EVENIMENT
Pericol de inundații pe râuri din cinci județe din nord-vestul țării
Hidrologii anunță că este pericol de inundații pe mai multe râuri din cinci județe din nord-vestul țării. Începând de vineri dimineață până sâmbătă seara, în bazinele hidrografice Vișeu, Iza, Tur, Someș, ar putea fi depășite cotele de atenție pe mai multe cursuri de apă.
Specialiștii spun că „având în vedere situaţia hidrometeorologică actuală şi prognoza meteorologică pentru următoarele 48 de ore, ca urmare a precipitaţiilor prognozate şi propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de atenție”.
Cod galben de vineri dimineață până sâmbătă după-amiază
Ca urmare, a fost instituit cod galben în intervalul vineri, ora 06:00 – sâmbătă, ora 16:00 pe râurile din bazinele hidrografice: Vișeu – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior, Iza – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior, Lӑpuş – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţul Maramureș), Tur (judeţul Satu Mare), Someșul Mare – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţul Bistrița Năsăud) și Someș – afluenții mici aferenți sectorului aval S.H. Dej (judeţele Cluj, Sălaj, Maramureș și Satu Mare).
Fenomenele hidrologice periculoase se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare ȋncepând de vineri, de la ora 18:00 până sâmbătă, ora 16:00, pe unele râuri din judeţele Maramureş şi Bistriţa Năsăud.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Clujul riscă să devină cel mai scump aeroport din țară pentru parcări. GOTO Parking vrea să majoreze tarifele
Aeroportul Internațional „Avram Iancu” din Cluj-Napoca riscă să devină cel mai scump aeroport din România pentru parcări, depășind tradiționalele aeroporturi din București, Iași sau Timișoara atunci când vine vorba de costurile pe termen lung.
Clujul devine cel mai scump aeroport din țară pentru parcări
Comparativ, la Aeroportul Internațional Henri Coandă Otopeni, o zi de parcare costă 100 de lei,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Serbare de Crăciun la Fundația ”Ioan și Maria” Cluj, cu colinde ale copiilor de la after-school și cu degustare purceluș
O serbare de Crăciun a avut loc la Fundația ”Ioan și Maria” din Cluj-Napoca, eveniment desfășurat la sediul din cartierul Mănăștur.
În cadrul evenimentului, grupul copiilor colindători condus de profesoarele Roxana Havrici și Diana Liuța a susținut un concert, primit cu aplauze de cei prezenți.
Surpriza serii a fost un purceluș pregătit pentru degustare, cu șorici și urechi pentru copii.
EVENIMENT
Noi reguli pentru participarea la târguri internaționale. Cum vor putea accesa firmele ajutorul de la stat
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) propune noi reguli pentru participarea la târgurile internaționale. Printr-un proiect publicat vineri, se intenționează revizuirea criteriilor de selecție pentru acordarea ajutorului de minimis, pe care antreprenorii îl pot solicita pentru a participa la târguri internaționale.
„Până acum, selecția pentru participarea la târgurile internaționale de turism funcționa, în practică, după un principiu...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
CFR Cluj a bătut acasă la ea revelaţia Superligii la fotbal. Prima înfrângere acasă pentru gazde
CFR Cluj a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 1-0 (1-0), vineri seara, în deplasare, în primul meci din etapa a 21-a a Superligii de fotbal.
Priama înfrângere acasă pentru gazde
Unicul gol al partidei a fost înscris de Adrian Păun (5), cu un şut din întoarcere din marginea careului.
Gazdele au avut o ocazie bună prin Enzo Lopez (53), dar argentinianul a şutat în portarul Otto Hindrich. Meciul s-a...
Citește mai mult pe Cluj24.ro



