EVENIMENT
Percheziții în patru județe, la persoane bănuite de tâlhărie calificată. Patru bărbați, duși la audieri
Polițiștii au efectuat luni dimineață, percheziții în patru județe, la persoane bănuite de tâlhărie calificată. Patru bărbați au fost duși la audieri.
Potrivit IPJ Caraș-Severin, luni dimineață, polițiști de la Serviciul de Investigații Criminale al Inspectoratului de Poliție Județean Caraș-Severin, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oravița, au pus în executare 7 mandate de percheziție domiciliară, în județele Caraș-Severin, Constanța, Tulcea și Galați, într-un dosar penal în care se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de tâlhărie calificată.
De asemenea, au fost efectuate alte 7 percheziții la autoturisme folosite de persoanele bănuite în cauză.
Față de 4 bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 40 de ani, din județele Caraș-Severin, Tulcea și Constanța, bănuiți de comiterea faptei, au fost emise mandate de aducere, urmând a fi conduși la audieri.
În urma activităților au fost ridicați bani, în lei și valută, telefoane mobile, înscrisuri doveditoare, precum și alte mijloace materiale de probă.
Cele 4 persoane sunt bănuite că în noaptea de 1 spre 2 martie 2023, în jurul 03.40, ar fi pătruns fără drept, într-o locuință din orașul Oravița, i-ar fi agresat fizic pe proprietari, iar din interiorul locuinței ar fi sustras o sumă de bani.
În cursul zilei de lunicei în cauză vor fi prezentați procurorului în vederea dispunerii de măsuri legale.
Suportul tehnic a fost asigurat în cauză de Direcția Operațiuni Speciale din Poliția Română, iar activitățile au beneficiat de sprijinul Unității Teritoriale de Analiza Informațiilor Caraș-Severin.
La activități au participat polițiști de la inspectoratele de poliție județene Caraș-Severin, Constanța,Tulcea și Galați, 7 echipe de luptători din cadrul serviciilor pentru Acțiuni Speciale de la cele 4 inspectorate, precum și polițiști de frontieră de la Serviciul Teritorial al Poliției de Frontieră Tulcea.
EVENIMENT
România lansează un nou instrument european de sprijin pentru start-up-uri și IMM-uri în creștere. Câți bani se pot lua
România lansează un nou instrument european de sprijin pentru start-up-uri și IMM-uri în creștere.
Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE) a aprobat o schemă de ajutor de minimis în valoare de aproximativ 19 milioane de euro, menită să susțină start-up-urile și întreprinderile mici și mijlocii (IMM-urile) aflate în faze de creștere prin acces gratuit la servicii esențiale pentru dezvoltare, se arată într-un act oficial publicat recent.
Schema a fost...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Societatea CUPRU MIN S.A. organizează licitație deschisă pentru achiziția: BILE DIN OȚEL FORJAT SAU ROLUIT
Ziua de luni, 9 februarie, aduce vreme predominant închisă în municipiul Cluj-Napoca și în localitățile apropiate, Turda, Câmpia Turzii, Dej, Gherla, Florești și Feleacu.
Sunt așteptate precipitații slabe în prima parte a zilei, urmate de cer mai mult noros spre seară și temperaturi ușor peste media perioadei.
Potrivit datelor meteorologice disponibile, ziua de luni începe cu averse și ploi slabe, în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ziua Internațională a Pizzei, sărbătorită pe 9 februarie. Povestea uneia dintre cele mai iubite mâncăruri din lume
Ziua Internațională a Pizzei spune și povestea uneia dintre cele mai iubite mâncăruri din lume. Puține preparate culinare reușesc să unească oameni din culturi, generații și colțuri diferite ale lumii așa cum o face pizza.
În fiecare an, pe 9 februarie, este sărbătorită Ziua Internațională a Pizzei, un omagiu adus uneia dintre cele mai populare și versatile mâncări create vreodată.
De la mesele simple de familie până la restaurante gourmet, pizza a devenit un adevărat...
Citește mai mult pe Alba24.ro

