EVENIMENT
Peste 4.700 de firme şi PFA au intrat în insolvenţă în primele nouă luni ale anului 2022

Numărul societăţilor comerciale şi al persoanelor fizice autorizate (PFA) intrate în insolvenţă au înregistrat o creștere de 10,68% în primele nouă luni ale anului 2022, comparativ cu perioada similară a anului 2021.
Astfel au fost înregistrate 4.767 de insolvenţe, conform datelor publicate pe site-ul Oficiului Naţional al Registrului Comerţului (ONRC).
Cele mai multe firme şi PFA-uri intrate în insolvenţă au fost înregistrate în Bucureşti, respectiv 827, în creştere cu 3,76% faţă de perioada ianuarie-septembrie 2021.
Pe locurile următoare în ierarhia insolvenţelor se află judeţele Bihor, cu 399 de insolvenţe (plus 30,39%), Cluj – 356 (minus 1,11%) şi Timiş – 214 (plus 1,90%).
Cele mai puţine insolvenţe s-au înregistrat în judeţele Gorj, respectiv 20, în scădere cu 52,38% faţă de aceeaşi perioadă din 2021, Botoşani – 20 (minus 20%), Harghita – 23 (plus 53,33%) şi Covasna – 24 (plus 41,18%).
Pe domenii de activitate, cel mai mare număr de insolvenţe a fost consemnat în comerţul cu ridicata, amănuntul, repararea autovehiculelor şi motocicletelor, respectiv 1.290 (plus 2,38% comparativ cu primele nouă luni din 2021), construcţii – 920 (plus 27,96%) şi industria prelucrătoare – 612 (plus 14,82%).
Agerpres
EVENIMENT
Corneliu Mureșan: Ministrul Sănătății, social-democratul Alexandru Rogobete, salvează proiectul noului corp de spital din Alba (P)

Construcția noului corp de spital din Alba Iulia, investiție eliminată din PNRR din cauza întârzierilor de execuție, va continua cu o finanțare asigurată prin Programul Sănătate 2021 – 2027. Ministrul Sănătății, social-democratul Alexandru Rogobete, a propus continuarea proiectului cu noua finanțare printr-un memorandum, care a fost aprobat de Guvern în ședința din 2 octombrie 2025.
Inițial, proiectul a fost finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un accident mortal în sensul giratoriu din Sebeș, detaliat de un șofer de TIR implicat. Cum au judecat magistrații din oraș cazul

Un șofer profesionist, șofer de TIR, a fost condamnat în primă instanță, în urma unui accident mortal în care a fost implicat în urmă cu mai bine de trei ani. În data de 1 octombrie 2025, magistrații Judecătoriei Sebeș au dat o primă decizie în acest caz.
Accidentul s-a petrecut pe D1, la intrarea în Sebeș, în data de 8 iunie 2022, în jurul orei 16.10. Victima în accidentul mortal a fost un biciclist care a fost lovit de autocamionul pe care în conducea șoferul.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
RIVUS, partener al primei competiții internaționale „Babeş-Bolyai University International Case Competition”

Proiectul mixed-use de reconversie urbană RIVUS a fost partener al primei ediții a Babeș–Bolyai University International Case Competition (BBU-ICC), un eveniment de referință pentru mediul academic din România, organizat de Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor (FSEGA) din cadrul Universității Babeș–Bolyai (UBB).
Competiția a reunit 11 echipe din zece țări, de pe cinci continente, fiecare…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Casa Auto Sebeș a inaugurat MAR20X- cel mai nou concept de showroom pentru Mercedes Benz. Experiență auto premium în județul Alba

Casa Auto Sebeș a inaugurat, joi, 2 octombrie 2025, cel mai nou showroom Mercedes-Benz din județul Alba – un spațiu ultramodern realizat după conceptul MAR20X, care redefinește experiența auto prin digitalizare, personalizare și rafinament.
Evenimentul a reunit zeci de invitați – clienți, parteneri, reprezentanți ai autorităților locale și județene – și a marcat o nouă etapă în dezvoltarea brandului Mercedes-Benz în România, dar și în evoluția mediului de afaceri din…
Citește mai mult pe Alba24.ro