Connect with us

EVENIMENT

Percheziții în București, într-un dosar de trafic de persoane, trafic de minori, proxenetism și lipsire de libertate. 12 persoane au fost reținute

Publicat

Polițiștii de investigații criminale din București, sub coordonarea procurorilor D.I.I.C.O.T., au efectuat în această dimineață 12 percheziții în București, Dâmbovița și Călărași.

Acțiunea a vizat locuințele a 12 persoane, bănuite de constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de persoane, trafic de minori, proxenetism și lipsire de libertate.

Potrivit Poliției București,  în perioada septembrie 2018 - aprilie 2019, polițiștii de investigații criminale ai Sectorului 2 din Capitală, sub supravegherea procurorilor D.I.I.C.O.T., au documentat activitatea infracțională a unui grup organizat, cu preocupări pe linia săvârșirii infracțiunilor de trafic de persoane, trafic de minori, proxenetism, compus din 12 membri, ce acționa pe raza municipiului București și în județele Dâmbovița și Călărași.

Aceștia ar fi racolat persoane de sex feminin sau masculin, minori sau majori, pe care, prin întrebuințarea de violențe și amenințări, le determinau să se prostitueze în interesul patrimonial al acestora.

În urma efectuării perchezițiilor, au fost găsite și conduse la sediul D.I.I.C.O.T. – Structura Centrală cele 12 persoane. De asemenea, au fost ridicate 3 pistoale tip airsoft, arme albe tip macete, cuțite și bastoane telescopice, utilizate de cei în cauză pentru intimidarea victimelor și persoanelor cu care se aflau în conflict.

După audieri, cele 12 persoane au fost reținute de procurorii D.I.I.C.O.T., pentru 24 de ore.

La activități au participat și polițiști din cadrul D.C.C.O., B.C.C.O. București, S.C.C.O. Dâmbovița, S.C.C.O. Călărași, precum și jandarmi din cadrul B.S.I.J.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Ger persistent în Cluj și alte județe din țară. Avertizare meteo Cod galben de temperaturi extrem de scăzute

Publicat

frig vreme.jpg






Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteorologică Cod galben de temperaturi deosebit de scăzute și ger pentru mai multe zone din țară, inclusiv Cluj.

Avertizarea este valabilă pentru ziua de miercuri, 20 ianuarie, până la ora 20:00.

Potrivit meteorologilor, în județele Botoșani, Iași, Harghita, Mureș, Cluj, Alba și Hunedoara, vor continua să se înregistreze temperaturi...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sondaj INSCOP. AUR depășește PSD și PNL la un loc, dacă duminică ar fi alegerile prezidențiale

Publicat

george simion presedinte.png






Partidul AUR continuă să conducă topul preferințelor electorale ale românilor, potrivit celui mai recent sondaj INSCOP Research, realizat în perioada 12-15 ianuarie 2026.

Dacă duminică ar avea loc alegeri parlamentare, partidul condus de George Simion ar obține 40,9% din voturi, revenind peste pragul de 40% după recesiunea de la finalul anului trecut, când scorul său era de 38%.

Directorul INSCOP Research, Remus...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tehnologie de ultimă generație pentru diagnosticul auditiv, inclusiv la sugari și copii mici, la Spitalul de Urgență Cluj

Publicat

aparat surzi spitalul judetean2.jpg






Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca a achiziționat un sistem modern de explorare audiologică, cu sprijinul Asociației Femeilor de Afaceri (AFA) Cluj.

Echipamentul, în valoare de 28.000 euro, oferă beneficii majore atât pacienților adulți, cât și copiilor, facilitând depistarea precoce a problemelor de auz și adaptarea tratamentelor corespunzătoare.

Diagnostic rapid și precis pentru toate...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Rareș Bogdan, avertisment în Parlamentul European: „Dacă nu se trezește, Uniunea Europeană nu va supraviețui”

Publicat

rares bogdan.jpg






Europarlamentarul Rareș Bogdan a lansat un atac dur la adresa conducerii Comisiei Europene, în special a președintei Ursula von der Leyen, acuzând Bruxelles-ul de o comunicare defectuoasă care alimentează protestele fermierilor și ascensiunea extremismului în Uniunea Europeană. Declarațiile au fost făcute în plenul Parlamentului European, în contextul tensiunilor generate de Acordul Mercosur.

Rareș Bogdan a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe