Connect with us

EVENIMENT

Persoane mascate au intrat într-o casă din județul Covasna şi au tâlhărit proprietarii

Publicat

hoti

Persoane mascate au pătruns sâmbătă seară într-o locuinţă din satul Sântionlunca, din comuna Ozun, unde au agresat o femeie şi un bărbat şi au furat bani, informează Inspectoratul Judeţean de Poliţie (IJP) Covasna.

„La data de 21.03.2020 în jurul orelor 20,00, poliţiştii au fost sesizaţi prin apel 112 cu privire la faptul că persoane mascate au pătruns fără drept în incinta unui imobil din localitatea Sântionlunca, iar prin folosirea forţei au sustras o sumă de bani din locuinţă. În urma acţiunii autorilor, un bărbat şi o femeie au suferit vătămări corporale şi au fost transportaţi la o unitate medicală pentru îngrijiri, nefiind necesară internarea acestora. Poliţiştii au deschis un dosar penal şi în continuare efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tâlhărie calificată”, precizează IJP Covasna.

Infracţiunea s-a petrecut la două zile după ce în aceeaşi comună a avut loc o tentativă de jaf la o sucursală bancară aflată la parterul unui bloc de locuinţe, cei doi spărgători, un bărbat de 25 de ani şi unul de 38 de ani, fiind prinşi în flagrant delict de către poliţişti.

Ulterior, la o benzinărie din municipiul Braşov, a fost depistat şi un complice al acestora, care le-ar fi facilitat transportul către şi dinspre localitatea Ozun. Potrivit Poliţiei, cei trei sunt suspectaţi şi de spargerea altor bancomate din Poiana Braşov şi Sinaia. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Ministrul Dezvoltării anunță că 40.000 de bugetari vor fi concediați. Printre aceștia, consilieri ai aleșilor și polițiști locali

Publicat

ministrul dezvoltării anunță că 40.000 de bugetari vor fi concediați.

Ministrul Dezvoltării anunță că 40.000 de bugetari vor fi concediați. Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a prezentat marți seara, într-o intervenție la Antena 3 CNN, planurile guvernului pentru o restructurare majoră a administrației publice din România. Măsurile vizează reducerea a aproximativ 40.000 de posturi din sectorul public, o decizie care va afecta atât administrația locală, cât și pe cea centrală.

De asemenea, se vor reduce numărul de consilieri ai aleșilor…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

APIA plătește peste 100 milioane lei fermierilor, pentru motorina utilizată în agricultură. Până când se dau banii

Publicat

apia plătește peste 100 milioane lei fermierilor, pentru motorina utilizată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) plătește 116 milioane lei fermierilor, pentru motorina utilizată în agricultură în primul trimestru al anului 2025.

Ajutorul de stat este pentru 9.213 beneficiari, la un cuantum de 2,213 lei/litru.

APIA, prin Centrele Județene, efectuează rambursarea ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură în perioada 1 ianuarie – 31 martie 2025.

Potrivit APIA, valoarea totală de 116.125.408 lei se acordă…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Canicula, sistarea subvenționării și creșterea TVA au majorat facturile la energie electrică. Ce spun furnizorii de energie

Publicat

canicula, sistarea subvenționării și creșterea tva au majorat facturile la

Canicula, sistarea subvenționării și creșterea TVA au majorat facturile la energie electrică. Facturile de energie electrică aferente consumului din luna iulie și, parțial, din august reflectă o creștere față de perioadele anterioare. Această majorare este determinată de trei factori principali, susțin reprezentanții Asociației Furnizorilor de Energie din România (AFEER).

Este vorba despre:

  • Creșterea consumului înregistrat în perioada caniculară, generat de utilizarea…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Andra anunță concertul de Crăciun ”Reverie” la Cluj-Napoca. Cât costă biletele

Publicat

andra e1756231463383.jpeg






Artista Andra a anunțat și ea că va susține un concert de Crăciun la Cluj-Napoca, alăturându-se, astfel, celorlalte două dive locale, Georgiana Lobonț și Vlăduța Lupău. 

”Doar ce am anunțat cele două zile: una în București și una în Cluj. Deja simt emoția și nerăbdarea voastră prin sutele de mesaje și comentarii pe care le primesc.
Pentru mine, aceste concerte nu sunt doar spectacole, ci seri în…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe