EVENIMENT
Peste 100 de intervenţii pe oră ale polițiștilor, în ultimele 24 de ore

Poliţiştii au intervenit, la nivel naţional, în ultimele 24 de ore, la peste 2.500 de solicitări ale cetăţenilor, fiind sesizate peste 800 de infracţiuni.
„La data de 23 mai, poliţiştii au acţionat, la nivel naţional, pentru a preveni faptele antisociale, organizând 271 de acţiuni, şi au intervenit la 2.537 de evenimente, dintre care 2.067 au fost sesizate de cetăţeni prin 112”, informează un comunicat al Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR) transmis, miercuri, AGERPRES.
De asemenea, au fost depistate 21 de persoane urmărite naţional sau internaţional, faţă de care au fost dispuse măsurile legale.
În urma activităţilor, au fost sesizate 849 de infracţiuni, în cauzele instrumentate fiind dispuse 56 de măsuri preventive.
Pentru alte nereguli constatate, poliţiştii au aplicat 9.806 sancţiuni contravenţionale, în valoare de 3.700.006 lei.
„Poliţiştii rutieri au acţionat pentru creşterea siguranţei în trafic, fiind constatate 101 infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice. Au fost reţinute 769 de permise de conducere, dintre care 318 pentru viteză, 35 pentru alcool şi patru pentru droguri”, arată sursa citată.
Totodată, au fost retrase 275 de certificate de înmatriculare. Agerpres
EVENIMENT
Preotul DJ, Padre Guilherme, spectacol la Cluj. A mixat în fața Papei Francisc la Ziua Mondială a Tineretului de la Lisabona,

Joi, 3 iulie 2025, de la ora 20:30, Piața Timotei Cipariu din Cluj-Napoca găzduiește un concert special: DJ Padre Guilherme, preot și artist internațional, va urca pe scenă pentru un spectacol ce combină muzica electronică, credința și un show impresionant de lumini și videomapping.
Evenimentul face parte din programul Anului Cardinal Iuliu Hossu, celebrat în 2025 în întreaga țară, și aduce în spațiul public clujean un mesaj de speranță, bucurie și unitate,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Spitalul Dr. Holhoș, primul spital privat din Alba, a fost inaugurat. La eveniment au fost prezenți Andra și Cătălin Măruță

Spitalul Dr Holhoș, primul spital privat din Alba Iulia, a fost inagurat sâmbătă, 28 iunie. La eveniment au participat reprezentanți ai administrației locale, oameni din comunitate și persoane publice.
Alături de familia Holhoș au fost prezenți și prietenii lor, prezentatorul TV Cătălin Măruță și soția sa, cântăreața și jurata de la ”Românii au Talent”, Andra Măruță.
Spitalul reprezintă o investiție de peste 6 milioane de euro, care a fost făcută din fonduri…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Nicicând vara nu fu mai frumoasă și mai bogată în filme la Cluj precum vara anului 2025. ”O vară de neuitat”, ca să ne referim la titlul unui film (nedrept uitat) al unuia dintre cei mai mari regizori români, Lucian Pintilie. Noi avem regizori mari și regizori foarte promițători care speră(m) să ajungă mari, aici fiind o listă destul de lungă dintre care foarte sonor este numele lui Radu Jude. Sonor și uneori strident. Dar a făcut și filme foarte bune, exclamă…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Când intră pensiile pe card în iulie 2025 și perioada de livrare prin poștă. Detalii pentru beneficiari

Când intră pensiile pe card în iulie 2025 și perioada de livrare prin poștă. Cei aproape 5 milioane de pensionari din România vor primi pensiile lunare, în următoarea perioadă.
În luna iulie, plățile vor fi făcute diferențiat, în funcție de modalitatea aleasă de pensionar: pe card sau prin poștă.
Când intră pensiile prin poștă în iulie 2025
Pentru beneficiarii care au ales opțiunea de plată prin poștă, banii vor fi aduși la domiciliu, începând cu data de…
Citește mai mult pe Alba24.ro