EVENIMENT
PERCHEZIŢII în Mureş: Poliţia a descins în 25 de locaţii. Evaziune fiscală de 1,5 milioane lei în construcţii
Poliţiştii de investigare a criminalităţii economice din Mureş au efectuat marţi 25 de percheziții, pe raza judeţului, la sedii de firmă și la domiciliile unor persoane bănuite de evaziune fiscală.
Potrivit IPJ Mureş, din cercetări a rezultat faptul că, în perioada 2014 –2018, reprezentantul unei firme din Mureş, având ca obiect de activitate închirieri utilaje de construcţii, ar fi stabilit relaţii comerciale fictive cu 10 societăţi comerciale din judeţul Mureş, precum şi cu o firmă din Ungaria, bănuite că ar avea un comportament de tip firmă-fantomă.
Administratorul firmei din Mureș ar fi desfășurat operațiuni comerciale fictive, respectiv prestări servicii vizând utilaje de construcții, cu cele 11 firme de tip fantomă, iar în urma activităților, ar fi înregistrat în contabilitate facturi fiscale fără conţinut economic real. Astfel, ar fi beneficiat de deduceri fiscale ilegale, prin care bugetul de stat ar fi fost prejudiciat cu peste 1.500.000 de lei.
În urma percheziţiilor au fost ridicate documente și alte obiecte cu valoare probatorie (token-uri), precum și unități de stocare date, fiind puse în executare 2 mandate de aducere.
Acțiunea, desfășurată sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Mureș, beneficiază de sprijinul Direcției Operațiuni Speciale din cadrul Poliției Române.
La percheziţii au participat și poliţişti din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale Mureş, precum şi jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Mureş.
EVENIMENT
Impozitele pe proprietate cresc cu 750% pentru imobilele cumpărate pe firmă. Exemplu de calcul
Impozitele pe proprietate cresc cu 750% din anul 2026, comparativ cu 2025, potrivit pachetului fiscal al Guvernului Bolojan, proaspăt publicat în Monitorul Oficial. De prevederile noii legi vor fi afectați și românii care își închiriază proprietățile în regim hotelier, pe platforme precum AirBnB sau Booking.
Calculul a fost realizat de Georgian Marcu, agent imobiliar și proprietar al agenției Green Angels, scrie Economedia.
Diferența mare față de situația persoanelor fizice,...
Citește mai mult pe Alba24.ro
De sărbători, fiecare dintre noi își petrece timpul cu cei dragi și se bucură de momentele magice petrecute în familie. Iulius Mall Cluj are un special de sărbători încât să îți poți face ultimele cumpărături, dar și să te bucuri de experiențe.
Sărbătorile de iarnă sunt despre timp petrecut alături de familie și prieteni, despre bucuria cadourilor, momentele de relaxare și experiențele care aduc oamenii...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Legea drepturilor de autor: Artiștii resping licențierea individuală, după consultări la Guvern. Discuțiile vor fi reluate
Legea drepturilor de autor: Artiștii resping licențierea individuală, propusă de Ministerul Culturii și mai multe prevederi ale unei Ordonanțe de Urgență care reorganizează Oficiul Român pentru Drepturile de Autor și îl mută în subordinea acestui minister.
Premierul Ilie Bolojan a avut consultări cu artiștii din România pe tema modificării legislației din domeniul drepturilor de autor și drepturilor conexe, în sensul armonizării cadrului legal național cu cel european, cât...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
"Christmas Blues", fenomenul tristeții de sărbători. Lumini sclipitoare, musafiri și cadouri vs ”obligația” de a fi fericiți
Christmas Blues. Oamenii sunt, de obicei, mai triști în perioada sărbătorilor. Psihologii explică de ce sărbătorile pot aduce anxietate, depresie și sentimentul obligației de a fi fericit.
Luminile sclipitoare, cadourile sub brad și masa de Crăciun. Pentru mulți, însă, sărbătorile înseamnă stres, anxietate și tristețe.
Psihologii vorbesc despre „Christmas Blues”, depresia de Crăciun, care transformă perioada festivă într-un coșmar emoțional, scrie Mediafax.
78%...
Citește mai mult pe Alba24.ro


