Connect with us

ACTUALITATE

Peste 100 de milioane de oameni din întreaga lume sunt dezrădăcinaţi, avertizează ONU

Publicat

mariupol sursa reuters 1000x600

Invadarea Ucrainei de către Rusia a crescut pentru prima dată numărul persoanelor dezrădăcinate în întreaga lume la peste 100 de milioane, a avertizat luni ONU, relatează AFP.

''Numărul persoanelor forţate să fugă din cauza conflictelor, violenţei, încălcărilor drepturilor omului şi a persecuţiilor a depăşit pentru prima dată pragul de 100 de milioane, sub efectul războiului din Ucraina şi a altor conflicte mortale'', potrivit unui comunicat al Înaltului Comisariat al ONU pentru Refugiaţi (UNHCR).

''Cifra de 100 de milioane este uluitoare, îngrijorătoare. Este o cifră care nu ar fi trebuit niciodată atinsă'', a declarat Înaltul Comisar al Naţiunilor Unite pentru Refugiaţi, Filippo Grandi.

''Acest lucru trebuie să servească drept semnal de alarmă pentru ca noi să rezolvăm şi să prevenim conflictele distructive, să punem capăt persecuţiilor şi să luptăm împotriva cauzelor profunde care îi obligă pe oameni nevinovaţi să-şi părăsească locuinţele'', a avertizat el.

 

Peste 100 de milioane de oameni din întreaga lume sunt dezrădăcinaţi, avertizează ONU: Europa nu a mai cunoscut un aflux atât de rapid de refugiaţi

Situaţia era deja gravă, după cum relevă statisticile UNHCR. La sfârşitul anului 2021, numărul persoanelor strămutate în întreaga lume ajunsese la 90 de milioane din cauza noilor valuri de violenţă sau a conflictelor prelungite în ţări precum Etiopia, Burkina Faso, Myanmar, Nigeria, Afganistan şi Republica Democratică Congo.

Apoi, pe 24 februarie preşedintele rus Vladimir Putin a ordonat invadarea Ucrainei vecine, aruncând noi milioane de oameni pe drumuri pentru a fugi de lupte şi a ajunge în regiuni mai puţin expuse sau în altă ţară.

Europa nu a mai cunoscut un aflux atât de rapid de refugiaţi de la sfârşitul celui de-al Doilea Război Mondial. Aproape 6,5 milioane de ucraineni au părăsit ţara, în mare parte femei şi copii, iar ONU estimează că numărul acestora ar putea ajunge la 8,3 milioane până la sfârşitul anului.

În Ucraina însăşi se estimează că aproximativ opt milioane de persoane sunt strămutate.

Peste 100 de milioane de oameni din întreaga lume sunt dezrădăcinaţi, avertizează ONU: Ucraina avea 37 de milioane de locuitori în regiunile aflate sub controlul guvernului său

Înainte de invazia rusă, Ucraina avea 37 de milioane de locuitori în regiunile aflate sub controlul guvernului său. Această cifră exclude Crimeea (sud), anexată în 2014 de Rusia, şi regiunile din est controlate de separatiştii pro-ruşi. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Tragedie la Viișoara: O femeie de 86 de ani a murit după ce anexa în care locuia a fost mistuită de flăcări

Publicat

tragedie la viișoara: o femeie de 86 de ani a

Publicitate

O tragedie s-a produs în această seară în localitatea Viișoara, unde o femeie în vârstă de 86 de ani și-a pierdut viața în urma unui incendiu puternic izbucnit în anexa în care locuia. Alarma a fost dată de un vecin, care a observat degajări mari de fum și a sunat imediat la numărul unic de urgență 112.

La fața locului au fost mobilizați pompierii din cadrul Punctului de Lucru Coțușca, alături de Serviciul Voluntar pentru Situații de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Caz soluționat de Tribunalul Botoșani, inclus de Poliția Română în raportul național al urmăririlor din categoria MOST WANTED

Publicat

bărbat din dobârceni trimis în judecată pentru tentativă de omor.

Publicitate

O hotărâre a Tribunalului Botoșani se regăsește printre cazurile evidențiate de Poliția Română într-un bilanț național privind activitatea de identificare și aducere în țară a persoanelor urmărite, realizat pentru perioada 1 ianuarie – 18 decembrie 2025,.

Potrivit datelor oficiale, în intervalul menționat a fost revocată urmărirea națională pentru 3.423 de persoane, ca urmare a activităților de căutare desfășurate de polițiști, cu...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Peste 12.000 de copii din Botoșani vor beneficia de Programul „Masă Sănătoasă” și în 2026

Publicat

programul „masă sănătoasă” în 2026: peste 540.000 de copii vor

Publicitate

Programul Național „Masă Sănătoasă” va continua și în anul 2026 în unitățile de învățământ din județul Botoșani, fiind considerat un instrument esențial pentru susținerea participării școlare și pentru asigurarea unui mediu educațional echitabil pentru toți copiii, a anunțat astăzi Inspectorul școlar general al ISJ Botoșani, Bogdan Suruciuc.

Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Botoșani, începând cu data de 8 ianuarie 2026,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Rezultatele tragerilor la LOTO de duminică, 4 ianuarie 2026

Publicat

rezultatele tragerilor la loto de duminică, 14 decembrie 2025

Publicitate

LOTERIA ROMÂNĂ a continuat, duminică, 4 ianuarie 2026, seria extragerilor Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Numerele extrase, 4 ianuarie 2026:

Loto 6/49: 21, 38, 2, 10, 34, 39

Loto 5/40: 34, 24, 33, 4, 6, 18

Joker: 37, 10, 30, 5, 8 + 1

Noroc: 4 3 9 2 2 7 7

Publicitate

Noroc Plus: 6 5 7 3 1 4

Super Noroc: 7 7 9 2 0 3

...
Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe