Connect with us

EVENIMENT

Peste 100.000 de bucureşteni nu au avut apă caldă şi căldură în ultimele 10 zile. Mai mult de 1.000 de blocuri, afectate

Publicat

Apa, robinet

Peste 1.000 de blocuri din București sunt afectate de defecţiuni la reţeaua de termoficare publică, arată site-ul Termoenergetica.

Practic, avariile afectează circa 65.000 de apartamente sau garsoniere, însemnând că peste 100.000 de bucureşteni nu au acces la apă caldă şi căldură, joi, 8 decembrie.

În perioada 28 noiembrie-5 decembrie, în medie circa 46.000 de apartamente au fost afectate de avarii, în fiecare zi.

Cele mai multe avarii sunt in sectoarele 1 si 6 ale Bucureştiului.

Într-un răspuns adresat ZF, compania municipală a spus că nu poate calcula exact câte locuinţe au fost afectate de o avarie, întrucât o avarie poate afecta unul, două sau sute de blocuri. Un bloc de locuinţe poate avea şi 100 de apartamente.

În medie, un bloc deservit de Termoenergetica are 65 de apartamente.

„În perioada cuprinsă între 28 noiembrie şi 5 decembrie 2022, au fost înregistrate un număr de 16 opriri pe circuitul primar.

Peste 100.000 de bucureşteni nu au avut apă caldă şi căldură în ultimele 10 zile. Compania livrează apă caldă şi căldură către circa 570.000 de apartamente

Alte 67 de opriri au fost înregistrate pe circuitul secundar (care face legătura între punctele termice şi imobilele racordate la punctul termic) şi alte trei opriri cauzate de operatori externi (terţi).

Este important de subliniat faptul că atunci când ne referim la impactul asupra locuinţelor afectate, o avarie poate afecta un bloc, două sau trei blocuri, în timp ce altă avarie, pe un circuit similar poate afecta, sute de blocuri.

În acest sens, vă menţionăm că gradul de funcţionare a sistemului de termoficare în perioada sus-amintită a avut o medie de 92 de procente”, a transmis Termoenergetica.

Compania livrează apă caldă şi căldură către circa 570.000 de apartamente şi 4.100 de companii şi instituţii publice.

Cu un grad de funcţionare de 8%, aşa cum a transmis compania, înseamnă că aproape 46.000 de apartamente nu au avut apă caldă şi căldură în perioada amintită, adică, în medie, în fiecare moment din această perioadă, peste 100.000 de bucureşteni nu au avut apă caldă şi căldură.

În total, 8.400 de blocuri din Bucureşti şi 600 de clădiri de instituţii sunt racordate la sistemul centralizat de termoficare.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO: Angajat al Primăriei Jidvei, condamnat pentru că făcea rachiu și coniac de casă: Cum ”s-a trezit” cu poliția în pivniță

Publicat

video: angajat al primăriei jidvei, condamnat pentru că făcea rachiu

Un bărbat din Jidvei, angajat al primăriei, a fost recent condamnat de magistrații Judecătoriei Blaj. Motivul pentru care a ajuns în fața instanței a fost detaliat de magistrați în motivarea instanței. 

Mai exact, bărbatul producea alcool acasă, în gospodăria sa, iar apoi îl vindea. Din câte se pare acesta făcea coniac și rachiu de casă pe care le vindea fără a avea documente legale. În data de 26 iunie 2025, magistrații Judecătoriei Blaj l-au condamnat pe bărbat, în…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tarife mai mari pentru transport cu autobuzul pe mai multe trasee din Alba. Care vor fi noile prețuri la bilete și abonamente

Publicat

tarife mai mari pentru transport cu autobuzul pe mai multe

Transportul cu autobuzul va fi mai scump pe mai multe trasee din județul Alba. Sunt propuse noi prețuri la bilete și abonamente.

Este vorba despre trasee operate de firma Excelent Trans, în zonele Aiud, Ocna Mureș și Blaj.

Propunerea intră la aprobare în ședința Consiliului Județean Alba din 7 iulie.

Sunt vizate traseele:

  • cod 11: Aiud-Ponor-Geogel
  • cod 13: Aiud-Hopârta-Turdaș
  • cod 14: Aiud-Beța
  • cod 18: Aiud-Mirăslău-Lopadea Veche
  • cod 22: Ocna Mureș-Noșlac-Găbud
  • cod 23: Ocna…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Începe întâlnirea Tinerilor Catolici de la Cluj-Napoca. O zi dedicată curajului de a fi lumină. Spectacol cu un preot DJ

Publicat

iiet25cov.jpg

Cluj-Napoca devine, joi, inima tineretului greco-catolic din Arhieparhia de Alba Iulia și Făgăraș și Eparhia de Cluj-Gherla. Sute de adolescenți și tineri vor participa la acest eveniment din cadrul Anului național dedicat ,,Cardinalului Iuliu Hossu”, organizat de Birourile de Pastorația Tinerilor și Copiilor în parteneriat cu Liceul Greco-Catolic „Inochentie Micu”, ASTRU Cluj și Zileos România. 

Întregul program se desfășoară în două locații-cheie: sediul…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Rezultate EVALUARE NAȚIONALĂ 2025: notele la examen, publicate astăzi. Elevii află rezultatele pentru admiterea la liceu

Publicat

rezultate evaluare naȚionalĂ 2025: notele la examen, publicate astăzi. elevii

Rezultate EVALUARE NAȚIONALĂ 2025: Ministerul Educației publică joi, 3 iulie, notele și mediile elevilor la examen. Rezultatele vor fi comunicate până cel târziu la ora 12.00.

Pe baza mediilor de la Evaluare Națională, elevii se vor putea înscrie la liceu.

Notele și mediile absolvenților de gimnaziu vor fi publicate anonimizat, cu codul acestora și școala de proveniență.

Joi, 3 iulie, în intervalul orar 14.00-18.00, dar și în 4-5 iulie, elevii pot cere să-și vadă…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe