ACTUALITATE
Pericol invizibil în mediul online: DNSC avertizează că noi programe Infostealer fură date personale fără a lăsa urme
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
118 agresori din Botoșani, obligați să poarte brățări electronice în primele 6 luni din 2026. Poliția a primit 18.000 de alerte
Tot mai multe cazuri de violență au dus la utilizarea sistemului de monitorizare electronică în județul Botoșani. În primele șase luni ale anului 2026, polițiștii au dispus, prin ordine de protecție și ordine de protecție provizorii, 118 măsuri de obligare a agresorilor la purtarea permanentă a unui dispozitiv electronic de supraveghere, cu 51 mai multe decât în aceeași perioadă a anului trecut.
Cele mai multe dintre aceste măsuri, respectiv...
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Vești pentru șoferi și cei care vor să-și cumpere locuință. Nicușor Dan a promulgat legile
Președintele Nicușor Dan a promulgat legile care aduc măsuri importante pentru români, în contextul scumpirii carburanților și al creșterii TVA. Motorina ar urma să beneficieze de o acciză redusă, adaosul comercial la carburanți va fi plafonat, iar exporturile de motorină vor putea fi restricționate temporar. În paralel, românii care își cumpără locuințe în condițiile prevăzute de lege vor putea beneficia de TVA de 9% până la 30 septembrie, scrie alba24.ro.
Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
Așa arată eroii: Trei polițiști din Botoșani, apreciați pentru curajul de care au dat dovadă în misiuni care au salvat vieți
Trei polițiști botoșăneni au fost apreciați de conducerea Ministerului Afacerilor Interne pentru curajul, profesionalismul și devotamentul dovedite în misiuni cu grad ridicat de risc. Cornel, adjunct al Poliției Municipiului Dorohoi, Ovidiu, negociator în cadrul Poliției, și Răzvan, de la Poliția Orașului Săveni, au intervenit în situații în care viețile unor oameni au fost în pericol, reușind să-i salveze prin intervenții rapide și profesioniste
Citește mai mult pe Botosani24.ro
Trei tineri din comuna Tudora au fost reținuți pentru 24 de ore, după un conflict izbucnit într-un local din comună. Potrivit polițiștilor, cei trei, cu vârste neprecizate, l-ar fi agresat pe un tânăr de 19 ani, iar prin comportamentul lor ar fi tulburat ordinea și liniștea publică. Aceștia urmează să fie prezentați instanței, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Duminică, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 1...
Citește mai mult pe Botosani24.ro
