EVENIMENT
Percheziţii în Botoșani la locuinţa unui tânăr ce încasa avansuri pentru maşini din Germania, fără a le livra
Poliţiştii de la Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Botoşani au percheziţionat locuinţa unui tânăr de 28 de ani, suspectat de înşelăciune, a declarat, joi, purtătorul de cuvânt al IPJ, Delia Nenişcu.
Potrivit sursei citate, bărbatul ar fi încasat bani de la mai multe persoane în schimbul promisiunii că le va aduce maşini din Germania, fără însă ca acestea să fie onorate.
"În urma probatoriului administrat s-a stabilit faptul că acesta, în perioada iunie - septembrie 2020, prin completarea fictivă a unor înscrisuri, ar fi indus în eroare trei persoane vătămate de la care ar fi încasat cu titlu de avans 5.500 de euro, în schimbul cărora le-ar fi promis că le aduce autoturisme din Germania, fără a mai desfăşura vreo activitate în acest sens", a afirmat Nenişcu.
În urma percheziţiilor, poliţiştii au emis o ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore pe numele tânărului cercetat sub aspectul comiterii a trei infracţiuni de înşelăciune. AGERPRES
EVENIMENT
Nicușor Dan, față în față cu magistrații. Procuror militar: „Justiția a ajuns în moarte clinică”
EVENIMENT
Ce prevede ”Ordonanța trenuleț” 2026: Guvernul a pregătit măsurile fiscale pentru viitoarea ședință de Guvern
Ce prevede ”Ordonanța trenuleț” 2026. Guvernul a pregătit măsurile fiscale pentru viitoarea ședință de Guvern. Documentul reglementează, printre altele, majorarea salariului minim, înghețarea salariului în sectorul bugetar, măsuri noi legate de E-Factura, reducerea impozitului pe cifra de afaceri, dar și reducerea sumelor forfetare pentru parlamentari și a sumelor pentru partide.
Guvernul a pregătit un nou pachet de măsuri fiscale și bugetare, incluse în așa-numita...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Două opționale noi pentru elevii de gimnaziu: ”Educație media” și ”Educație pentru viață”, introduse în programele școlare
Două opționale noi pentru elevii de gimnaziu: Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a aprobat programele școlare pentru disciplinele opționale noi din curriculumul la decizia elevului, respectiv ”Elemente de educație media digitală” pentru clasa a VI-a și ”Educație pentru viață: alege! acționează! inspiră!” pentru clasele a V-a - a VII-a.
”Ambele discipline vizează competențe fundamentale pentru lumea de astăzi, astfel încât m-aș bucura ca elevii să le...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Imagini cu o trotinetă care a ajuns în mijlocul râului Ampoi la Alba Iulia, în zona podului de lângă Carolina Mall, au fost transmise de cititori Alba24.
Nu se știe deocamdată ce s-a întâmplat însă cel mai probabil ar fi fost aruncată în râu.

În zonă nu a fost semnalat vreun accident.
...
Citește mai mult pe Alba24.ro


