EVENIMENT
Pericol de inundații pe râuri din șapte județe
Hidrologii au emis miercuri mai multe alerte Cod galben de inundații, valabile până la miezul nopții pe râuri din șapte județe.
Atenționările vizează scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de atenție.
Astfel miercuri între orele 13.55 – 24.00, se pot produce inundații pe râurile mici din bazinele hidrografice: Arieş – bazin superior şi Mureş – afluenții de dreapta aferenţi sectorului aval confluenţӑ râul Gârbova – amonte S.H. Brӑnişca, județele: Alba şi Hunedoara.
Fenomenele hidrologice periculoase se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare pe unele râuri mici din bazinele hidrografice Abrud (afluent al râului Arieş) şi Mureş – afluenții de dreapta aferenţi sectorului aval confluenţӑ râul Gârbova – amonte S.H. Gelmar.
De asemenea, între orele 13.00 – 24.00, în pericol sunt și râurile mici din bazinele hidrografice: Buzӑu – afluenții aferenți sectorului aval acumularea Siriu – amonte S.H. Baniţa, județele Covasna, Buzӑu, Prahova. Fenomenele hidrologice periculoase se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare pe unele râuri mici din bazinele hidrografice: Buzӑu – afluenții aferenți sectorului aval S.H. Nehoiu – amonte confluenţӑ râul Câlnӑu.
Inundații sunt așteptate, în intervalul orar 13.40 – 24.00 și pe râurile mici din bazinele hidrografice: Râul Negru – bazin superior şi afluenți bazin mijlociu şi inferior, județele: Harghita, Covasna şi Braşov.
Fenomenele hidrologice periculoase se pot produce cu probabilitate și intensitate mai mare pe unele râuri mici din bazinul hidrografic Caşin.
sursa: mediafax.ro
EVENIMENT
VIDEO. Modernizarea străzii Arțarului intră în linie dreaptă. Viceprimarul Dan Tarcea anunță finalizarea lucrărilor
Lucrările de modernizare de pe strada Arțarului se apropie de final, iar șantierul a intrat în etapa ultimelor intervenții. Potrivit viceprimarului Dan Tarcea, echipele au încheiat deja amenajarea trotuarelor și montarea bordurilor, iar în prezent pregătesc carosabilul pentru primul strat de asfalt.
Viceprimarul a precizat că înainte de asfaltare, fiecare segment de drum este nivelat și compactat, pentru a asigura…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Peste 7.300 de deținuți muncesc legal, iar veniturile sistemului penitenciar cresc cu 30%. Modelul clujean extins în toată țara
Inițiativa lansată la Cluj în toamna anului 2025 a devenit un model național. Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) a intensificat colaborarea cu mediul economic, iar numărul persoanelor private de libertate implicate în activități remunerate crește accelerat, susținând reintegrarea socială și reducerea riscului de recidivă.
Administrația Națională a Penitenciarelor anunță luni extinderea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Cezar, elevul care luptă cu cancerul, întâmpinat cu aplauze la întoarcerea în clasă la Liceul Maranatha din Cluj-Napoca
Cezar, un elev din Cluj-Napoca care se luptă cu o boală cumplită, s-a întors luni la școală într-o atmosferă emoționantă, fiind întâmpinat cu aplauze, urale și îmbrățișări de la colegi și profesori. Gestul de solidaritate al comunității de la Liceul Teologic Adventist „Maranatha” din Cluj-Napoca arată câtă putere poate da empatia atunci când un copil curajos are nevoie cel mai mult.
Atmosferă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Cheltuielile neprevăzute, tot mai greu de acoperit pentru români: 4 din 10 nu le pot gestiona
Cheltuielile neprevăzute, tot mai greu de acoperit pentru români. Conform celor mai recente statistici Eurostat din 2024, un procent semnificativ de aproape 40% din populația României se află în imposibilitatea de a gestiona o cheltuială neașteptată.
Această realitate plasează țara pe a cincea poziție în Uniunea Europeană în ceea ce privește nivelul de stabilitate financiară, subliniind o vulnerabilitate persistentă, în ciuda unor ameliorări minore înregistrate în ultimii…
Citește mai mult pe Alba24.ro


