EVENIMENT
Peste 15.000 de milionari sunt așteptați să părăsească Rusia în acest an

Peste 15.000 de milionari sunt așteptați să părăsească Rusia în acest an, deoarece cetățenii bogați întorc spatele regimului lui Vladmir Putin după invazia din Ucraina, potrivit unei analize a datelor privind migrația, citată de The Guardian.
Aproximativ 15% dintre rușii cu active pregătite în valoare de peste 1 milion de dolari (820.000 de lire sterline) ar urma să emigreze în alte țări până la sfârșitul anului 2022, potrivit proiectelor bazate pe datele privind migrația realizate de Henley & Partners, o firmă cu sediul la Londra care acționează ca intermediar între super-bogați și țările care le vând cetățenia.
„Rusia [are] o hemoragie de milionari”, a declarat Andrew Amoils, șeful departamentului de cercetare al New World Wealth, care a compilat datele pentru Henley.
Peste 15.000 de milionari sunt așteptați să părăsească Rusia în acest an: și Ucraina va suferi cea mai mare pierdere de persoane cu avere
„Persoanele înstărite au emigrat din Rusia într-un număr în creștere constantă în fiecare an în ultimul deceniu, un semn de avertizare timpurie cu privire la problemele actuale cu care se confruntă țara. Din punct de vedere istoric, prăbușirile majore ale unei țări au fost de obicei precedate de o accelerare a emigrării persoanelor bogate, care sunt adesea primele care pleacă, deoarece dispun de mijloacele necesare pentru a face acest lucru.”
Se preconizează că Ucraina va suferi cea mai mare pierdere de persoane cu avere netă mare (HNWI) ca proporție din populația sa, 2.800 de milionari (sau 42% din toți HNWI din Ucraina) urmând să părăsească țara până la sfârșitul anului.
Peste 15.000 de milionari sunt așteptați să părăsească Rusia în acest an: cei mai bogați din lume se mutau până acum în SUA și Marea Britanie
În mod tradițional, cei mai bogați din lume s-au mutat în SUA și Marea Britanie, dar Henley a declarat că se așteaptă ca Emiratele Arabe Unite să le depășească ca destinație numărul unu pentru emigranții milionari. „Marea Britanie și-a pierdut coroana de centru de bogăție, iar SUA se estompează rapid ca magnet pentru bogații lumii, fiind de așteptat ca Emiratele Arabe Unite să le depășească prin atragerea celor mai mari fluxuri nete de milionari la nivel global în 2022”, a declarat Henley în raportul său, care se bazează pe „urmărirea sistematică a tendințelor de migrare a averilor private internaționale”.
Se așteaptă ca aproximativ 4.000 de HNWI să se fi mutat în EAU până la sfârșitul anului, devansând Australia, care se așteaptă să atragă aproximativ 3.500, Singapore (2.800) și Israel (2.500).
Se așteaptă, de asemenea, ca un număr mare de milionari să se mute în „cele trei Ms”: Malta, Mauritius și Monaco. MEDIAFAX
EVENIMENT
Accident la Vlaha din cauza unui șofer neatent. Mașină proiectată în gard și într-o conductă de gaz

Un accident rutier a avut loc duminică, 14 septembrie, în jurul orei 14:40, pe raza localității Vlaha.
În eveniment au fost implicate două autoturisme, iar accidentul s-a soldat cu pagube materiale, inclusiv o conductă de gaz avariată.
Accident la Vlaha în Cluj din cauza unui șofer neatent
Din primele cercetări, un bărbat de 34 de ani, aflat la volanul unei mașini, s-ar fi angajat în depășirea…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Eurostat: România, pe locul doi cu cea mai mică speranță de viață din Uniunea Europeană. Situația din alte țări

România avea în 2024 a doua cea mai mică speranță de viață din Uniunea Europeană, de 76,6 ani. Mdia la nivelul Uniunii Europene este de 81,7 ani, în creștere cu 0,3 ani comparativ cu 2023, arată datele preliminare publicate de Eurostat.
În 15 state membre speranța de viață este mai mare decât media UE, pe primele locuri fiind Italia și Suedia (ambele cu 84,1 ani), urmate de Spania (84 de ani).
La polul opus, cea mai mică speranță de viață din UE a fost înregistrată în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Accident cu trei răniți pe DN1 la Bucea. Un șofer din Bihor a pierdut controlul volanului într-o curbă

Trei persoane au fost rănite duminică în accidentul rutier de pe DN1-E60, pe raza județului Cluj.
În accident au fost implicate o mașină și o autoutilitară cu remorcă.
Cum s-a petrecut accidentul de la Bucea
Din primele cercetări efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit că un bărbat, de 54 de ani, din județul Bihor, aflat la volanul autoturismului, ar fi pierdut controlul asupra direcției de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
România rămâne fără radare fixe pe autostrăzi și drumuri naționale. Proiectul CNAIR, pus pe pauză de Guvern

România, țara din Uniunea Europeană cu cele mai multe victime în accidente rutiere provocate de viteză excesivă, rămâne fără radare fixe încă cel puțin doi ani. Proiectul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), care prevedea montarea a 400 de radare fixe pe autostrăzi și drumuri naționale, a fost pus pe pauză pe termen nelimitat. Motivul: Guvernul nu a alocat finanțarea necesară.
Ce prevedea proiectul radarelor fixe
Planul CNAIR avea ca…
Citește mai mult pe Alba24.ro