EVENIMENT
Peste 143.000 de persoane au trecut prin punctele de frontieră ale României, în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore, prin punctele de frontieră ale României au trecut peste 143.000 de persoane.
Potrivit Poliției de Frontieră, marți, 9 ianuarie 2024, prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalitățile de control (atât pe sensul de intrare, cât şi pe cel de ieşire) aproximativ 143.600 de persoane, cetățeni români și străini, şi peste 39.400 de mijloace de transport.
Pe sensul de intrare în România au fost 61.610 de persoane, dintre care 7.035 de cetăţeni ucraineni.
Astfel, începând cu data de 10.2.2022 (perioadă pre-conflict), până la data de 09.01.2024, ora 24.00, la nivel naţional, au intrat în România 7.081.147 cetăţeni ucraineni.
În continuare, controlul de frontieră la intrarea în România prin punctele de trecere a frontierei se derulează cu operativitate, în conformitate cu prevederile legislației naționale și comunitare, Poliția de Frontieră lucrând la capacitatea maximă permisă de infrastructura punctelor de trecere.
EVENIMENT
Începe Festivalul ”Armonii în Sebeș”: spectacole și concerte, vizionări de filme, teatru și concursuri sportive. PROGRAM

Începe Festivalul ”Armonii în Sebeș”. Vor fi zece zile cu concursuri, spectacole, concerte și ateliere pentru copii și adulți, în Parcul Arini și la Centrul de Cultură ”Lucian Blaga”.
Vor fi spectacole de folclor, muzică clasică, muzică ușoară și rock, evenimente și muzică pentru copii, manifestări sportive, vizionări de filme, spectacol de teatru.
De asemenea, vor fi premiați tineri cu rezultate deosebite la învățătură, oameni speciali ai orașului, medici și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bogdan Rusea, elev la Colegiul ”Racoviță” Cluj-Napoca, medaliat cu aur la Olimpiada Internațională de Astronomie și Astrofizică

România a reușit să cucerească patru medalii de aur la prestigioasa Olimpiadă Internațională de Astronomie și Astrofizică (IOAA) 2025, desfășurată în perioada 11-21 august la Mumbai (India), cu participarea a 64 de țări din întreaga lume.
Bogdan Rusea, elev în clasa a XI-a la Colegiul Național „Emil Racoviță” din Cluj-Napoca, a obținut o medalie de aur. Bogdan s-a remarcat printr-o performanță…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
22 august: Sfânta Fecioară Maria Regina, sărbătoare în Calendarul Catolic. Îndemn la rugăciune din partea Papei Leon

22 august: Sfânta Fecioară Maria Regina este o sărbătoare relativ recentă în tradiția Bisericii Catolice.
Sărbătoarea a fost instituită oficial de Papa Pius XII în 1954, prin enciclica „Ad Caeli Reginam” (Către Regina Cerurilor).
Papa a ales această dată pentru că era în apropierea sărbătorii Înălțării Maicii Domnului (15 august), creând astfel o…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Emil Boc s-a enervat: Firmele care împrăștie găinaț să anunțe în prealabil. Totul trebuie să fie legal

Emil Boc spune că cei de la Garda de Mediu trebuie să știe și să facă controale la firmele care împrăștie îngrășământ pe terenurile agricole.
„În primul rând, Garda de Mediu trebuie să se asigure că ceea ce folosesc este legal, iar apoi și clujenii trebuie să fie atenționați înainte și nu după ce mirosul pestilențial pune stăpânire pe oraș”, a declarat primarul.
Boc vrea să se asigure că…
Citește mai mult pe Cluj24.ro