EVENIMENT
Persoană descoperită înecată într-un lac din Sectorul 6
Parchetul de pe lângă Tribunalul București și Serviciul Omoruri – Biroul Morți Supecte și Ucideri din Culpă cercetează cazul unei persoane care a fost descoperită înecată într-un lac din Sectorul 6, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care s-a produs decesul.
Poliția Capitalei anunță că la data de 6 august, în jurul orei 1.40, prin apel 112, Direcția Generală de Poliţie a Municipiului București – Secția 20 a fost sesizată cu privire la faptul că, într-un lac din Sectorul 6, se află o persoană înecată.
La fața locului s-au deplasat polițiști cadrul Secției 20 și un echipaj de pompieri – scafandri, care au intervenit pentru scoaterea persoanei din apă.
Totodată, un echipaj medical, în urma verificărilor, a constatat decesul.
Trupul neînsuflețit a fost transportat la INML în vederea efectuării necropsiei.
Polițiștii au deschis dosar penal pentru moarte suspectă.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
FOTO: O pistă de biciclete de 13 kilometri va lega satele din comuna Ciugud. Cât va costa și care este traseul propus
O pistă de biciclete în lungime de 13 kilometri va lega satele din comuna Ciugud. Investiția este estimată la peste 6,2 milioane de lei.
Primăria Ciugud a lansat pe 10 decembrie, în SEAP, o licitație pentru proiectarea și execuția lucrărilor în cadrul proiectului „Dezvoltarea infrastructurii de transport verde – pistă pentru biciclete în comuna Ciugud”. Valoarea totală a investiției este estimată la 6.204.510,08 lei, fără TVA.


O pistă de biciclete în lungime de 13…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Mesajul SPA-ului cu lepră din Cluj pentru liniștea clienților: Nu există niciun risc, iar spațiul nostru este sigur
Conducerea Thaico SPA a transmis, vineri seara, un mesaj clienților în legătură cu cele două cazuri de lepră descoperite la două maseuze din Indonezia care lucrau la salonul de masaj de pe strada Republicii din Cluj-Napoca.
”O colegă a fost diagnosticată cu boala Hansen, o afecțiune tratabilă, după ce s-a întors din Indonezia unde a participat la ceremonia de înmormântare a tatălui său.
La câteva…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: 14 străzi din Rimetea vor fi pavate și modernizate. Proiectul a primit undă verde de la Agenția pentru Mediu
14 străzi din localitatea Rimetea, în lungime totală de peste 3,4 km, vor fi pavate cu piatră cubică sau pavele normale. Investiția este estimată la peste 4,5 milioane de lei.
Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate – Direcția Județean Alba a anunțat recent asupra luării deciziei etapei de încadrare – făra evaluarea impactului asupra mediului – pentru proiectul “Modernizare infrastructură rutieră în comuna Rimetea”.
Potrivit documentației, proiectul vizează…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Protest față de atitudinea ministrului Sănătății la Cluj. A refuzat invitația de a vizita Institutul de Urologie și Transplant
Conducerea Institului Clinic de Urologie și Transplant Renal (ICUTR) Cluj-Napoca protestează față de atitudinea ministrului Sănătății, Alexandru Rogobete, prezent, vineri, la Cluj.
”Ne exprimăm regretul că, în pofida invitațiilor repetate adresate Ministerului Sănătății, domnul ministru nu a găsit până în prezent disponibilitatea de a vizita Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca…
Citește mai mult pe Cluj24.ro




