EVENIMENT
Peste 1.400 de acțiuni și 1.511 persoane recuperate de salvamontiști, în luna februarie

În luna februarie salvamontiștii au fost solicitați să intervină în 1.453 de acțiuni de salvare și de acordare a primului ajutor medical, acțiuni în care au fost salvate 1.511 persoane, anunță Asociația Națională a Salvatorilor Montani din România și Consiliul Serviciilor Publice Salvamont.
Asociația Națională a Salvatorilor Montani din România (ANSMR) și Consiliul Serviciilor Publice Salvamont au centralizat activitatea, pe luna februarie a anului 2022, a celor 74 de formații salvamont aparținând celor 42 de structuri județene sau locale Salvamont din cele 24 de județe cu activitate de salvare montană din România. Zilnic, un număr de 550 – 600 de salvamontiști s-au aflat la datorie în zonele montane cu afluență turistică mare, în punctele medicale și de intervenție din cca 90 de posturi și baze salvamont.
Dintre cele 1.511 persoane salvate, 607 de persoane accidentate au fost predate serviciilor SMURD sau de Ambulanță, 10 persoane au fost predate elicopterelor SMURD-IGAV, iar 4 persoane au decedat pe munte, sarcina salvamontiștilor reducându-se la recuperarea acestora și transportul pentru predarea la serviciile IML.
Din numărul total de intervenții, 1.224 de intervenții au avut loc pe domeniile de practicare a sporturilor de alunecare, 88 de intervenții au avut loc în restul zonei montane – fiind salvate 146 de persoane, 137 de persoane s-au prezentat și au beneficiat de prim ajutor la cabinetele medicale ale bazelor Salvamont, iar 4 intervenții au avut loc în afara zonei montane, în locuri greu accesibile, acțiuni la care salvamontiștii au fost solicitați să intervină cu mijloacele și tehnicile lor specifice pentru soluționarea cazurilor.
Prin Dispeceratul Național Salvamont-Vodafone/Fundația Vodafone au fost primite, direct, 1.126 de apeluri prin care anunțau accidente montane și 94 apeluri care anunțau incendii în zona montană și submontană, restul apelurilor de urgență fiind primite și preluate direct de către salvamontiști prin Serviciul Unic de Urgență 112 sau prin dispeceratele locale ale echipelor salvamont.
De asemenea, în cursul lunii noiembrie s-au primit 1.420 apeluri prin care solicitau informații despre zona montană, dintre acestea, 739 apeluri au fost înregistrate la Dispeceratul National Salvamont-Vodafone/Fundația Vodafone, restul de 681 de apeluri fiind făcute direct structurilor Salvamont locale sau județene.
În cadrul celor 42 de structuri Salvamont din România activează ca personal operativ de intervenție un număr de circa 800 de salvatori montani atestați, peste 300 de salvatori montani angajați, 482 de salvatori montani voluntari, alături de care cca 350 de salvatori aspiranți și debutanți se află în diverse etape de formare profesională.
(sursa: Mediafax)
Citește Romania24.ro pe Google News
EVENIMENT
120 milioane de euro pentru ambulatoriile de specialitate. Rogobete: „Pacienții vor avea acces rapid la diagnostic și tratament”

„Nu mai așteptăm alți 35 de ani – dezvoltăm acum ambulatoriile de specialitate pentru ca pacienții să aibă acces rapid la diagnostic și tratament, fără internări inutile”, a declarat ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, care a anunțat lansarea unui nou proiect de investiții în valoare de 120 de milioane de euro, finanțat integral din fonduri europene nerambursabile, prin Programul Operațional…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia. Show cu foc: Povestea Medusei, care transforma în piatră pe oricine o privea

Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia. Spectacol cu foc: Povestea Medusei, monstrul cu păr de șerpi care transforma în piatră pe oricine îi privea ochii.
Potrivit mitologiei, Medusa, una dintre cele trei Gorgone era o creatură cu păr de șerpi și un aspect înfricoșător, iar oricine îi privea ochii se transforma în piatră.
Totuși, inițial, Medusa a fost o femeie frumoasă. Potrivit legendei, după ce a fost violată de Poseidon într-un templu al zeiței Atena, aceasta a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
LIVE VIDEO: Parada cu torțe, printre cele mai așteptate momente ale Festivalului Roman Apulum de la Alba Iulia

Festivalul Roman Apulum de la Alba Iulia: Parada cu torțe cu peste 300 de reenactori, printre cele mai așteptate momente din ziua a doua.
Momentul de încheiere a celei de a doua zi a festivalului are loc pe Strada Mihai Viteazul.
Totuși, Festivalului Roman Apulum continuă și duminică, 17 august cu mai multe momente speciale, după următorul program:
Program. Duminică, 17 august
10:30 – 17:00 Tabăra antică
- ateliere militare și meșteșugărești (Medicină antică,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Accident grav la Aghireșu. Tânăr în stare critică după ce mașina în care se afla s-a izbit de un copac

Pompierii din cadrul Gărzii Aghireșu au intervenit sâmbătă seară la un accident rutier grav produs în localitatea Aghireșu.
La fața locului au ajuns o autospecială cu modul de descarcerare și un echipaj SMURD. La locul accidentului au găsit un autoturism avariat, ieșit în afara părții carosabile. Ocupanții fuseseră scoși din mașină de localnici înainte de sosirea salvatorilor.
Un tânăr a fost grav…
Citește mai mult pe Cluj24.ro