EVENIMENT
Pericol de inundație în bazinele hidrografice Someșul Mare și Bistra
Hidrologii avertizează că este pericol de inundații în bazinele Someșul Mare și Bistra. Sunt vizate în special râurile mici care pot fi afectate de precipitații și de topirea zăpezilor din zonele montane.
Prima atenționare vizează bazinul hidrologic Someșul Mare. Aceasta este în vigoare de duminică, la ora 20.00, până luni la ora 6.00.
„Ca urmare a precipitaţiilor înregistrate, a celor prognozate, cedării apei din stratul de zăpadă în zona înaltă montană şi propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de atenție pe râurile mici din bazinele hidrografice: Someșul Mare – bazin superior amonte S.H. Nepoș, judeţul Bistrița-Năsăud.Fenomenele hidrologice periculoase se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare pe unele râuri mici din bazinul hidrografic Cormaia”, scrie în avertizarea hidrologilor.
Depășirea cotelor de atenție se poate produce și pe râurile din bazinul Bistra, în județul Caraș-Severin. Avertizarea este în vigoare tot până luni, la ora 6.00.
„Se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de atenție pe râurile mici din bazinele hidrografice: Bistra – bazin superior și afluenții de stânga din bazinul mijlociu și inferior, judeţul Caraș-Severin. Fenomenele hidrologice periculoase se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare pe unele râuri din bazinul hidrografic Bistra Mărului”, precizează specialiștii. MEDIAFAX
EVENIMENT
Program de vizitare a Muzeului Palatului Principilor Transilvaniei din Alba Iulia și a Casei Memoriale Camil Velican, de sărbători
Muzeul Palatului Principilor Transilvaniei și Casa Memorială Camil Velican au anunțat programul de vizitare în perioada sărbătorilor de iarnă, valabil de luni, 22 decembrie.
Program Casa Memorială Camil Velican
- 22 decembrie: închis
- 23 decembrie: închis
- 24 decembrie: deschis, 09:00 - 13:00
- 25 decembrie: închis
- 26 decembrie: închis
- 27 decembrie: deschis, 09:00 - 17:00
- 28 decembrie: deschis, 09:00 - 17:00
- 29 decembrie: închis
- 30 decembrie: închis
- 31 decembrie: deschis, 09:00 -...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Blajul va avea bază sportivă omologată pentru Liga a treia de fotbal. Stadiul investițiilor pentru infrastructură sportivă
Primarul Gheorghe Valentin Blaj a prezentat stadiul investițiilor de modernizare a infrastructurii sportive în municipiu. Este vorba despre baza sportivă din Tiur, zona Lunca Ciufudului, unde se amenajează terenul de fotbal pentru meciuri din Liga a treia și de modernizarea stadionului din Parcul Avram Iancu.
În prima locație, lucrările sunt în derulare. Se construiesc vestiarele, iar la final baza sportivă va avea teren la dimensiunile cerute și tribună.
Primarul spune că la...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bărbat din Alba, condamnat la închisoare cu executare pentru câțiva copaci tăiați în urmă cu mai bine de patru ani
Un bărbat din Câmpeni care în urmă cu patru ani a tăiat mai mulți copaci a fost recent condamnat la închisoare cu executare. Deși faptele s-au produs în data de 7 iulie 2021, o primă decizie în instanță a venit în data de 18 decembrie 2025. Mai exact, acesta a fost condamnat pentru ”tăiere ilegală de arbori”.
Din câte se pare audierile în dosar s-au întins pe o durată mare de timp. În motivarea instanței apar notări că audieri au avut loc în 2022, dar și în 2023....
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un bărbat din Blaj care a furat mai multe sticle de băutură, trimis în judecată. Ce s-a întâmplat când a vrut să fure niște beri
Un bărbat din Blaj care a furat mai multe sticle de băutură și un televizor a fost recent trimis în judecată. De asemenea, acesta va mai ajunge în fața magistraților din Blaj și pentru o tentativă de furt, când a vrut să fure un bax cu sticle de bere dar și un bidon de 5 litri de apă. Mai mult de atât intrat și în sediul unei firme și a furat suma de 750 de lei.
Seria de furturi mărunte s-a produs în luna noiembrie a anului 2024, iar dosarul a trecut abia de camera...
Citește mai mult pe Alba24.ro


