Connect with us

EVENIMENT

Peste 100 de brazi de Crăciun, fără documente legale, confiscați de poliţiştii din Neamț

Publicat

Peste 100 de pomi de Crăciun, fără documente legale de provenienţă sau transport, au fost descoperiţi de poliţişti într-o autoutilitară oprită în trafic, pentru control, a informat duminică IPJ Neamţ.

Astfel, poliţiştii Biroului Rutier din cadrul Poliţiei municipiului Piatra Neamţ au depistat în trafic, sâmbătă, 28 noiembrie, un bărbat de 39 de ani, din Roman, în timp ce conducea o autoutilitară pe DN 15 D, în localitatea Girov. În urma controlului efectuat asupra vehiculului, poliţiştii au descoperit 110 pomi de Crăciun nemarcaţi, pentru care conducătorul auto nu deţinea documente legale care să ateste provenienţa acestora.

Cu sprijinul poliţiştilor din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală Ştefan cel Mare, pomii de Crăciun, în valoare de 3.300 de lei, au fost indisponibilizaţi şi predaţi specialiştilor silvici din cadrul Direcţiei Silvice Neamţ.

Pentru încălcarea dispoziţiilor în domeniul silvic, bărbatul a fost sancţionat contravenţional conform prevederilor Legii nr. 171/2020, cu amendă în valoare de 5.000 de lei. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Incendiu puternic la o casă din Panticeu. ISU Cluj a folosit 20.000 de litri de apă

Publicat

incendiu panticeu.jpg






Un incendiu a izbucnit marţi seară la o casă şi o anexă gospodărească din Panticeu. Un bărbat a avut nevoie de ajutorul medicilor. Cauza – un jar nestins.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca au finalizat o intervenție pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o gospodărie din comuna Panticeu.

Apelul de urgență a venit în jurul orei 18.00, iar la fața locului s-au deplasat două…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Bărbat din Ocna Mureș, trimis în judecată după ce a evadat de trei ori din propria casă. Ce s-a întâmplat

Publicat

bărbat din ocna mureș, trimis în judecată după ce a

Un bărbat din Ocna Mureș va fi judecat pentru evadare. Mai exact, în data de 31 octombrie 2025, dosarul penal pe numele său a trecut de cameră preliminară. 

Asta înseamnă că magistrații Judecătoriei Aiud au dat undă verde și au dispus începerea judecății. 

Din câte se pare, faptele pentru care acesta va fi judecat au avut loc la sfârșitul lunii martie a anului în curs. Bărbatul era arestat la domiciliu și nu avea voie să părăsească locația fără acordul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Barometrul INSCOP. Românii rămân pesimiști. Doar 24% cred că țara merge într-o direcție bună

Publicat

strada universitatii primaria cluj.jpg






Majoritatea românilor rămân sceptici în privința direcției în care se îndreaptă România. Conform BAROMETRULUI Informat.ro – INSCOP Research, ediția a V-a, realizat între 25 octombrie și 2 noiembrie 2025, doar 24% dintre români consideră că țara merge într-o direcție bună, în timp ce 66,3% cred că direcția este una proastă, iar aproape 10% nu au o opinie.

Tinerii și educația superioară, aliați ai…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Câte zile libere vor avea românii de 1 Decembrie, Crăciun și Revelion. Minivacanțele de sărbători, în iarna 2025-2026

Publicat

câte zile libere vor avea românii de 1 decembrie, crăciun

Zile libere de 1 Decembrie, Crăciun și Revelion. Se apropie perioada sărbătorilor de iarnă 2025-2026, când românii vor avea mai multe zile libere. Crăciunul și Revelionul pică în timpul săptămânii, astfel că unii angajați vor beneficia de minivacanțe.

Zile libere legale vor fi 30 noiembrie – Sfântul Andrei, ocrotitorul românilor, 1 Decembrie – Ziua Națională, prima și a doua zi de Crăciun (25-26 decembrie), dar și prima și a doua zi de Anul Nou (1 și 2 ianuarie).

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe