Connect with us

EVENIMENT

Peste 143.000 de persoane au trecut granița în România, în ultimele 24 de ore

Publicat

frontiera general
Arhivă foto

Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră informează că joi au intrat în România, prin punctele de frontieră, 143.092 de persoane, dintre care 12.211 de cetăţeni ucraineni, în scădere cu 3,6% faţă de ziua precedentă.

Potrivit unui comunicat al Poliţiei de Frontieră, joi, prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalităţile de control, atât pe sensul de intrare, cât şi pe cel de ieşire, aproximativ 296.000 de persoane, cetăţeni români şi străini, cu peste 70.000 mijloace de transport.

Pe sensul de intrare în România, au fost 143.092 de persoane, dintre care 12.211 de cetăţeni ucraineni, în scădere cu 3,6% faţă de ziua precedentă.

Începând cu data de 10.02.2022 (perioadă pre-conflict), au intrat în România 1.813.718 cetăţeni ucraineni. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Notar din Alba Iulia, iertat de magistrații Curții de Apel, după ce a atacat cu un creion un ambulanțier. L-a înțepat în spate

Publicat

trei judecători promovați la curtea de apel alba iulia. rezultate

Un notar din Alba Iulia a fost iertat de magistrații Curții de Apel Alba Iulia după ce a atacat cu un creion un ambulanțier. În data de 22 decembrie 2025, magistrații instanței superioare din Alba Iulia au renunțat la aplicarea pedepsei față de acesta. 

Faptele care l-au adus pe notar în atenția magistraților din Alba Iulia s-au petrecut în urmă cu mai mulți ani în data de 11 iulie 2022.

În motivarea instanței, motivare disponibilă pe portalul rejust.ro, magistrații...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Soldat de 23 de ani de la unitatea militară din Deva, găsit împuşcat în cazarmă. Cazul, preluat de Parchetul Militar

Publicat

soldat de 23 de ani de la unitatea militară din

Un tânăr soldat, în vârstă de 23 de ani, a fost găsit decedat, luni, în incinta unei unităţi militare din Deva, a transmis IPJ Hunedoara. Acesta prezenta o plagă prin împuşcare, cazul fiind preluat de Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Timişoara.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Hunedoara a informat că Poliţia Municipiului Deva a fost sesizată luni, în jurul orei 08:00, cu privire la faptul că o persoană ar fi fost găsită decedată în incinta unei...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Nicușor Dan, față în față cu magistrații. Procuror militar: „Justiția a ajuns în moarte clinică”

Publicat

nicusor dan.jpg






Timp de peste trei ore și jumătate, președintele României, Nicușor Dan, a discutat luni, la Palatul Cotroceni, cu magistrați care au ales să își asume public criticile la adresa sistemului de justiție. Un total de 11 magistrați, judecători și procurori în funcție sau retrași din sistem, au participat la discuții, reprezentând mai multe asociații profesionale.

Judecători și procurori au vorbit despre...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Ce prevede ”Ordonanța trenuleț” 2026: Guvernul a pregătit măsurile fiscale pentru viitoarea ședință de Guvern

Publicat

ce prevede ”ordonanța trenuleț” 2026: guvernul a pregătit măsurile fiscale

Ce prevede ”Ordonanța trenuleț” 2026. Guvernul a pregătit măsurile fiscale pentru viitoarea ședință de Guvern. Documentul reglementează, printre altele, majorarea salariului minim, înghețarea salariului în sectorul bugetar, măsuri noi legate de E-Factura, reducerea impozitului pe cifra de afaceri, dar și reducerea sumelor forfetare pentru parlamentari și a sumelor pentru partide.

Guvernul a pregătit un nou pachet de măsuri fiscale și bugetare, incluse în așa-numita...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe