Connect with us

ACTUALITATE

Peste 17.000 de autovehicule noi înmatriculate în România, în luna iulie

Publicat

În luna iulie au fost înmatriculate în România 17.571 autovehicule noi, cu 20,3% mai multe decât în luna similară a lui 2020, se arată într-o statistică APIA, făcută pe baza datelor Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor.

Dintre acestea, 15.493 au fost autoturisme noi, a căror creștere față de luna iulie 2020 este de 19,6%.

Top-ul 5 pe mărci în mai este condus de Dacia (4.648 de unități), urmată de Hyundai (1.168 de unități), Volkswagen (1.161 unități), Toyota (988 unități) și Ford (980 unități).

Conform APIA, pe ansamblul primelor 7 luni, autoturismele noi înregistrează o scădere generală de 1%.

De asemenea, în perioada ianuarie-mai 2021 au fost înmatriculate 235.188 autoturisme rulate, cu 11% mai mult comparativ cu perioada similară din 2020.

În ceea ce privește înmatriculările de vehicule comerciale noi (LCV, HCV, Minibus și Bus, precum și vehicule speciale), după un volum de 2.078 unități, înregistrat în luna iulie 2021 (+25,3% față de iulie 2020), rezultă o creștere generală pe ansamblul anului 2021 de 27,5%.

În ceea ce privește motocicletele, mopedele și ATV-urile noi s-a înregistrat în luna iulie o creștere de 44,7% și una de 48,3% pe primele șapte luni din 2021.

sursa: mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Moș Crăciun a ajuns mai devreme la copiii pompierilor din Botoșani

Publicat

foto: moș crăciun a ajuns mai devreme la copiii pompierilor

Publicitate

Moș Crăciun a ajuns mai devreme la copiii pompierilor din Botoșani, cei ai căror părinți vor fi la datorie în seara de Ajun. Cum zăpada s-a lăsat așteptată, Moșul a lăsat sania deoparte și a venit… cu autospeciala de intervenție!

Zeci de copii l-au așteptat cu emoție în curtea Detașamentului de Pompieri Botoșani, unde bucuria și râsetele au umplut atmosfera de sărbătoare.

Având atât de multă treabă de sute de ani, împărțind daruri...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Cântărețul rock și blues Chris Rea a încetat din viaţă la vârsta de 74 de ani. A fost cunoscut pentru hituri precum „Road to Hell”, „Driving Home for Christmas”

Publicat

cântărețul rock și blues chris rea a încetat din viaţă

Publicitate

Chris Rea, cunoscut pentru hituri precum „Driving Home For Christmas” şi „The Road To Hell”, a încetat din viaţă la vârsta de 74 de ani, potrivit unui purtător de cuvânt al familiei.

Anunțând moartea lui Rea, un purtător de cuvânt al soției și celor doi copii ai acestuia a declarat:

„Cu profundă tristețe anunțăm decesul iubitul nostru Chris. A murit în pace, în spital, mai devreme astăzi, după o perioadă scurtă de suferință,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

VIDEO Patriarhul Daniel – mesaj de sărbători: Să cultivăm credința, pacea și comuniunea

Publicat

video patriarhul daniel – mesaj de sărbători: să cultivăm credința,

Publicitate

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Daniel, a transmis, luni, un mesaj video cu ocazia Sărbătorilor Nașterii Domnului, Botezului Domnului și Anului Nou 2026, în care îndeamnă la cultivarea credinței, păcii și comuniunii.

YouTube video

‘Pentru a dărui oamenilor iertarea păcatelor și viața eternă cerească, Fiul veșnic al lui Dumnezeu, Iisus Hristos, coboară din cer, se...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Premierul Ilie Bolojan: În 2026 nu mai trebuie crescute taxele, dacă păstrăm măsurile stabilite și respectăm disciplina bugetară

Publicat

premierul ilie bolojan: În 2026 nu mai trebuie crescute taxele,

Publicitate

Anul viitor nu vor mai crește taxele dacă Guvernul și Parlamentul păstrează măsurile stabilite la nivelul coaliției și dacă aceste măsuri sunt dublate de disciplină bugetară, a declarat, luni, premierul Ilie Bolojan.

El a răspuns astfel, întrebat dacă își va păstra promisiunea, potrivit căreia taxele nu vor mai crește anul viitor.

‘Dacă Guvernul și Parlamentul păstrează ceea ce am stabilit, atunci, așa cum am constatat în această...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe