EVENIMENT
Persoanele care călătoresc din România în Cipru trebuie să facă un test Real Time PCR
Autorităţile cipriote au împărţit în două categorii ţările din care turiştii pot vizita Cipru, pe baza datelor epidemiologice disponibile la nivel internaţional, după ce ţara şi-a redeschis aeroporturile închise din cauza pandemiei de COVID-19, informează agenţia cipriotă de presă CNA.
Începând cu 20 iunie, persoanele care sosesc din ţările din categoria A nu au restricţii atunci când călătoresc în Cipru.
Persoanele care călătoresc din ţările din categoria B trebuie să facă un test PCR în ţara de origine, cu 72 de ore înainte de călătorie. Certificatul de testare PCR va fi solicitat înainte de îmbarcarea în aeronavă şi va trebui prezentat şi la controlul de frontieră la destinaţie. Pentru călătorii din categoria B a căror ţară nu este în măsură să pună la dispoziţia publicului teste PCR pe scară largă, testarea obligatorie va fi necesară la sosirea pe aeroporturile din Cipru.
Ţările din categoria A sunt Austria, Bulgaria, Croaţia, Cipru, Republica Cehă, Danemarca, Estonia, Finlanda, Germania, Grecia, Ungaria, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Norvegia, Slovacia, Slovenia şi Elveţia.
Ţările din categoria B sunt Israel, Polonia şi România. AGERPRES
EVENIMENT
Poliția și DSVSA Cluj fac „curățenie” în transporturile alimentare. Amenzi de 32.000 de lei în Dej și comunele învecinate
Polițiștii clujeni, împreună cu inspectorii Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Cluj, au desfășurat pe 12 decembrie o acțiune în municipiul Dej și comunele arondate, având ca scop protejarea sănătății publice și siguranța alimentelor.
În intervalul orar 09:00–13:00, au fost verificate 18 autovehicule.
Amenzi de 32.000 de lei
În urma controalelor, au fost aplicate 8…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un tânăr din Lunca Mureșului s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins la volan fără permis. Acesta a fost oprit de polițiști pe o stradă din Ocna Mureș.
Potrivit IPJ Alba, vineri, 12 decembrie, în jurul orei 23.30, polițiștii din Ocna Mureș au au oprit pentru control, pe strada Horia, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 21 de ani, din localitatea Lunca Mureșului.
Din verificări a reieșit că acesta nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Întârziere de un an la lucrările de pe calea ferată Cluj-Oradea. Guvernul nu poate avansa un termen de finalizare
Proiectul de electrificare a liniei de cale ferată dintre Oradea și Cluj-Napoca înregistrează o întârziere de aproximativ un an, cauzată în principal de probleme de proiectare, a declarat premierul Ilie Bolojan.
Tronsonul Huedin–Aleșd, principalul blocaj
Potrivit șefului Guvernului, cele mai mari dificultăți sunt pe tronsonul Huedin–Aleșd, unde întârzierile de proiectare au depășit un an, blocând…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Un bărbat din Blaj a fost reținut de polițiști, fiind cercetat pentru furt. Acesta a sustras bani din casa unui localnic.
Potrivit IPJ Alba, vineri, 12 decembrie, polițiștii de investigații criminale din municipiul Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 38 de ani, din Blaj, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de furt.
Din cercetări a reieșit că bărbatul, în data de 1 Decembrie 2025, ar fi pătruns, fără drept, pe…
Citește mai mult pe Alba24.ro




