EVENIMENT
Peste 330.000 de hectare de culturi, afectate de secetă. Precizările Ministerului Agriculturii

Ministerul Agriculturii a anunțat vineri că 337.267 de hectare de culturi din 33 de județe din țară sunt afectate de secetă.
Potrivit Ministerului Agriculturii, suprafața afectată de secetă, pentru care s-au întocmit procese-verbale de constatare a pagubelor, este de 337.267 de hectare.
Este vorba de culturi din 33 de județe: Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Hunedoara, Ilfov, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Vrancea.
Au fost afectate următoarele culturi: grâu, triticale (182.503 ha), orz, orzoaică, ovăz, secară (26.752 ha), rapiță (30.249 ha), porumb (58.548 ha), soia (4.083 ha), mazăre (786 ha), floarea soarelui (25.270 ha), plante furajere (4.477 ha) și alte culturi (4.466 ha).
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Weekend „de foc” pentru pompierii clujeni. Peste 230 de intervenții, inclusiv un incendiu devastator și accidente rutiere

Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Avram Iancu” al județului Cluj a avut un sfârșit de săptămână extrem de solicitant. În perioada 12-14 septembrie 2025, pompierii și paramedicii SMURD au desfășurat 231 de misiuni.
Dintre acestea, 48 de intervenții au vizat accidente rutiere, incendii sau alte situații de urgență, iar 183 de solicitări au fost gestionate de echipajele SMURD, care au acordat…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
„Minicentura Dejului” avansează. Alin Tişe: „Suntem foarte aproape de finalizarea lucrărilor”

Consiliul Județean Cluj se apropie de finalizarea lucrărilor la drumul comunal DC 177, care va funcționa ca o „minicentură a Dejului”.
Lucrările de întreținere demarate de Consiliul Județean Cluj pe drumul comunal DC 177 (DN 1C) Câțcău – Vad (DJ 109E) avansează în ritm alert. Acestea au intrat în faza de așternere a stratului suport de balast stabilizat, ca etapă premergătoare asfaltării.
La finalul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
16 septembrie: Expoziția „Vechi și nou. Meșteșuguri tradiționale românești în interpretări moderne”, la Sala Unirii din Alba Iulia

Ziua de 16 septembrie reprezintă un moment semnificativ, marcând vernisajul expoziției: Vechi și nou. Meșteșuguri tradiționale românești în interpretări moderne: II. Cusături. Broderie. Macrame”.
Aceasta manifestare cultural-artistică nu doar celebrează un patrimoniu național emblematic, ci și simbolizează consfințirea celui de-al treilea an al unei inițiative de anvergură dedicată promovării și valorificării tradiției românești în context contemporan.
Ideea…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un accident rutier s-a petrecut luni seara în Valea Lungă. Două mașini s-au lovit.
Potrivit ISU Alba, Stația de pompieri Blaj intervine pentru asigurarea măsurilor specifice și prim-ajutor medical.
Este vorba despre două autoturisme implicate.
Au fost mobilizate echipaj de prim-ajutor și echipaj cu autospecială de pompieri.
Revenim cu amănunte.
Citește mai mult pe Alba24.ro