Connect with us

EVENIMENT

Peste 21.000 de elevi și profesori au COVID

Publicat

Peste 21.000 de elevi și profesori sunt infectați cu virusul SARS CoV 2, au anunțat miercuri, reprezentanții Ministerului Educației.

Informarea privind situația epidemiologică din unitățile de învățământ preuniversitar din România arată că miercuri, 20 octombrie, sunt 16.168 de preșcolari și elevi și 5.590 de angajați confirmați COVID 19.

Conform informațiilor centralizate, sunt și numeroase unități cu activitatea suspendată.

„Unități cu activitatea față în față suspendată integral ca urmare a aplicării art. 3 alin. 2 din ordinul comun (solicitare a unității și aprobare ISJ/ISMB): 563

• Unități de învățământ integral în sistem online în urma aplicării art. 6 alin. 2 din ordinul comun (cel puțin 50% din nr. de clase suspendate): 123

• Unități de învățământ integral în sistem online în urma aplicării art. 6 alin. 9 din ordinul comun (ancheta DSP, hotărâre CJSU): 202

• Unități de învățământ cu activitatea față în față, dar care au cel puțin o clasă/grupă în sistem online: 3.958

• Număr de copii/elevi care studiază online-indiferent de cauză: 587.434 (aproximativ 20% din numărul total de elevi și preșcolari din sistemul de învățământ)”, anunță reprezentanții Ministerului Educației.

Următoarea raportare va fi comunicată miercuri, 27 octombrie.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Accident la Gilău, cu două mașini și un TIR. Un bărbat a fost transportat la spital

Publicat

whatsapp image 2025 05 18 at 15.53.46.jpeg

Pompierii clujeni au intervenit duminică după-amiază la un accident rutier, petrecut pe raza comunei Gilău. Au fost implicate două autoturisme și un TIR, un bărbat fiind transportat la spital.

„Pompierii din cadrul Detașamentului 2 Cluj-Napoca intervin în aceste momente la un accident rutier petrecut pe raza localității Gilău. Din primele date, în accident au fost implicate două autoturisme și un autotren.

Nu au existat victime încarcerate, însă un bărbat a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

COD PORTOCALIU de furtună în zona Munților Apuseni din Alba. Ploi torențiale, grindină și descărcări electrice

Publicat

avertizare cod portocaliu de furtuni în alba: ploi torențiale, descărcări

Meteorologii au emis duminică după-amiaza o avertizare Cod Portocaliu de furtuni valabilă în zona Munților Apuseni din Alba. 

Potrivit ANM, de la ora 16:10 până la ora 17:15 este vizată zona localităților Câmpeni, Abrud, Bistra, Roșia Montană, Lupșa, Vidra, Albac, Sohodol, Horea, Avram Iancu, Scărișoara, Gârda de Sus, Arieșeni, Vadu Moților, Ciuruleasa și Poiana Vadului.

Potrivit ISU Alba, a fost emis mesaj RO-ALERT petru localitățile vizate.

Se vor semnala grindină…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Studenții Ligii Studenților din Alba Iulia s-au mobilizat și au mers împreună la vot. Vor să dea un exemplu pentru tineri

Publicat

video: studenții ligii studenților din alba iulia s au mobilizat și

Studenții din Liga Studenților din Alba Iulia (LSUA Alba) s-au mobilizat și au mers împreună la vot. Aceștia au plecat de la sediul Ligii Studenților din Alba Iulia, din cadrul Universității ”1 Decembrie 1918”. 

Apoi au mers către căminele trei și patru din oraș, dar și către căminul numărul doi. Ultima oprire a studenților va avea loc la o secție de votare unde își vor exercita dreptul la vot.

Liga Studenților din Alba Iulia (LSUA) s-a alăturat unei campanii…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

ALEGERI PREZIDENȚIALE 2025, turul II. Clujenii votează. Prezența la urne la ora 15.00. La Cluj-Napoca au votat peste 50%

Publicat

stampila vot bec alegeri.png

Un număr tot mai mare de alegători se prezintă, duminică, la urne, în județul Cluj și în municipiul Cluj-Napoca, fiind înregistrate cozi la secțiile de votare, cum este cea de la FSEGA.

Alegătorii pot vota în 674 de secții pe întreg teritoriul județului. Urnele se închid la ora 21.00.

Potrivit AEP, prezența la vot la ora 15.00 era, în județul Cluj, de 43,85% dintre alegători.

În Cluj-Napoca au votat 50,35% alegători.

Spre comparație, prezența la vot…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe