EVENIMENT
Pericol de explozie: Casă cuprinsă de flăcări într-o localitate din Tulcea. În curte se aflau zeci de butelii
Un incendiu puternic a izbucnit, duminică dimineața, la o gospodările din localitatea Niculițel, județul Tulcea. În curtea casei se aflau 40 de butelii, pompierii intervenind de urgență ăentru limitarea efectelor.
Potrivit ISU Tulcea,în jurul orei 07:00, salvatorii Detașamentului de pompieri Tulcea au fost solicitați să intervină la un incendiu care se manifesta la o casă.

La locul evenimentului s-au deplasat de urgență 14 pompieri cu douî autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD.
Până la sosirea pompierilor militari, incendiul a fost localizat de către SVSU Niculițel, care au evacuat din curtea locuinței și 40 de butelii.

Incendiul se manifesta generalizat la un corp de casă format din două camere.
Forțele de intervenție au stins incendiul în urma căruia au ars aproximativ 40 mp suprafață construită și s-au deteriorat bunuri materiale, dar a fost salvat corpul de casă principal.

Proprietara locuinței, în vârstă de 70 de ani, a suferit un atac de panică. Acesta a fost monitorizată de echipajul SMURD, dar nu a necesitat transportul către o unitate spitalicească.
Cauza probabilă de producere a incendiului a fost stabilită ca fiind nefuncționarea în parametri normali a centralei termice.
EVENIMENT
Alertă alimentară în magazinele Profi din țară, inclusiv Cluj. Loturi de lapte praf, retrase din cauza unei toxine periculoase
O nouă alertă alimentară a fost emisă în România, după ce autoritățile și compania Nestlé au confirmat retragerea mai multor loturi de lapte praf pentru sugari.
Produsele sunt suspectate de contaminare cu cereulidă, o toxină produsă de bacteria Bacillus cereus, responsabilă de episoade acute de greață și vărsături.
ANSVSA a anunțat că inițiază o rechemare voluntară, ca măsură preventivă, după ce...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Primark va deschide un magazin la Sibiu, în 2026. Retailerul de modă din segmentul value a anunțat dublarea numărului de magazine din țară.
Până în acest moment, au fost confirmate patru noi deschideri în Sibiu și Bacău, care se vor alătura celor deja anunțate în Iași și Craiova.
Odată finalizat acest plan, Primark va ajunge la opt magazine în România, iar extinderea va genera peste 450 de noi locuri de muncă, scrie Fashion Network.
Noul magazin va fi amplasat în Sibiu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Incendiu în cartierul Pâclișa din Alba Iulia. Focul a cuprins o magazie de lemne și un garaj
Un incendiu a izbucnit în noaptea de joi spre vineri în cartierul Pâclișa din Alba Iulia. Focul a cuprins o magazie de lemne și un garaj.
Potrivit ISU Alba, Detașamentul de pompieri Alba Iulia a intervenit în jurul orei 01:50 pentru stingerea unui incendiu pe strada Carpenului, în cartierul Pâclișa din municipiul Alba Iulia.
Pompierii au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj de prim ajutor.
La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta la...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Handbaliștii de la U Cluj au ajutat la deszăpezirea spitalelor din Cluj-Napoca. Emil Boc: Un exemplu de spirit civic
Echipa de handbal masculin a Universității Cluj a intervenit, joi, pentru deszăpezirea trotuarelor din zona spitalelor de pe strada Clinicilor din Cluj-Napoca, după ce sportivii l-au contactat direct pe primarul municipiului, oferindu-se să ajute.
Acțiunea a fost coordonată de managerul clubului, Liviu Hoșu, și apreciată public de primarul Emil Boc, care a vorbit despre un „model civic” pentru comunitate.
Citește mai mult pe Cluj24.ro
