Connect with us

EVENIMENT

Peste 400 de amenzi după 4 zile de controale ale polițiștilor pe Autostrăzile A1, A2 și A3. Cele mai multe, pentru viteză excesivă

Publicat

actiune politisti timis

Peste 400 de amenzi au aplicat polițiștii rutieri în doar patru zile de controale pe Autostrăzile A1, A2 și A3. Controalele au fost efectuate în perioada 17 octombrie – 20 octombrie.

Potrivit IPJ Timiș, controalele au fost efectuate de către: polițiștii din cadrul structurii centrale a Brigăzii Autostrăzi împreună cu cei ai Biroului de Poliție Autostrada A1 Deva – Nădlac, Biroului de Poliție Autostrada A1 București – Râmnicu- Vâlcea, Biroului de Poliție Autostrada A1 Râmnicu-Vâlcea – Deva, Biroului de Poliție Autostrada A2 București – Constanța și din cadrul Biroului de Poliție Autostrada A3 București – Brașov, în cadrul unei acțiuni cu efective mărite pe tronsoanele din responsabilitate.

actiune timis2

Acțiunea a avut ca scop principal creșterea gradului de disciplină rutieră, vizând atât combaterea abaterilor săvârșite de conducătorii vehiculelor de transport marfă și persoane, cât și utilizarea nejustificată a benzii de urgență.

Amenzi de peste 300.000 de lei. Cele mai multe, pentru viteză excesivă

În urma desfășurării activității au fost aplicate 401 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 302.120 lei.

actiune timis

În baza OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice au fost aplicate 160 de sancțiuni contravenționale pentru:

▪︎Depășirea Vitezei legale: 13,
▪︎ Neportul Centurii de Siguranță: 33,
▪︎Folosirea telefonului: 8,
▪︎Defecțiuni tehnice: 9,
▪︎ Utilizarea benzii de urgență: 13,
▪︎Depășire neregulamentară: 3,
▪︎ Circulație pe sensul opus: 3,
▪︎ Alte abateri constate: 69.

actiune timis3

În baza OG 37/2007 privind stabilirea cadrului de aplicare a regulilor privind perioadele de conducere, pauzele și perioadele de odihnă ale conducătorilor auto și utilizarea aparatelor de înregistrare a activității acestora : au fost aplicate 248 de sancțiunicontravenționaleiar în baza HG 69/2012: 2.

De asemenea au fost reținute 18 permise de conducere,  din care 3 pentru depășire neregulamentară, 11 pentru viteză excesivă, 3 pentru circulație pe sens opus iar 1 pentru alte abateri. Au fost retrase 4 certificate de înmatriculare.

Polițiștii recomandă tuturor conducătorilor auto să respecte legislația rutieră în vigoare, cât și legislația incidentă în domeniul legalității transportului rutier de mărfuri sau persoane, pentru a ajunge în siguranță la destinație.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Accident pe strada Teodor Mihali din Cluj‑Napoca. Livrator pe bicicletă lovit de o portieră deschisă, transportat la spital

Publicat

ambulanta cluj.jpg






Un accident rutier soldat cu rănirea unui curier a avut loc sâmbătă, 13 decembrie, pe strada Teodor Mihali, una dintre arterele importante din municipiul Cluj‑Napoca.

Incidentul s‑a produs după ce un pasager al unei mașini parcate a deschis portiera fără să se asigure, iar curierul care circula cu bicicleta nu a mai putut evita impactul.

Potrivit IPJ Cluj, evenimentul s-a produs în jurul orei 11:40, iar…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cutremur în apropiere de Alba Iulia și Sibiu, sâmbătă, 13 decembrie. Ce magnitudine a avut

Publicat

cutremur în apropiere de alba iulia și sibiu, sâmbătă, 13

Două cutremure au fost înregistrate sâmbătă, până la orele amiezii, în România. Unul dintre acestea a fost semnalat într-o zonă atipică, în apropiere de Sibiu și Alba Iulia.

Potrivit INFP, în jurul orei 9.41 a fost înregistrat un cutremur de magnitudine mică, 2,4 și la adâncime de doar 5 km, în zona Transilvania – Sibiu.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 25 km V de Sibiu, 37 km SE de Alba Iulia, 59 km SV de Mediaș, 72 km E de Hunedoara, 72 km E de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO: Ați văzut-o? O fată de 14 ani din Blaj a plecat de acasă și nu a revenit. Familia și Poliția o caută

Publicat

foto: ați văzut o? o fată de 14 ani din blaj

Polițiștii din Alba caută o minoră care a dispărut din municipiul Blaj. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

Sâmbătă dimineața, 13 decembrie, polițiștii din municipiul Blaj au fost sesizați de către o femeie, în vârstă de 36 de ani, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, în dimineața aceleiași zile, fiica ei

Gesica Viorela CRĂCIUN, în vârstă de 14 de ani

a plecat de la domiciliul…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cazurile de lepră de la Cluj. Au fost internate la Spitalul de Boli Infecțioase cele două angajate suspecte că au boala

Publicat

spitalul de boli infectioase scaled e1650524818124.jpg






Două angajate din Asia, care au intrat în contact cu pacientele diagnosticate cu lepră la salonul ThaiCo SPA din Cluj-Napoca, au fost internate temporar la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase pentru investigații suplimentare.

Potrivit purtătorului de cuvânt al spitalului, Irina Filipescu, acestea nu prezintă simptome și nu au leziuni, iar internarea are ca scop doar supravegherea și efectuarea testelor, inclusiv…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe