EVENIMENT
Percheziţii la clanul lui Sile Pietroi. Trei persoane arestate, iar alte 10 sunt propuse instanţei cu măsuri preventive

Trei persoane au fost arestate şi alte 10 vor fi propuse instanţei pentru arestare preventivă, în urma percheziţiilor desfăşurate miercuri de poliţiştii Capitalei la mai mulţi membri ai clanului lui Sile Pietroi, acuzaţi de furt din locuinţe.
Poliţiştii Capitalei au indisponibilizat, miercuri, în urma percheziţiilor efectuate în Bucureşti şi Ilfov, două autoturisme şi au ridicat peste 14.000 de euro, 12.500 de lei, telefoane mobile, precum şi instrumente folosite de persoanele bănuite de mai multe infracţiuni de furt din locuinţă, informează Poliţia Capitalei.
Poliţiştii Serviciilor de Investigaţii Criminale din cadrul Poliţiei Capitalei au efectuat, miercuri, 14 percheziţii domiciliare în municipiul Bucureşti şi judeţul Ilfov, în două cauze penale în care se fac cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de constituire de grup organizat şi furt calificat, cu un prejudiciu de peste 20.000 de euro.
Potrivit unor surse judiciare, percheziţiile au avut loc la mai mulţi membri ai clanului lui Sile Pietroi, bănuiţi de infracţiuni de furt din locuinţă.
Acţiunea Poliţiei Capitalei a beneficiat de sprijinul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale şi Serviciului de Intervenţii şi Acţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române.
Cauzele penale se află sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti şi Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 6. AGERPRES
EVENIMENT
Zelenski nu merge singur la Casa Albă. Lideri Europei participă la discuțiile cruciale cu Donald Trump, după întâlnirea cu Putin

Granițele nu pot fi modificate cu forța, a transmis duminică Ursula von der Leyen, care l-a primit pe Volodimir Zelenski la Bruxelles. De altfel, von der Leyen, dar și mai mulți lideri europeni au anunțat că vor fi alături de președintele Ucrainei la întrevederea cu Donald Trump de luni, la Casa Albă, după întâlnirea acestuia cu Vladimir Putin în Alaska.
Tot duminică a avut loc o reuniune a „Coaliției de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Un nou Cod Portocaliu de furtuni în mai multe localități din Cluj. Mesaj Ro-Alert emis de ISU

Un mesaj de avertizare prin sistemul Ro-Alert a fost transmis de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, vizând fenomene meteo de COD PORTOCALIU, valabil astăzi, până la ora 18:45.
Zonele afectate sunt Cătina, Țaga, Sânmărtin, Geaca și Buza.
Ploi și grindină
Conform avertizării, se vor semnala averse torențiale care pot acumula peste 25–40 l/mp, grindină de medii dimensiuni (2–4 cm), descărcări…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Clujenii din formația „Zorile” din Mociu au dus tradițiile românești la Festivalul Internațional de Folclor Montan

Membrii Formației de jocuri tradiționale „Zorile” din comuna Mociu, județul Cluj, alături de păstrători de tradiții din Câmpia Transilvaniei, reprezintă România la Festivalul-Concurs Internațional de Folclor Montan din Zakopane.
Festivalul din Polonia a ajuns la ediția cu numărul 56, iar păstrătorii de tradiții din Cluj s-au întors mereu cu premii din Zakopane.
Formația „Zorile” din comuna…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horoscop săptămâna 18 – 24 august 2025. Schimbări sezoniere nu doar în natură, ci și în viețile noastre personale și profesionale

Horoscop săptămâna 18 – 24 august 2025: Această perioadă ne găsește în mijlocul unei perioade astrale deosebit de dinamice, marcată de ultimele zile ale sezonului Leului și pregătirile pentru intrarea în Fecioară.
Această tranziție cosmică aduce cu sine o energie unică. Astrele ne asigură că această săptămână va fi una a echilibrului între impulsul de a străluci și nevoia de a ne organiza prioritățile pentru toamna ce se apropie.
Venus, aflată într-o poziție…
Citește mai mult pe Alba24.ro