Connect with us

EVENIMENT

Percheziţii: Descinderi DNA la Apele Române în județul Iași și la primării din Suceava

Publicat

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie fac joi trei percheziţii la instituţii publice situate pe raza judeţelor Iaşi şi Suceava, într-un dosar în care se investighează fapte care ar fi fost săvârşite în perioada martie 2020 – 2021.

Potrivit unor surse judiciare, descinderile au loc la Administraţia Bazinală a Apelor Prut -Bârlad, cu sediul în Iaşi, la Primăria Victoria şi Primăria Vatra Moldoviţei.

Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie – Serviciul Teritorial Iaşi efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârşirea unor infracţiuni asimilate celor de corupţie, săvârşite în perioada martie 2020 – 2021, a informat DNA, printr-un comunicat de presă transmis AGERPRES.

Conform comunicatului, în cursul zilei joi, ca urmare a obţinerii autorizărilor legale de la instanţa competentă, sunt efectuate percheziţii domiciliare la trei instituţii publice situate pe raza judeţelor Iaşi şi Suceava. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Șase șoferi lăsați fără permis la trecerile peste calea ferată din Cluj. Polițiștii au dat peste 50 de amenzi într-o zi

Publicat

sofer bariera.jpg






Polițiștii rutieri clujeni au desfășurat, în 14 octombrie, o amplă acțiune pentru prevenirea accidentelor la trecerile la nivel cu calea ferată. Scopul controalelor a fost creșterea siguranței rutiere și descurajarea comportamentelor care pot duce la tragedii.

La doar o zi după, un șofer a fost filmat când trecea cu mașina peste calea ferată la Jucu, în timp ce bariera era coborâtă (foto). Acesta este…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Gaming fără limite: Cum transformă mobile-first experiența de pariere (P)

Publicat

jc cluj24.ro .jpg






Industria jocurilor de noroc online s-a schimbat radical în ultimii ani, iar 2025 confirmă direcția clară: mobilul este platforma principală. Fie că vorbim despre sloturi, ruletă sau live casino, telefoanele oferă acum aceeași calitate și interactivitate ca desktopul, dar cu un avantaj major – accesibilitatea oricând și oriunde.

Jucătorii caută experiențe rapide și personalizate. De aceea, cele mai populare…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Românii se plâng că nu au bani. Peste 42.000 de elevi nu au folosit tichetele educaționale. Vor pierde 500 de lei

Publicat

tichete educationale.jpg






Autoritățile fac un nou apel către elevi și părinții acestora pentru a utiliza tichetele educaționale primite.

Acestea trebuie folosite până la data de 31 octombrie, după ce termenul limită a fost deja prelungit. Banii sunt destinați copiilor din medii defavorizate.

Peste 21 de milioane de lei sunt nefolosiți

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, împreună cu Ministerul Educației, reamintește…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Judecătorii Instanței Supreme au decis să atace la CCR proiectul de lege care reglementează cum se vor plăti pensiile private

Publicat

68bae5320ff04 68761d48b6068 curtea constitutionala.jpeg






Judecătorii Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ) au decis, joi, să sesizeze Curtea Constituțională a României (CCR) în cazul proiectului Legii privind plata pensiilor private, adoptat miercuri de Camera Deputaților, for decizional, notează Mediafax.

Legea modifică modul în care participanții la Pilonul 2 și Pilonul 3 pot retrage banii acumulați în conturile lor individuale.

Conform noilor…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe