EVENIMENT
Percheziţii în Bucureşti şi Ilfov într-un dosar de evaziune fiscală cu prejudiciu de 1 milion de euro

Poliţiştii bucureşteni de la Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice efectuează joi dimineaţă, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti, patru percheziţii domiciliare în Bucureşti şi judeţul Ilfov, într-un dosar de evaziune fiscală al cărui prejudiciu adus bugetului de stat este estimat la aproximativ un milion de euro.
„Din datele şi probele administrate în cauză a rezultat presupunerea rezonabilă că în perioada 2012-2017 reprezentaţii unor societăţi comerciale ar fi evidenţiat în documentele contabile şi au declarat organelor fiscale achiziţii nereale de bunuri/servicii de la societăţi comerciale a căror identitate a fost folosită în mod fraudulos, în scopul sustragerii de la plata taxelor şi impozitelor datorate bugetului de stat, creând un prejudiciu în valoare de aproximativ 1 milion de euro”, au informat reprezentanţii Poliţiei Capitalei.
De asemenea, mai multe persoane vor fi aduse la audieri, precizează sursa citată.
Cercetările sunt continuate de Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti.
AGERPRES

La Museikon din Alba Iulia va avea loc joi, 21 august, de la ora 13:00, vernisajul expoziției „Alchimia culorilor”. Centrată în jurul culorilor, a transformărilor cromatice și a experimentelor ce convertesc chimia și fizica în artă, expoziția aduce în actualitate atât materiale de origine vegetală, minerală, sau din lumea insectelor, cât și tehnici de pictare a icoanelor și de vopsire a textilelor, regândite și interpretate în contextul artistic și cultural actual.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Accident pe strada Oașului din Cluj-Napoca. Bărbat de 73 de ani, lovit pe trecerea de pietoni

Un accident grav de circulație a avut loc miercuri, 20 august, în jurul orei 12.55, pe strada Oașului din Cluj-Napoca.
Potrivit polițiștilor, un bărbat de 61 de ani, aflat la volanul unui autoturism, a acroșat un pieton de 73 de ani care traversastrada regulamentar, pe trecerea de pietoni. Victima a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale de un echipaj SMURD.
Pietonul consumase alcool
În urma…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Amenzi de 228.000 de lei la firmele de construcții din Cluj. 10 muncitori, prinși lucrând ”la negru”

Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj a aplicat amenzi în valoare de 228.000 de lei mai multor firme din județ, în perioada 12-18 iulie, în urma unei campanii naționale de verificare a modului în care sunt respectate prevederile legale privind munca și securitatea la locul de muncă. 10 persoane au fost depistate prestând activitate fără contracte de muncă.
ITM Cluj a desfășurat acțiuni de control în cadrul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
DSVSA Alba: Circa 250 de unități alimentare și zeci de alte tipuri de unități veterinare, înființate în primele șase luni din 2025

În prima jumătate a anului 2025, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a verificat și eliberat documente de înregistrare sanitară veterinară și pentru siguranța alimentelor pentru un număr de 247 unități alimentare, respectiv pentru zeci de alte tipuri de unități sanitar-veterinare, precum mijloace de transport, petshop-uri, exploatații de animale, unități procesare carne, pește și miere, unități neutralizare subproduse de origine animală (SNCU) etc….
Citește mai mult pe Alba24.ro