EVENIMENT
Peste 18 milioane de cetățeni cu drept de vot, înscrişi în Registrul electoral
Autoritatea Electorală Permanentă a informat joi că totalul de cetăţeni cu drept de vot înscrişi în Registrul electoral la data de 31 august este de 18.869.456, cu 3.912 mai puţini faţă de ultima informare publică.
Potrivit unui comunicat de presă transmis AGERPRES de AEP, diferenţele apar ca urmare a operaţiunilor curente efectuate de primari în Registrul electoral aferent unităţilor administrativ-teritoriale conduse de aceştia.
„Precizăm că, în perioada 1 – 31 august, la nivelul primăriilor au fost operate în Registrul electoral următoarele radieri: 23.816 persoane au fost radiate ca urmare a decesului, conform prevederilor art. 37 din Legea 208/2015 privind alegerea Senatului şi a Camerei Deputaţilor, precum şi pentru organizarea şi funcţionarea Autorităţii Electorale Permanente, cu modificările şi completările ulterioare, 32 de persoane au fost radiate ca urmare a încadrării în prevederile art. 39 din aceeaşi lege, referitor la radierea din Registrul electoral a alegătorilor cărora li s-a interzis exercitarea dreptului de a alege sau au fost puşi sub interdicţie”, se arată în comunicat.
AEP mai spune că un număr de 70 de persoane au redobândit drepturile electorale ca urmare a expirării perioadei de radiere.
„Numărul de alegători care au împlinit 18 ani în perioada 1 – 31 august este de 19.866, aceştia fiind înscrişi în Registrul electoral din oficiu, de către Autoritatea Electorală Permanentă, pe baza comunicării Direcţiei pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date”, precizează AEP.
Autoritatea Electorală Permanentă menţionează că, din totalul de alegători români care figurează în Registrul electoral, un număr de 18.081.167 au domiciliul sau reşedinţa în ţară, iar 788.289 au domiciliul în străinătate şi sunt posesori de paşaport CRDS. Agerpres
EVENIMENT
Bărbat decedat într-un incendiu ce a cuprins o rulotă, la Craiva. Polițiștii cercetează cazul
Un bărbat și-a pierdut viața, în urma unui incendiu ce a cuprins o rulotă la Craiva, sat ce aparține de comuna Cricău.
Potrivit IPJ Alba, sâmbătă, 13 decembrie, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, în extravilanul localității Craiva, ar fi ars o rulotă, iar în interior ar fi o persoană carbonizată.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că, în interiorul rulotei se afla o…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Atenție. Bicicletele și trotinetele electrice intră sub incidența RCA. Amenzi de până la 2.000 de lei pentru cei fără asigurare
Noile reguli privind asigurarea RCA au intrat oficial în vigoare de sâmbătă, 13 decembrie, iar modificările aduse legislației includ pentru prima dată bicicletele și trotinetele electrice.
Nerespectarea acestei obligații poate atrage amenzi cuprinse între 1.000 și 2.000 de lei, iar autoritățile au dreptul să rețină certificatul de înmatriculare sau de înregistrare al vehiculului.
RCA pentru biciclete și…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: Urși la ”Spa”, în mijlocul pădurii. Imagini inedite surprinse în Parcul Natural Apuseni
Imagini inedite cu un ”spa” al urșilor în mijlocul unei păduri din Parcul Natural Apuseni au fost surprinse recent de o cameră de monitorizare a faunei. Aceasta a fost amplasată de specialiștii Romsilva din cadrul administrației parcului natural.
În imagini se văd doi urși care se scaldă într-o acumulare de apă în mijlocul pădurii.
Urșii au habitatul în pădurile întinse de munte și cele dese din zonele deluroase. În căutarea hranei, urșii fac deplasări…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Nou protest la Cluj-Napoca. Marș cu 2.000 de persoane, de susținere a independenței justiției
Gruparea de Jandarmi Mobilă Cluj-Napoca va asigura, duminică seara, măsurile de ordine publică cu ocazia desfășurării unei manifestări publice de protest, organizată în municipiul Cluj-Napoca între orele 18.30 – 22.00, la care se estimează participarea a aproximativ 2.000 de persoane.
Protestul se va desfășura, inițial, în fața Curții de Apel Cluj, cu scopul susținerii independenței justiției, după…
Citește mai mult pe Cluj24.ro




