Connect with us

EVENIMENT

Percheziţii în trei județe într-un caz de înşelăciune şi fals. Prejudiciu de 6 milioane de lei

Publicat

perchezitii

Ofiţerii Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice din IGPR au efectuat patru percheziţii pe raza municipiului Bucureşti şi a judeţelor Olt şi Ilfov la persoane bănuite de săvârşirea infracţiunilor de delapidare, înşelăciune şi fals în înscrisuri sub semnătură privată.

Prejudiciul stabilit până în prezent se ridică la 6.000.000 de lei.

„Din investigaţiile efectuate în caz a reieşit că, în perioada 2011-2018, o angajată a unei firme ar fi sustras, în mod repetat, sume mari de bani din patrimoniul societăţii, inducând în eroare pe administratorul firmei cu privire la existenţa unor plăţi restante către bugetul de stat”, informează un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR) transmis luni AGERPRES.

Totodată, ar fi efectuat plăţi în conturi pe care le-ar fi prezentat ca fiind ale unor executori judecătoreşti, în realitate fiind transferaţi bani către membrii familiei sale.

„De asemenea, ar fi sustras bani din conturile societăţii (din casierie) şi ar fi efectuat plăţi supraevaluate pentru serviciile de transport efectuate de o societate comercială, ar fi ridicat bani, sub forma avansurilor spre decontare şi ar fi efectuat alte plăţi din contul societăţii pentru stingerea unor datorii personale, înregistrate la societăţi de recuperări creanţe”, se arată în comunicat.

Cercetările continuă sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Experiență wellness de lux la Dolce Vita SPA în cadrul Grand Hotel Italia.

Publicat

spa dolce vita 2.jpg






Într-un oraș în continuă mișcare, în care toamna aduce agitația specifică începutului de sezon, Dolce Vita SPA rămâne un refugiu de echilibru și rafinament.

Situat în cadrul Grand Hotel Italia, acest spațiu dedicat stării de bine propune mai mult decât relaxare – oferă ritualuri autentice de reconectare și revitalizare, într-un cadru exclusivist.

Am stat de vorbă cu Alexandra Lungu, managerul Dolce…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Undă verde de la Direcția Județeană de Mediu Alba pentru construirea unei noi baze sportive la Blaj. Unde va fi amenajată

Publicat

undă verde de la direcția județeană de mediu alba pentru

Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate – Direcția Județeană de Mediu Alba a anunțat recent luarea deciziei etapei de încadrare, fără evaluarea impactului asupra mediului, pentru proiectul „Construire bază sportivă”, propus a fi amplasat pe strada Costache Negri din municipiul Blaj.

Noua bază sportivă urmează să fie construită pe un teren aflat pe malul stâng al râului Târnava, la intrarea în localitatea Tiur. 

Terenul are o suprafață de peste 11.170 mp…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Misiune de salvare a pompierilor din Câmpeni: O persoană a fost prinsă sub un tractor

Publicat

misiune de salvare a pompierilor din câmpeni: o persoană a

Pompierii din Câmpeni intervin marți, 16 septembrie, în jurul orei 16.40, pe raza localității Mătișești, pentru salvarea unei persoane. 

Din primele informații o persoană a fost prins sub un tractor.

La fața locului pompierii intervin cu o autospecială de stingere și un echipaj de prim ajutor.

Misiunea pompierilor este în dinamică. Știre în curs de actualizare.

 







Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. Haos în traficul din Florești. Autobuze blocate ore întregi, călători nemulțumiți. CTP Cluj-Napoca cere bandă dedicată

Publicat

trafic floresti1.jpg






Demararea lucrărilor la Spitalul Regional de Urgenţă Cluj și începerea anului școlar au adus comuna Florești de lăngă Cluj-Napoca în pragul blocajului rutier, iar oamenii sunt extrem de nemulțumiți.

Compania de Transport Public Cluj-Napoca (CTP) anunță că autobuzele care fac legătura cu municipiul Cluj-Napoca circulă cu întârzieri uriașe, de până la două ore, blocajele fiind resimțite în special pe…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe