Connect with us

EVENIMENT

Pericol de inundații în 13 județe

Publicat

rau aries inundatii 1.jpg

Hidrologii anunță că este pericol de inundații în 13 județe din sudul și sud-estul țării. Specialiștii au emis o avertizare cod galben începând de vineri.

„Având în vedere situaţia hidrometeorologică actuală şi prognoza meteorologică pentru următoarele 48 de ore, ca urmare a precipitaţiilor prognozate, propagării şi cedării apei din stratul de zăpadă, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri pe unele râuri din bazinele hidrografice menţionate, cu posibile depăşiri ale cotelor de atenție”, a anunțat Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor.

Avertizarea Cod Galben este valabilă de vineri, la ora 10.00, până sâmbătă, la ora 24.00.

Potrivit avertizării, pericol este pe „râurile din bazinele hidrografice: Vedea – afluenţii aferenţi sectorului aval S.H. Văleni (judeţele Olt, Argeş şi Teleorman), Argeş – afluenţii aferenţi sectorului aval S.H. Malu Spart – amonte S.H. Budeşti (judeţele Argeş, Dâmboviţa, Teleorman, Giurgiu, Ilfov şi Călăraşi), Prahova – afluenţii aferenţi sectorului aval S.H. Prahova (judeţele Prahova şi Ialomiţa), Călmăţui (judeţele Buzău şi Brăila), Buzău – afluenţii aferenţi sectorului aval S.H. Măgura – amonte S.H. Baniţa (judeţele Prahova şi Buzău) şi râurile din Dobrogea (judeţele Tulcea şi Constanţa).” MEDIAFAX

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Legăturile lui George Simion cu neolegionarii din Dobrogea: Documentar realizat de ziarele Infosudest și DobrogeaLive

Publicat

video: legăturile lui george simion cu neolegionarii din dobrogea: documentar

Legăturile lui George Simion cu mișcarea neolegionară din România, dar mai ales cu mișcarea neolegionară din Dobrogea sunt arătate într-o investigație a reporterilor din Constanța. 

Jurnaliștii de la InfoSudEst.ro și de la DobrogeaLive au arătat într-un documentar video cum candidatul cu cele mai mari șase la alegerile din 18 mai are legături directe cu mișcarea neolegionară din Dobrogea. 

Reporterii celor două publicații, au arătat, cu dovezi, că George Simion a fost…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Artistul Aurel Tămaș susține tandemul Nicușor Dan – Ilie Bolojan: „Să ne vedem de drumul ales”

Publicat

aurel tamas.jpg

Artistul Aurel Tămaș și-a exprimat public convingerile privind direcția în care ar trebui să meargă România, în pragul turului II al alegerilor prezidențiale, spunând că va vota cu Nicușor Dan. Interpretul le cere românilor să privească spre viitor și să nu se lase atrași de discursuri radicale.

Într-o amplă postare pe rețelele de socializare, artistul popular Aurel Tămaș rememorează viața în comunism, participarea la Revoluție, anii de muncă grea în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Evaluare Națională 2025, clasa a II-a: Subiectele la proba de Română citit – Limbă și comunicare. Cerințele pentru elevi

Publicat

evaluare națională 2025, clasa a ii a: subiectele la proba de

Evaluare Națională 2025 clasa a II-a: miercuri, 14 mai, elevii au susținut a doua testare, cea de citit la Română. Au avut la dispoziție 45 de minute pentru a rezolva cerințele. 

Rezultatele elevilor la această evaluare nu vor fi comunicate public. Acestea nu se înregistrează în catalogul clasei. Prin excepție, la solicitarea scrisă a elevului, punctajele obținute se pot echivala în calificative/note și pot fi trecute în catalog.

Rezultatele sunt valorificate la nivelul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Primarul comunei Ciugud a anunțat cu cine votează la alegerile prezidențiale. Mesajul lui Gheorghe Damian pentru comunitate

Publicat

primarul comunei ciugud a anunțat cu cine votează la alegerile

Primarul celei mai admirate și lăudate comune din țară, Gheorghe Damian, s-a poziționat față de votul din turul doi al alegerilor prezidențiale.

Este vorba despre primarul comunei Ciugud, comună ce este evidențiată la nivel național ca exemplu de bune practici. Mai exact bune practici în atragerea de fonduri europene și implementarea de proiecte europene. 

”Ciugudul nu ar fi fost însă nimic din ceea ce este astăzi fără Europa”, a scris Gheorge Damian, candidatul care a…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe