Connect with us

EVENIMENT

Peste 44.000 de persoane au trecut frontierele României, în ultimele 24 de ore

Publicat

nadlac

Prin punctele de frontieră de la nivelul întregii ţări, în ultimele 24 de ore au efectuat formalitățile de control aproximativ 44.400 persoane, cetățeni români și străini, cu peste 23.000 mijloace de transport (din care 14.600 automarfare), potrivit informării făcute, sâmbătă, de IGPF.

Pe sensul de intrare au fost aproximativ 21.400 persoane cu 11.700 mijloace de transport, iar pe cel de ieşire 23.000 persoane cu 11.300 mijloace de transport.

Frontiera cu Ungaria a fost tranzitată de aproximativ 29.500 de persoane şi 15.000 de mijloace de transport (8.600 automarfare), din care pe sensul de intrare în ţară au fost aproximativ 14.300 de persoane cu 7.800 mijloace de transport.

În urma verificărilor suplimentare efectuate în linia a doua, au fost trimise spre izolare/carantină la locuință de către specialiștii Direcției de Sănătate Publică 5.309 de persoane.

Principalele puncte de trecere unde au fost dispuse astfel de măsuri sunt: PTF Nădlac I - 2.966 (din care 905 pe jos), PTF Borş – 1.582, PTF Petea - 145, PTF Nădlac II – 448, PTF Vărşand – 69 etc.

În prezent, la frontiera de vest sunt operaţionale opt puncte de trecere a frontierei pentru efectuarea formalităţilor de control atât pe sensul de intrare în România, cât şi pe sensul de ieşire din România, pentru traficul de persoane, respectiv automărfare (în funcţie de specificul fiecărui punct), după cum urmează:

- P.T.F. Petea – judeţul Satu Mare

- P.T.F. Urziceni – judeţul Satu Mare

- P.T.F. Valea lui Mihai – judeţul Bihor

- P.T.F. Borş – judeţul Bihor

- P.T.F. Vărșand – judeţul Arad

- P.T.F. Turnu – judeţul Arad

- P.T.F. Nădlac I – judeţul Arad

- P.T.F. Nădlac II – judeţul Arad

În ceea ce priveşte activităţile specifice, în zonele de competenţă - punctele de trecere şi “frontiera verde” - poliţiştii de frontieră au constatat 49 de fapte ilegale (24 infracţiuni şi 25 contravenţii) săvârşite atât de cetăţeni români, cât şi străini.

Au fost descoperite, independent sau în colaborare cu alte instituţii, bunuri nedeclarate (ce urmau a fi introduse ilegal în ţară), care depăşeau plafonul vamal admis ori suspecte a fi contrafăcute, în valoare totală de aproximativ 32.413 lei.

Polițiștii de frontieră au aplicat amenzi contravenţionale în valoare de peste 9.430 lei.

Totodată, nu s-a permis intrarea în ţară pentru 3 cetăţeni străini, care nu îndeplineau condiţiile prevăzute de lege şi de asemenea, nu s-a permis ieşirea a 2 cetăţeni români din diferite motive legale.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Dat afară din tren în gara din Aiud, un bărbat beat s-a gândit să fure un microbuz. Cum s-a terminat aventura cu iz penal

Publicat

bărbat din alba, trimis în judecată după ce a furat

Un bărbat în vârstă de 64 de ani a fost condamnat la închisoare cu executare după ce a comis un furt, în Aiud. Fapta s-a petrecut în data de 25 noiembrie 2025, iar o primă decizie în instanță a fost dată relativ recent, în data de 6 februarie 2026. 

Bărbatul la momentul aflării pedepsei se afla arestat în Spitalul Penitenciar Dej. 

Acesta a fost condamnat după ce s-a îmbătat și a furat un microbuz, pe care l-a condus aproape un kilometru pe o stradă din oraș. Mai mult...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Centrul de Inginerie Bosch din Cluj, condus de către un director român

Publicat

bosch scaled.jpg






Directorul general al Robert Bosch SRL şi reprezentantul Grupului Bosch în România, Dan Lăzărescu, a preluat şi funcţia de director al Centrului de Inginerie Bosch din Cluj, începând din luna ianuarie 2026, informează compania într-un comunicat.

Prioritatea mea e să consolidez poziția României

Lăzărescu îi succede lui Tobias Matter, care, după un mandat de patru ani în care a condus cu succes centrul, va...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

EduMetrix, platformă digitală de evaluare instituțională a școlii, lansată de Asociația pentru Valori în Educație

Publicat

edumetrix, platformă digitală de evaluare instituțională a școlii, lansată de

Asociația pentru Valori în Educație (AVE) lansează EduMetrix, o platformă digitală de evaluare instituțională 360°, a școlii și a comunității din jurul acesteia.

Platforma oferă o radiografie a funcționării școlii, utilă pentru planuri de dezvoltare, rapoarte anuale, proiecte manageriale și aplicații pentru finanțări.

EduMetrix se adresează tuturor școlilor din România, atât din mediul urban, cât și rural, transmit cei de la AVE.

În faza de pilotare a platformei,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Apel video la 112, în premieră în Europa: Nou sistem de localizare a apelantului, implementat de STS

Publicat

apel video la 112, în premieră în europa: nou sistem

Apel video la 112, în premieră în Europa: Serviciul de Telecomunicații Speciale a prezentat un nou sistem de localizare a apelantului la numărul 112, dar și o opțiune pentru persoanele cu deficiențe de auz de a solicita serviciile de urgență.

În acest moment, în România sunt implementate cinci metode de localizare a apelurilor de urgență: două prin rețeaua de telefonie mobilă și trei la nivelul aparatului de comunicații mobile, potrivit Radio România Actualități.

Iar în...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe