EVENIMENT
Peste 132.000 de persoane au generat formulare digitale de intrare în România
Un număr de 132.657 de persoane au generat formulare digitale de intrare în România, de la lansarea aplicaţiei dedicate şi până marţi seara, la ora 18,00, potrivit datelor furnizate de Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, a anunţat Grupul de Comunicare Strategică.
Conform GCS, cele mai multe persoane au completat formulare pentru următoarele puncte de trecere a frontierei:
* Aeroportul Internaţional "Henri Coandă" - 36.247
* Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac - 11.106
* Punctul de Trecere a Frontierei Nădlac II - 9.851
* Punctul de Trecere a Frontierei Borş - 8.915
* Aeroportul Internaţional "Avram Iancu" Cluj - 8.156.
Începând cu 20 decembrie 2021, toate persoanele care sosesc în ţară trebuie să completeze formularul digital de intrare în România (PLF), document adoptat la nivelul a 18 state din Uniunea Europeană şi reglementat de Guvernul României. Agerpres
EVENIMENT
Sâmbătă, 24 ianuarie: Hora Unirii în centrul municipiului Aiud, de Ziua Unirii Principatelor Române
De Ziua Unirii Principatelor Române. sâmbătă, la Aiud, Primăria are inițiativa organizării unei hore în centrul orașului.
Potrivit administrației locale, evenimentul va începe la ora 12.00, în 24 ianuarie, în Piața Cuza Vodă din oraș.
"Hai să dăm mână cu mână
Cei cu inima română,
Să-nvârtim hora frăției
Pe pământul României
Sâmbătă, 24 ianuarie, Primăria și Consiliul Local organizează evenimente dedicate Unirii Principatelor Române.
Vă invităm...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Amânări după amânări în dosarul șefului DRDP Cluj, Eugen Cecan, acuzat de delapidare în formă continuată a companiei
Procesul penal în care este implicat Eugen Cecan, director al Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Cluj, a fost amânat astăzi, 22 ianuarie 2026, la Curtea de Apel Cluj. De la repunerea pe rol până în prezent au fost 6 amânări.
Noua dată pentru pronunțarea deciziei este 12 martie 2026.


Pe 29 mai 2024, Judecătoria Cluj a dispus achitarea lui Eugen Cecan pentru delapidare în formă continuată,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Zeci de amenzi rutiere la Alba Iulia, după o acțiune a polițiștilor rutieri. Aproape jumătate sunt pentru viteză
Polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au dat zeci de amenzi și au reținut permise de conducere, în cadrul unei acțiuni prin care au vizat șoferii indisciplinați.
Obiectivul acestei acțiuni l-a constituit reducerea riscului rutier, fiind vizate principalele cauze gereratoare de accidente rutiere, respectiv nerespectarea regimului legal de viteză și neacordarea priorității de trecere pietonilor și vehiculelor.
Vezi și: Reguli privind transportul...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Noi reguli privind medicamentele în Uniunea Europeană. Stocuri minime și negocieri între statele membre
Uniunea Europeană schimbă regulile privind medicamentele. Noul regulament prevede coordonarea în UE privind stocurile naționale și rezervele, pentru prevenirea penuriei de medicamente.
De asemenea, se urmărește stimularea competitivității industriei farmaceutice europene și scăderea dependenței față de ingredientele farmaceutice active din străinătate, în principal din afara UE (India și China).
În ceea ce privește evaluarea achizițiilor publice, Consiliul European a...
Citește mai mult pe Alba24.ro
