EVENIMENT
Peste 11 tone de deşeuri, electrocasnice uzate, interzise la frontieră să fie introduse în ţară prin Vama Borș II – Bihor
![](https://romania24.ro/wp-content/uploads/2021/09/bors-politia-de-frontiera-e1632815852575.jpg)
Peste 11 tone de deşeuri, constând în electrocasnice uzate, au fost depistate la PTF Borş II de poliţiştii de frontieră bihoreni împreună cu lucrători din cadrul Gărzii de Mediu Bihor, fiind interzisă intrarea în ţară a mijlocului de transport, a informat, marţi, Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră (ITPF) Oradea.
Potrivit comunicatului ITPF Oradea, autovehiculul era încărcat cu 11.277 de kilograme de deşeuri formate din electrocasnice uzate, pentru care şoferul vehiculului nu a putut prezenta documente necesare importului.
„În data de 27 septembrie, poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Borş II au efectuat pe sensul de intrare în ţară, controlul specific asupra unui ansamblu format din cap tractor şi semiremorcă, condus de un cetăţean maghiar, în vârstă de 21 de ani. Acesta transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, deşeuri de la o societate comercială din Ungaria, pentru o firmă din România. Existând suspiciuni cu privire la legalitatea transportului, poliţiştii de frontieră au solicitat sprijin autorizat reprezentanţilor Comisariatului Judeţean Bihor din cadrul Gărzii Naţionale de Mediu”, se arată în comunicat.
În urma verificărilor efectuate, s-a constatat faptul că mijlocul de transport era încărcat cu deşeuri formate din electrocasnice uzate, pentru care şoferul nu poseda documentaţia necesară prevăzută de lege pentru importul de deşeuri. În total, vehiculul transporta 11.277 de kilograme de deşeuri.
Autorităţile de control au dispus nepermiterea intrării pe teritoriul României a mărfurilor transportate. Agerpres
![comunicat al deputatului de alba, florin roman: psd, groparul economiei](https://romania24.ro/wp-content/uploads/2024/07/Comunicat-al-deputatului-de-Alba-Florin-Roman-PSD-groparul-economiei.jpg)
Președintele novice al PSD Alba este un mare mincinos. A dus o campanie mincinoasă la alegerile locale și continuă să mintă, cu nerușinare, asumând lucruri care nu au nici o legătură cu PSD.
EVENIMENT
Un clujean a bătut RECORDUL la comenzi: 600 de bucăți de pui. Cluj, în TOP 5 la COMENZI pe Glovo din regiunea Europei de Sud-Est
![glovo e1721902424218.jpg](https://romania24.ro/wp-content/uploads/2024/07/Glovo-e1721902424218.jpg)
Potrivit unei analize Glovo, Cluj-Napoca se situează pe locul 5 la numărul de comenzi în platformă din regiunea Europei de Sud-Est, după capitale precum București, Sofia, Belgrad sau Zagreb și pe locul 2 la nivel național, după București. De altfel, un singur utilizator din Cluj-Napoca a plasat, de la începutul acestui an, aproape 600 de comenzi.
În topul preparatelor preferate de utilizatorii din Cluj se numără burgerii, shaorma și pizza, în timp ce în…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Corneliu Mureșan: Mercedes și Bosch au transformat Alba într-un pol economic datorită investițiilor acordate de Guvernele PSD
![corneliu mureșan: mercedes și bosch au transformat alba într un pol](https://romania24.ro/wp-content/uploads/2024/07/Corneliu-Muresan-Mercedes-si-Bosch-au-transformat-Alba-intr-un-pol.jpg)
Investițiile realizate de Mercedes și Bosch, care și-au început activitatea în Alba datorită suportului guvernamental acordat de PSD, dar și construcția autostrăzilor, sprijinită de guvernele social-democrate, au transformat județul Alba într-un pol economic puternic și competitiv, cu impact pozitiv asupra PIB-ului pe cap de locuitor și asupra calității vieții locuitorilor, a declarat Corneliu Mureșan, președintele PSD Alba, într-un comunicat de presă.
EVENIMENT
Șapte miei frumoși, furați noaptea dintr-o gospodărie din Șibot. Suspectul i-a luat cu mașina, dar nu avea permis de conducere
![Șapte miei frumoși, furați noaptea dintr o gospodărie din Șibot. suspectul](https://romania24.ro/wp-content/uploads/2024/07/Sapte-miei-frumosi-furati-noaptea-dintr-o-gospodarie-din-Sibot-Suspectul.jpg)
Șapte miei frumoși, furați noaptea dintr-o gospodărie din Șibot. Suspectul i-a luat cu mașina, dar nu avea permis de conducere, spun polițiștii. El a fost reținut pentru furt calificat și conducere fără permis.