EVENIMENT
Peste 3.300 de copaci tăiaţi ilegal în Munţii Rodnei. Prejudiciul depăşeşte un milion de lei
Un control al Gărzii Forestiere Cluj pe raza Ocolului Silvic Cormaia - Anieş din judeţul Bistriţa-Năsăud, început anul trecut şi încă nefinalizat, a scos la iveală, până la această dată, tăierea ilegală a peste 3.300 de copaci, prejudiciul cauzat depăşind un milion de lei, potrivit unui comunicat de presă postat pe site-ul instituţiei.
Fondul forestier în care s-au constatat aceste tăieri ilegale aparţine oraşului Sângeorz-Băi şi face parte din arealul Munţilor Rodnei.
Potrivit comunicatului Gărzii Forestiere Cluj, controalele în zonă au demarat în vara anului 2018, în urma unei sesizări anonime primite prin poşta electronică spre finalul anului 2017, întârzierea fiind motivată de cei de la Gardă de condiţiile meteo nefavorabile şi de faptul că erau semnalate tăieri ilegale de arbori pe raza ocolului silvic respectiv, fără a fi indicat un loc exact.
Numeroasele cioate provenite din tăieri ilegale, care au fost găsite în timpul controalelor, au dus la sesizarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud şi a Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bistriţa-Năsăud.
Controalele s-au oprit odată cu căderea zăpezii anul trecut şi ar fi trebuit reluate în primăvara acestui an de către reprezentanţii Ocolului Silvic Cormaia - Anieş, însă acest lucru nu s-a mai întâmplat, deoarece pădurarul care avea în responsabilitate ultimul canton verificat, Valea lui David, a refuzat să participe la verificările din teren şi a susţinut, în scris, că nu a identificat probleme în acea zonă.
Faţă de pădurarul respectiv a fost începută cercetarea disciplinară, iar în luna iulie a acestui an controalele au fost reluate.
Până la mijlocul lunii septembrie, au fost identificate 3.350 de cioate provenite din tăieri ilegale de arbori, cu un volum de aproximativ 3.000 metri cubi, iar prejudiciul a fost estimat la peste un milion de lei.
Garda Forestieră Cluj precizează în comunicat că verificările în zona respectivă continuă şi la această dată şi s-ar putea încheia în această toamnă, în funcţie de condiţiile meteo, urmând ca, la final, să fie sesizat din nou Parchetul de pe lângă Judecătoria Năsăud cu privire la valoarea totală a pagubelor produse fondului forestier. AGERPRES
EVENIMENT
U-BT, victorie clară contra KK Split în Liga Adriatică. Clujenii își iau revanșa pe teren propriu
Luni, 22 decembrie, de la ora 19:00, U-Banca Transilvania și-a jucat revanșa împotriva echipei KK Split din Croația. Gruparea clujeană antrenată de Mihai Silvășan a luptat în etapa a XI-a a competiției din Liga Adriatică, pe terenul de acasă la BT Arena.
Meciul s-a încheiat cu victoria clară a campioanei României în fața formației KK Split, la o diferență de aproape 20 de puncte, scor final 105–87.
U-BT...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Family Weekend” la Iulius Mall Cluj: timp petrecut în familie, reduceri și experiențe pentru toate vârstele
Finalul de an este despre apropiere, bucuria de a fi împreună și momentele petrecute în familie. Iulius Mall Cluj te așteaptă cu un „Family Weekend” de poveste, în perioada 27–28 decembrie, cu oferte dedicate familiilor, experiențe de relaxare și activități perfecte pentru tine și cei mici.
În acest weekend, vizitatorii se pot bucura de reduceri și pachete speciale care transformă vizita la mall într-o...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Daniel David confirmă demisia din funcția de ministru al Educației: „Reformele pot continua fără mine”
Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a anunțat oficial că și-a depus demisia, luni, 22 decembrie, la exact un an de la momentul în care a fost invitat să preia portofoliul Educației.
„Astăzi, 22 decembrie 2025, la exact un an de la invitația de a deveni ministru al Educației și Cercetării (22 decembrie 2024), i-am solicitat premierului eliberarea mea din funcția de ministru al Educației și...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Posibile reduceri de personal în administrație, de anul viitor. Anunțul premierului Bolojan
Reduceri de personal în administrație: Premierul Ilie Bolojan a afirmat luni seară că, anul viitor, măsurile convenite pentru reducerea cheltuielilor în administrație vor implica, în anumite locuri, inclusiv reduceri ale aparatului bugetar.
Șeful Executivului a fost întrebat, într-o emisiune la Antena 3, dacă, în perioada următoare, vor exista reduceri de personal în sectorul public, transmite Agerpres.
Vezi și Ce prevede ”Ordonanța trenuleț” 2026: Guvernul a pregătit...
Citește mai mult pe Alba24.ro


