Connect with us

ACTUALITATE

Peste 117.000 de români din diaspora au votat, până la ora 12.00

Publicat

Peste 117.000 de români din afara ţării au votat la alegerile parlamentare, până duminică, în jurul orei 12,00. Potrivit site-ului AEP, 21.329 dintre aceste voturi au fost exprimate prin corespondenţă.

În Spania, ţara cu una dintre cele mai mari comunităţi de români din străinătate, au fost organizate 140 de secţii de votare, în care şi-au exprimat opţiunile electorale peste 12.000 de alegători.

În Italia, unde au fost organizate 137 de secţii, au votat peste 20.000 de români, iar în Marea Britanie peste 9.000. În Germania au votat peste 10.000 de români.

MAE reaminteşte că români cu domiciliul sau reşedinţa în străinătate pot vota la oricare dintre cele 748 de secţii organizate în străinătate.

Secțiile de votare, deschise până la ora 21.00, cu posibilitatea prelungirii

Secţiile de votare sunt deschise între orele locale 7,00 şi 21,00, cu posibilitatea prelungirii programului până cel mult la ora 23,59 în cazurile în care mai există alegători care la ora 21,00 se află la sediul secţiei de votare sau se află la rând în afara acestuia, pentru a intra în localul de vot.

Ministerul recomandă insistent respectarea măsurilor de protecţie sanitară aplicabile la secţiile de votare din străinătate şi a măsurilor adoptate de autorităţile din statul de domiciliu/reşedinţă în contextul pandemiei de COVID-19, inclusiv în contextul deplasării către/dinspre secţia de votare.

Cetăţenii români cu domiciliul în străinătate pot vota pe baza unuia din următoarele acte: paşaportul simplu, paşaportul simplu temporar,paşaportul simplu electronic, cu menţionarea ţării de domiciliu.

Cetăţenii români cu reşedinţa în străinătate îşi pot exercita dreptul de vot cu un document de identitate românesc (cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie, buletinul de identitate, paşaportul diplomatic, paşaportul diplomatic electronic, paşaportul de serviciu, paşaportul de serviciu electronic, paşaportul simplu, paşaportul simplu electronic, paşaportul simplu temporar), însoţit de un document emis de autorităţile statului de reşedinţă prin care se dovedeşte dreptul legal de şedere în străinătate pe o perioadă mai mare de 90 de zile. Lista acestor documente poate fi consultată la www.mae.ro/sites/default/files/file/anexa_omae_1627_20191_cu_anexe.pdf.

Cetăţenii români cu domiciliul sau reşedinţa în străinătate îşi pot exercita dreptul de vot chiar dacă actele de identitate româneşti enumerate mai sus au expirat în perioada 1 martie – 6 decembrie 2020.

Informaţii despre scrutin sunt disponibile pe site-ul www.mae.ro într-o secţiune dedicată, care cuprinde şi harta interactivă a secţiilor de votare. De asemenea, alegătorii români din străinătate au la dispoziţie o linie telefonică – 0040214312065, cu tarif normal, disponibilă permanent până pe 7 decembrie, ora 20,00. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Guvernul interzice detașările în instituțiile publice până la sfârșitul anului 2026. Ordonanța a fost pusă în dezbatere publică

Publicat

guvernul interzice detașările în instituțiile publice până la sfârșitul anului

Publicitate

Guvernul a pus în dezbatere publică un proiect de ordonanță de urgență prin care intenționează să interzică, până la 31 decembrie 2026, detașările în instituțiile și autoritățile publice. Măsura este motivată de nevoia de a eficientiza resursele umane din sistemul bugetar și de a limita practicile prin care angajații sunt transferați temporar între instituții, uneori pe posturi cheie.

Potrivit documentului, suspendarea vizează toate…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Județul Botoșani, locul 4 la nivel național la implementarea Programului „Anghel Saligny”. Doina Federovici: Au fost deja decontați 728 de milioane de lei

Publicat

județul botoșani, locul 4 la nivel național la implementarea programului

Publicitate

Județul Botoșani se află pe locul 4 la nivel național în ceea ce privește implementarea proiectelor prin Programul „Anghel Saligny”, potrivit senatorului Doina Federovici, fost președinte al Consiliului Județean.

Aceasta a subliniat într-o postare publică pe rețelele de socializare faptul că administrațiile locale au atras investiții importante în infrastructură, rețele de apă și sisteme de canalizare, plasând județul în fruntea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

De vineri: Dorohoiul găzduiește cea de-a XII-a ediție a Festivalului Tradițiilor Meșteșugărești. Trei zile dedicate meșteșugurilor și valorilor populare românești

Publicat

de vineri: dorohoiul găzduiește cea de a xii a ediție a festivalului

Publicitate

În perioada 22 – 24 august 2025, Pietonalul „Grigore Ghica” din Dorohoi va fi gazda celei de-a XII-a ediții a Festivalului Tradițiilor Meșteșugărești, un eveniment care aduce în prim-plan arta populară, meșteșugurile și tradițiile românești autentice.

Manifestarea este organizată de Primăria Municipiului Dorohoi și Asociația Meșterilor Populari din Moldova – Iași.

Deschiderea oficială va avea loc vineri, 22 august, la ora 11:00, iar…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Miercuri la Botoșani începe Festivalul Instituțiilor de Cultură 2025. Programul manifestărilor

Publicat

miercuri la botoșani începe festivalul instituțiilor de cultură 2025. programul

Publicitate

Centrul Istoric al municipiului Botoșani devine, în perioada 20 – 22 august 2025, scena unuia dintre cele mai așteptate evenimente culturale ale anului: Festivalul Instituțiilor de Cultură (FIC), ajuns la cea de-a IV-a ediție.

Manifestarea va avea loc în Piața 1 Decembrie din Centrul Istoric al municipiului Botoșani și va aduce publicului spectacole de teatru, muzică și divertisment, cu artiști de renume din țară și din străinătate.

Programul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe