Connect with us

ACTUALITATE

Peste 16.000 de petreceri în stradă, prevăzute cu ocazia Jubileului de Platină al reginei Elisabeta a II-a. Când va avea loc evenimentul

Publicat

Britanicii sunt aşteptaţi să organizeze peste 16.000 de petreceri în stradă cu ocazia Jubileului de Platină al reginei Elisabeta a II-a, în perioada 2 – 5 iunie, relatează sâmbătă dpa.

Consiliile din Anglia au primit „un număr mare” de solicitări de la rezidenţii dornici să sărbătorească cei 70 de ani de domnie ai reginei, conform Asociaţiei Consiliilor Locale (LGA).

Multe consilii au renunţat la taxele de administrare pentru închiderea drumurilor, care au fost în număr de 9.500 în timpul Jubileului de Diamant al reginei în 2012, a precizat LGA.

Un sondaj realizat de LGA a arătat că zece consilii au aprobat peste 1.000 de petreceri în stradă.

Extrapolat la nivel naţional, ar putea însemna mai mult de 16.000 de astfel de petreceri cu ocazia Jubileului.

„Consiliile folosesc toate mijloacele pentru a ajuta comunităţile să sărbătorească o zi istorică pentru ţara noastră”, a declarat preşedintele LGA, James Jamieson.

„Fie că este vorba despre aprobarea închiderii a mii de drumuri locale fără percepere de taxe sau organizarea de evenimente mari la nivel local, consiliile depun toate eforturile pentru a reuni oamenii pentru a marca acest eveniment important”, a mai spus oficialul britanic.

„După doi ani grei din cauza pandemiei de COVID-19, sperăm că această ocazie le va permite oamenilor să toasteze şi să sărbătorească alături de cei dragi şi vecinii lor”, a afirmat James Jamieson. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Spectacol plin de emoție și aventură la Teatrul „Vasilache”: Întâmplări din Pădurea Veselă îi așteaptă pe cei mici și mari

Publicat

spectacol plin de emoție și aventură la teatrul „vasilache”: Întâmplări

Publicitate

Teatrul pentru Copii și Tineret „Vasilache” din Botoșani îi invită pe iubitorii de povești, joi, 13 noiembrie 2025, de la ora 18:00, și duminică, 16 noiembrie 2025, de la orele 11:00 și 12:30, să se bucure de spectacolul „Întâmplări din Pădurea Veselă”, o producție inspirată din fabule îndrăgite, pusă în scenă cu farmec și creativitate.

Spectacolul poartă semnătura regizoarei Lenuş Teodora Moraru, care semnează și dramatizarea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Fostul primar al comunei Mihai Eminescu, acuzat de luare de mită, și-a recunoscut vinovăția în fața procurorilor

Publicat

botoșani: fostul primar al comunei mihai eminescu, acuzat de luare

Publicitate

Fostul primar al comunei Mihai Eminescu din judeţul Botoşani, Verginel Dumitru Gireadă, va fi judecat pentru luare de mită în formă continuată, după ce a semnat cu procurorii Serviciului Teritorial Suceava al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) un acord de recunoaştere a vinovăţiei, se arată într-un comunicat de presă transmis, marţi, de DNA.

Potrivit sursei citate, instanţa sesizată cu privire la acordul de recunoaştere a vinovăţiei în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Lăsatul Secului pentru Postul Crăciunului 2025, săptămâna aceasta

Publicat

lăsatul secului pentru postul crăciunului 2025, săptămâna aceasta

Publicitate

Conform calendarului ortodox și pravilelor bisericești, aflăm că în acest an se lasă sec pe data de 13 noiembrie și nu pe 14, așa cum suntem obișnuiți. Însă, dacă ziua de 14 noiembrie cade într-o zi de post (vineri, în acest caz), lăsatul secului va fi înainte cu o zi, adică pe 13 noiembrie, postului adunându-i-se și ziua de vineri, când postim în mod obişnuit.

Deși cuvântul „sec” din sintagma „lăsatul secului” este înțeles ca…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O femeie în vârstă de 78 de ani, din Coțușca, este căutată de familie și de polițiști după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors

Publicat

o femeie în vârstă de 78 de ani, din coțușca,

Publicitate

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Botoșani, Temciuc Viorica, născută la data de 29 noiembrie 1946 în localitatea Coțușca, județul Botoșani, cu domiciliul în Putureni, a fost văzută ultima dată în cursul zilei de 11 noiembrie 2025, în jurul orei 11:37, când a plecat voluntar de la domiciliu din municipiul Botoșani și nu a mai revenit.

Semnalmente

Femeia are o înălțime de aproximativ 1,60 m, greutate de circa 45 kg, constitutie…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe