Connect with us

EVENIMENT

Peste 290.000 de persoane au tranzitat frontierele, în ultimele 24 de ore

Publicat

politia de frontiera

Inspectoratul General al Poliţiei de Frontieră informează că miercuri, 312 august, prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalităţile de control aproximativ 295.000 de persoane. Dintre acestea, peste 13.000 de cetăţeni ucraineni au intrat în România.

Potrivit unui comunicat al Poliţiei de Frontieră, prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări au efectuat formalităţile de control (atât pe sensul de intrare, cât şi pe cel de ieşire) circa 295.000 de persoane, cetăţeni români şi străini, cu peste 75.500 mijloace de transport.

Pe sensul de intrare în România, au fost 123.500 de persoane, dintre care 13.256 de cetăţeni ucraineni (în creştere cu 14,8% faţă de ziua precedentă).

Începând cu data de 10.02.2022 (perioadă pre-conflict), au intrat în România 2.155.975 cetăţeni ucraineni.

Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Atelier de parenting la Biblioteca Județeană din Alba Iulia. Hiperprotecția parentală: ce înseamnă și cum recunoști acest tipar

Publicat

atelier de parenting la biblioteca județeană din alba iulia. hiperprotecția

Atelier de parenting la Biblioteca Județeană din Alba Iulia. „BebeBiblioteca” abordează tema hiperprotecției parentale, miercuri, 28 mai 2025, de la ora 17:00, la Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba.

Tema lunii mai la atelierul de parenting „BebeBiblioteca” este hiperprotecția parentală, mai exact ce înseamnă acest tipar și cum îl poți recunoaște.

În cadrul atelierului, psihoterapeuta Adina Drimbe va încerca să răspundă întrebărilor:

  • Ce înseamnă un…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Foști CFR-iști, viitori CFR-iști. Pe cine vrea să REPATRIEZE CFR Cluj

Publicat

cfr cluj 1.jpg

CFR Cluj încheie sezonul pe locul secund și se gândesc deja la meciurile din Europa. Pe lista de achiziții se află doi foști jucători ai clubului. Este vorba despre fundașul central Andrei Burcă și mijlocașul Karlo Muhar.

CFR Cluj a câștigat săptămâna trecută Cupa României, după finala cu Hermannstadt, scor 3-2, așa că a obținut biletele pentru primul tur preliminar din Europa League.

Foști CFR-iști, viitori CFR-iști. Pe cine vrea să REPATRIEZE CFR Cluj

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Proiect pentru restaurarea Bisericii de lemn „Sfinții Arhangheli” din Poșaga de Sus. Construcția necesită intervenții urgente

Publicat

proiect pentru restaurarea bisericii de lemn „sfinții arhangheli” din poșaga

Proiect pentru restaurarea Bisericii de lemn „Sfinții Arhangheli” din Poșaga de Sus. Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate (ANMAP) a anunțat marți, 20 mai, depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru restaurarea unui important monument istoric din județul Alba.

Este vorba despre Biserica de lemn „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Poșaga de Sus, o construcție valoroasă datând din anul 1789, care necesită intervenții urgente pentru a fi…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

22 mai, Ziua Europeană Împotriva Obezității: Un semnal de alarmă pentru sănătatea publică

Publicat

22 mai, ziua europeană Împotriva obezității: un semnal de alarmă

22 mai, Ziua Europeană Împotriva Obezității este un prilej important pentru conștientizarea riscurilor asociate acestei afecțiuni și pentru promovarea unui stil de viață sănătos.

Obezitatea este una dintre cele mai mari provocări de sănătate publică din Europa, afectând milioane de persoane de toate vârstele.

Datele Organizației Mondiale a Sănătății arată că proporția adulților supraponderali sau obezi este în creștere constantă, iar obezitatea infantilă a atins…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe