Connect with us

ACTUALITATE

Peste 14.000 de pompieri, poliţişti şi jandarmi intervin pentru înlăturarea efectelor produse de vremea severă

Publicat

 Aproape 15.000 de pompieri, poliţişti şi jandarmi intervin pentru înlăturarea efectelor produse de vremea severă, informează marţi Ministerul Afacerilor Interne.

Având în vedere fenomenele hidrometeorologice care se manifestă în această perioadă în mare parte a ţării, 14.700 de pompieri, poliţişti şi jandarmi, cu 4.600 de mijloace tehnice, sunt în serviciul operativ, asigurând misiunile de înlăturare a efectelor produse de vremea severă şi de sprijinire a comunităţilor afectate, iar principalele acţiuni constau în scoaterea din zona de risc a persoanelor, evacuarea apei din case şi curţi şi degajarea aluviunilor şi copacilor căzuţi pe carosabil, precizează MAI, într-un comunicat transmis marţi AGERPRES.

În prezent este în vigoare o atenţionare meteorologică de Cod Galben ce vizează ploi însemnate, instabilitate atmosferică şi ninsori în zonele de munte, pentru 22 de judeţe din majoritatea regiunilor ţării, valabilă până marţi seara, la ora 23,00, fapt ce poate amplifica posibile fenomene hidrologice deja existente.

MAI menţionează că, la acest moment, sunt valabile o atenţionare hidrologică Cod Galben de scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi viituri rapide pe râurile mici şi creşteri de debite şi niveluri pentru unele râuri din 27 judeţe din Transilvania, Muntenia şi nordul Moldovei, până la ora 24,00, şi mai multe avertizări/ atenţionări de fenomene hidrologice imediate de Cod Portocaliu pentru judeţele Neamţ, Iaşi şi Vaslui - până la ora 14,00 şi Harghita, Mureş, Bistriţa-Năsăud şi Braşov - până la ora 16,00.

"Recomandăm tuturor cetăţenilor din judeţele vizate de fenomenele hidrometeorologice periculoase să acorde o atenţie sporită atenţionărilor emise de autorităţi, să urmeze indicaţiile forţelor de intervenţie şi să nu se hazardeze în zonele afectate de inundaţii. Situaţia din teren este permanent monitorizată şi coordonată prin Centrul Naţional de Conducere Integrată al MAI, care cooperează permanent cu celelalte instituţii reprezentate în Comitetul Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă", arată comunicatul MAI. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Fotbal: FC Botoșani – Oțelul Galați 0-0, în Superligă

Publicat

fotbal: fc botoșani – oțelul galați 0 0, în superligă

Publicitate

FC Botoșani a terminat la egalitate cu Oțelul Galați, 0-0, luni seara, pe Stadionul Municipal din Botoșani, în ultimul meci din etapa a 24-a a Superligii de fotbal.

Gazdele au dominat autoritar jocul, dar au fost lipsite de inspirație în fața porții.

Cele mai mari ocazii au fost ratate de Mikola Kovtaliuk (53), care a reluat din apropiere pe lângă poartă, și de Zoran Mitrov (65), care a trimis în bară din interiorul careului.

Mihai Bordeianu (80) a...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Ștefănești! O femeie de 95 de ani a suferit arsuri și fiul acesteia, de 75 de ani, s-a intoxicat cu fum

Publicat

incendiu la Ștefănești! o femeie de 95 de ani a

Publicitate

Două persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale în urma unui incendiu izbucnit în locuința lor. Bunurile din două camere au fost cuprinse de flăcări, cel mai probabil, din cauza unei sobe supraîncălzite. În momentul producerii incendiului, în interiorul casei se aflau o femeie în vârstă de 95 de ani și fiul acesteia, în vârstă de 75 de ani. S-a întâmplat în această seară, în orașul Ștefănești.

La fața locului au intervenit, în cel...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: „Lacrimi de Luceafăr” revine pe scenă, la cererea publicului

Publicat

botoșani: „lacrimi de luceafăr” revine pe scenă, la cererea publicului

Publicitate

Succesul de care s-a bucurat spectacolul „Lacrimi de Luceafăr” aduce o nouă reprezentație, programată luni, 9 februarie 2026, de la ora 18:30, pe scena Teatrului „Mihai Eminescu” din Botoșani.

Spectacolul este realizat după scenariul și în regia Silviei Răileanu, cu participarea Orchestrei Filarmonicii Botoșani, în colaborare cu Teatrul „Mihai Eminescu” Botoșani.

Distribuție artistică:

  • Scenariu și regie: Răileanu Silvia

  • Dirijor cor:...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

AVERTISMENT: Mesaje false despre „rovinietă” circulă în numele CNAIR

Publicat

avertisment: mesaje false despre „rovinietă” circulă în numele cnair

Publicitate

Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Iași avertizează șoferii cu privire la apariția unor mesaje false care pretind că sunt transmise în numele „Rovinietei” sau al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).

Potrivit informațiilor oficiale, aceste mesaje solicită plata urgentă a unei presupuse „taxe de drum restante”, invocând amenințări precum amenzi sau chiar confiscarea vehiculului. Reprezentanții...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe