Connect with us

EVENIMENT

Peste 400 de operatori economici verificaţi inopinat în prima jumătate a lunii ianuarie

Publicat

1676824197 isu pompieri 1000x600.jpg
Arhivă foto

În perioada 2-14 ianuarie, inspectoratele pentru situaţii de urgenţă judeţene și București-Ilfov au efectuat acțiuni de control neanunțate la 414 operatori economici din domeniile comerțului, turismului și alimentației publice. Ca rezultat al acestor verificări, 14 obiective au fost închise.

„Pe timpul verificărilor, personalul specializat a constatat 2.133 neconformităţi pe linia securităţii la incendiu, sancţionate cu 1.423 de avertismente şi 544 de amenzi, în cuantum de 7.416.802 lei.

De asemenea, controalele desfăşurate au relevat faptul că 174 dintre obiective funcţionau fără autorizaţie de securitate la incendiu”, informează un comunicat al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) transmis, marţi, AGERPRES.

În prima jumătate a lunii ianuarie a crescut cu aproape 10% numărul solicitărilor pentru emiterea avizelor şi autorizaţiilor de către inspectorii IGSU.

„Misiunile derulate de colegii noştri au vizat şi obiectivele cu aglomerări de persoane, iar scopul principal urmărit a fost verificarea respectării numărului maxim de utilizatori, a accesibilităţii căilor de evacuare, respectiv a echipării construcţiilor cu instalaţii de protecţie împotriva incendiilor”, arată sursa citată. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Aproape 100.000 de mașini din România sunt rechemate în service. Sunt vizate 26 de mărci. Precizările RAR

Publicat

aproape 100.000 de mașini din românia sunt rechemate în service.

Aproape 100.000 de mașini din România sunt rechemate în service. Registrul Auto Român (RAR) recomandă posesorilor de autovehicule să acceseze în cel mai scurt timp platformele de informare ale producătorilor auto sau să se prezinte în rețeaua autorizată de service-uri a producătorilor.

RAR atrage atenția că în momentul de față se derulează o serie de campanii de rechemări pentru următoarele mărci auto, construite între 1998 și 2019: Audi, BMW, Cadillac, Chevrolet,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Scandal într-o locuință din Zlatna. O tânără a fost agresată de iubit, din gelozie. Polițiștii au emis ordin de protecție

Publicat

tânără din alba iulia, agresată de concubin. polițiștii au emis

Scandal într-o locuință din Zlatna. O tânără a reclamat la Poliție că a fost agresată de către iubitul ei. A fost emis un ordin de protecție provizoriu, iar tânărul s-a ales cu dosar penal.

Potrivit IPJ Alba, luni, 30 iunie, polițiștii din Zlatna au fost sesizați de către o tânără de 22 de ani, din localitatea Almașu Mare, cu privire la faptul că ar fi fost victima unei infracțiuni.

Din primele verificări a reieșit că, duminică seara (29 iunie, în jurul orei 22.45,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Boc: Am adjudecat licitația pentru școala din Bună Ziua. Capacitatea, peste 600 de elevi

Publicat

emil boc bun.jpg

Primarul Emil Boc a anunțat adjudecarea licitației pentru construcția școlii din cartierul Bună Ziua care a are o capacitate de peste 640 elevi, aceasta fiind o investiție majoră de la bugetul local în educație de calitate.

”Avem o veste bună pentru ceea ce înseamnă investiții în sistemul educațional. Licitația pentru construcția școlii din cartierul Bună Ziua a fost adjudecată. Din cele 10 firme participante, asocierea Axial Construct Invest – ArchDesign a…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tânăr din Fărău, REȚINUT pentru tâlhărie. A agresat un bărbat de 50 de ani și i-a furat telefonul

Publicat

tânăr din fărău, reȚinut pentru tâlhărie. a agresat un bărbat

Un tânăr de 21 de ani din Fărău a fost reținut de polițiști, pentru tâlhărie. Acesta l-ar fi agresat un bărbat de 50 de ani din județul Bihor și i-a furat telefonul. Victima a suferit leziuni care necesită 7-8 zile de îngrijiri medicale.

Potrivit IPJ Alba, luni, 30 iunie, polițiștii din Ocna Mureș au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un tânăr, în vârstă de 21 de ani, din localitatea Fărău, cercetat pentru tâlhărie.

Din verificări a reieșit că,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe