familiei Floyd", a declarat fostul poliţist în vârstă de 45 de ani la audierea pentru pronunţarea sentinţei.

''Vor exista noi informaţii în viitor, care sper că vor fi interesante şi vă vor aduce linişte sufletească'', a adăugat el, în primul său discurs public de la moartea bărbatului de culoare care avea 40 de ani.AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Peste 150 de milioane de lei pentru dezvoltarea comunităților botoșănene

Publicat

peste 150 de milioane de lei pentru dezvoltarea comunităților botoșănene

Publicitate

Vești excelente pentru zeci de comunități din județul Botoșani. Administrația Fondului de Mediu a finalizat evaluarea proiectelor depuse de autoritățile locale botoșănene în sesiunile din noiembrie și decembrie 2024, precum și în cadrul sesiunii 2024 dedicate proiectelor de apă și canalizare, iar rezultatele sunt extrem de favorabile pentru județ.

Potrivit unei postări făcute de senatorul Doina Federovici, eforturile susținute ale primarilor și...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Muzica de calitate, pe înțelesul copiilor. Concert educativ la Filarmonica din Botoșani

Publicat

muzica de calitate, pe înțelesul copiilor. concert educativ la filarmonica

Publicitate

La început de An Nou, Filarmonica din Botoșani își îndreaptă atenția către cei mai tineri iubitori de muzică, propunând un eveniment special dedicat educației culturale timpurii. Luni, 26 ianuarie, de la ora 18.30, scena Teatrului „Mihai Eminescu” va deveni o sală de clasă neconvențională, unde muzica va fi profesorul principal.

Concertul educativ este gândit ca o adevărată „oră de clasă” muzicală, adaptată nivelului de înțelegere al...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

AJPIS Botoșani a alimentat peste 28.000 de conturi pentru plata facturilor la energie

Publicat

ajpis botoșani a alimentat peste 28.000 de conturi pentru plata

Publicitate

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Botoșani a efectuat plata pentru 28.957 beneficiari ai tichetului de energie, în valoare totală de 1.447.850 de lei.

 

Beneficiarii eligibili se pot prezenta la oficiile poștale cu factura emisă de furnizorul de energie și pot utiliza banii intrați în conturile de mandat pentru plata consumului de energie electrică din luna decembrie 2025.

 

Sprijinul financiar se acordă până la 31...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Pensionarea anticipată 2026: Acte necesare în dosarul de pensionare. Ce perioade de contributivitate nu se iau în considerare

Publicat

pensionarea anticipată 2026: acte necesare în dosarul de pensionare. ce

Publicitate

Pensionarea anticipată 2026: Casele de pensii solicită o serie de acte, care sunt necesare la completarea dosarlui de pensionare. O parte dintre acestea trebuie să fie în original, scrie alba24.ro

Pensia anticipată se cuvine cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare contributiv, prevăzut în anexa nr. 5 din legea 360/2023, precum şi celor care au depăşit stagiul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe