Connect with us

ACTUALITATE

Peste 10.000 de firme au aplicat pentru schema de ajutor HoReCa. Înscrierile s-au încheiat

Publicat

Arhivă foto

Peste 10.000 de firme au aplicat pentru schema de ajutor HoReCa de 20% din diferența cifrelor de afaceri din 2019 și 2020. Sesiunea de înscrieri s-a încheiat luni seara.

Potrivit Ministerului Economiei, procesul de înscriere la schema de ajutor HoReCa s-a încheiat luni la ora 20.00.

Au aplicat 10.185 de firme din domeniu, iar plafonul de finanțare asigurat de Guvernul României prin bugetul de stat, de 2,5 miliarde de lei, a fost depășit, conform ultimelor date disponibile.

După închiderea procesului online de aplicare, urmează perioada de evaluare a dosarelor depuse, etapă care va fi asigurată de personalul ministerului.

În această etapă, vor fi comunicate deciziile de admitere sau respingere.

„După finalizarea procesului se va stabili suma finală pentru care există cereri de finanțare, iar sumele solicitate vor fi pro-ratate, așadar toate firmele care au aplicat cu succes vor primi bani. Imediat după parcurgerea acestor pași începe trimiterea contractelor la semnat de către beneficiari și plata efectivă a ajutorului”, a anunțat Ministerul Economiei.

sursa: mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Tânăr de 25 de ani, din Hudești, depistat la volan cu permisul suspendat

Publicat

tânăr de 25 de ani, din hudești, depistat la volan

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit, duminică, pentru control, în localitatea Darabani, un autoturism, condus de către un tânăr, de 25 de ani, din comuna Hudești.

 

În urma verificărilor efectuate de către polițiști, s-a constatat faptul acesta are permisul de conducere suspendat de la începutul lunii ianuarie a.c.

 

Polițiștii continuă cercetările sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Comisarul-șef Ciprian Silveanu, noul adjunct al șefului IPJ Botoșani

Publicat

comisarul șef ciprian silveanu, noul adjunct al șefului ipj botoșani

Publicitate

La nivelul Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, începând cu data de 26 ianuarie 2026, a fost împuternicit să îndeplinească atribuțiile de adjunct al Șefului Inspectoratului, comisar șef de poliție Silveanu Ciprian. Acesta va fi al doilea adjunct. Primul este comisar șef de politie Anitei Ioan.

Până în prezent, acesta își desfășura activitatea în funcția de șef al Serviciului de Ordine Publică, ocupată prin concurs, din anul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

ANM: Vreme schimbătoare, temperaturi maxime pozitive și precipitații în majoritatea regiunilor, în următoarele două săptămâni

Publicat

vremea până la început de februarie: episoade de ger, ninsori

Publicitate

Vremea va fi schimbătoare pe durata următoarelor două săptămâni (26 ianuarie – 8 februarie), valorile termice maxime vor fi pozitive pe întreg teritoriul, cu excepția zonei montane, iar precipitațiile se vor semnala în majoritatea zonelor aproape în fiecare zi, arată prognoza de specialitate publicată, luni, de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

În Banat, regimul termic va fi unul foarte dinamic, cu oscilații mari în intervale...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Antrenament al pompierilor botoșăneni pentru salvarea persoanelor din ape înghețate

Publicat

foto&video: antrenament al pompierilor botoșăneni pentru salvarea persoanelor din ape

Publicitate

Peste 60 de pompieri botoșăneni au participat, în această dimineață, la o sesiune complexă de antrenament pentru salvarea persoanelor din ape înghețate. Activitatea s-a desfășurat pe Acumularea Curtești și a reunit salvatori din toate subunitățile Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Nicolae Iorga” al Judeţului Botoșani.

În cadrul exercițiului au fost exersate multiple tehnici și situații tactice, pompierii intervenind cu...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe